Skocz do zawartości

Proste studio fotograficzne


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 100
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jeśli masz pytania, to pisz na PW, opowiem więcej.

Będę miał pytania napiszę, dziękuje.

 

Nie wiem jaki masz aparat i ile można z niego wyciągnąć, to już zupełnie odrębny temat.

Nikona D5000 i małpkę Sony TX30

 

Dobry fotograf wyciągnie znacznie więcej ze słabego sprzętu niż kiepski z dobrego, o tym też warto pamiętać.

Lubię robić zdjęcia na wakacjach ale nigdy nie chce mi się ich przeglądać

 

Nikt Ci nie da gwarancji, że stosując taki sam sprzęt jak ja uzyskasz takie same zdjęcia jak ja.

Nie twierdzę że będą gorsze, ale to możliwe.

Ja wiem, że będą gorsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 11 months later...
  • Super Moderator

Zawsze można dociąć.

Ale te tła są z materiału i wydaje mi się, że wykonując zdjęcia modeli będzie widoczna faktura tego materiału.

Ja kupuję w sklepie z artykułami szkolnymi, bristol A1. Produkowany jest w różnych kolorach, a jak robię zdjęcia z bliska to widać gładkie tło. jak się zniszczy to kupuję nowe, gdyż koszt jest niewielki.

Z namiotu zrezygnowałem, ponieważ ograniczał ustawienia aparatu (kąty, wysokość, itp). Wg mnie lepsze zdjęcia wychodzą mi, jak nie używam namiotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam profesjonalne tła papierowe Savage Widetone.

Rolka o szerokości 1,36 m, można dociąć do dowolnego rozmiaru a zdjęcia na nich wychodzą znakomicie.

Ja używam (można zobaczyć w moim ostatnim warsztacie i inboksie) jasnoniebieskie tło, mam tez białe - nigdy po nich nie wrócę do brystolu.

https://www.cyfrowe.pl/tla-i-akcesoria,4,147/p/143/Savage/page4.html

Trochę kosztują (od 69 zł rolka o długości 5,5 metra) ale bardzo warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie tła są z polipropylenu, winylu, i mają wyraźną fakturę, w skali modelu wyraźnie widoczną. Są też tła fotograficzne papierowe, a papier już można kupić w znacznie mniejszych rozmiarach.

Ps: Ja także nie rozumiem stosowania namiotów bezcieniowych do tej akurat roboty, ale to osobny temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, muszę wreszcie pomyśleć o zapleczu do robienia lepszych zdjęć. Nabyłem już duży namiot bezcieniowy, ale nie odpowiadają mi za bardzo tła, które są w zestawie. Dlatego rozglądam się za innym tłami.

Czy coś takiego będzie ok?

 

Pytanie co z oświetleniem, bo namiot to 50% sukcesu.

Jakie masz do tego oświetlenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda: na niebieskim tle zdjęcia wyglądają po prostu lepiej.

Nie wiem czy to kwestia koloru, kontrastu, czy faktury papieru, ale zdjęcia wychodzą mi lepsze, zresztą to nie tylko moja subiektywna opinia.

A nie sądzę żebym nagle nauczył się lepiej fotografować.

Zresztą sam zobacz jak to u mnie wygląda - z mojego punktu widzenia od zmiany tła zdjęcia są lepsze i nie zamierzam wracać do starych teł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namiot właśnie średnio mi się sprawdza, ponieważ moje modele mimo skali 1:144 są raczej duże. I bardzo słabo się chwyta odpowiedni kadr w namiocie. Dlatego myślę o zakupie dużego tła, aby móc chwytać modele z różnych stron bezstresowo.

Solo - aktualnie mam 2 kompaktowe świetlówki spiralki bodajże 65W (325W), takie specjalne do zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tła polipropylenowe czy winylowe są do bani. I to nie tylko dla modelarzy, ale ogólnie, kiedy potrzeba robić zdjęcia na jednolitym tle.

 

Ja używam teł Savage od lat, mam też Fripersy, miałem FreePower. FreePower to cienki szit, Fripersy są spoko, ale nadal cieńsze od Savage. Czerń ma lepszą Savage. Reszta jest w zasadzie bez znaczenia, różnią się tylko odcienie. Dla modelarzy Fripers wystarczy. Zamawiać coś większego niż 1,35m sensu nie ma. Fripersy są ciut droższe niż Savage, ale kupuje się więcej materiału. Czy warto dopłacać za coś, czego się nie zużyje przez 30 lat w fotografii modelarskiej pozostawiam do rozważenia przez każdego towarzysza.

 

I oczywiście nie mówimy o tysiącach złotych, tylko o ~70-80zł. Jeśli taka inwestycja do fotografii na lata boli, to polecam inne hobby. Szydełkowanie wydaje się być fajną opcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam (można zobaczyć w moim ostatnim warsztacie i inboksie) jasnoniebieskie tło, mam tez białe - nigdy po nich nie wrócę do brystolu.

Który konkretnie kolor polecisz? Tych jasnoniebieskich mają kilka.

 

Ja kupiłem Country Blue i Pure White, ale używam na razie tylko to pierwsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oczywiście nie mówimy o tysiącach złotych, tylko o ~70-80zł. Jeśli taka inwestycja do fotografii na lata boli, to polecam inne hobby. Szydełkowanie wydaje się być fajną opcją.

Wydatek 70-80zł nie boli, gdy jest wydawany z sensem. Także używałem w swojej pracy różnych teł fotograficznych i twierdzę, że wydawanie 70-80zł za rolkę papieru, gdy mogę wystarczającej mi wielkości arkusz i do robienia zdjęć modelu w niczym nie gorszy kupić za 2 zł, jest bez sensu. Ale to oczywiście moje zdanie. Pozostałe pieniądze wolę dołożyć do dobrego światła o wysoki CRI/RA, bo to z kolei ma ogromne znaczenie w kontekście fotografowania modeli, ale o tym żaden specjalista nawet nie wspomni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...gdy mogę wystarczającej mi wielkości arkusz i do robienia zdjęć modelu w niczym nie gorszy kupić za 2 zł, jest bez sensu. Ale to oczywiście moje zdanie. Pozostałe pieniądze wolę dołożyć do dobrego światła o wysoki CRI/RA, bo to z kolei ma ogromne znaczenie w kontekście fotografowania modeli, ale o tym żaden specjalista nawet nie wspomni.

 

Nie wiem jakie jest Twoje zapotrzebowanie na papier, ale kartka papieru za 2zł mi nie wystarcza. Ale może jak ktoś lepi szmatopłaty w 1/144 to jest ok.

 

Co do oświetlenia - nikt o to nie pytał, wszyscy i tak kupują żarówki. I jeśli kogoś stać na komplet studyjny setup, to też go stać na rolkę papieru.

 

Solo - a to spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.