Teraz jest Wt sie 21 2018, 8:25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Brystol vs. namiot bezcieniowy
PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 13:25 

Dzięki za fotki, kilka obrazków i wszystko jasne zamiast kolejnych wątków, postów. Takie idealne porównanie dla początkujących i średnio zaawansowanych. Ci bardziej wymagający i tak zawsze będą niezadowoleni z jakiegoś tam powodu... pewnie i słusznie ale większości z nas to zapewne wystarczy.

woit-mydesk.blogspot.com / Ukończone modele.

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 13:37 

Woit napisał(a):
Dzięki za fotki, kilka obrazków i wszystko jasne zamiast kolejnych wątków, postów. Takie idealne porównanie dla początkujących i średnio zaawansowanych. Ci bardziej wymagający i tak zawsze będą niezadowoleni z jakiegoś tam powodu... pewnie i słusznie ale większości z nas to zapewne wystarczy.

Pozwolę sobie, z całym szacunkiem dla karambolisa8 za włożoną pracę, mieć jednak w tym konkretnym przypadku inne zdanie. Oglądamy dwa zdjęcia skrajnych technik, z których jedno wygląda lepiej. Jednak druga technika wykonana z głową, za pomocą posiadanych już środków, może dać jeszcze lepsze efekty. Problem jedynie w tym, że namiot to taki samograj, gdzie cokolwiek się do środka włoży i jakkolwiek i czymkolwiek się to oświetli, będzie na pewno lepiej, niż bez niego. Za to bez namiotu da się zrobić jeszcze lepsze zdjęcia, ale trzeba nad tym popracować, pomyśleć i zrozumieć, a to przekracza możliwości i chęci niektórych, podobnie jak zrozumienie wielokrotnie złożonego zdania.

[size=85]Na warsztacie: B-25J Mitchell 1:72F4U-1A Corsair 1:48

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 13:54 

Marichua. Zamiast kolejny pisać, że się da, to moze byś pokazał jak, skoro wiesz? Żeby być bardziej konstruktywnym. Ja będę autentycznie wdzięczny, bo ustawiania światła ewidentnie nie ogarniam. Nie twierdzę, też że namiot jest dobry do wszystkiego. Wręcz przeciwnie, nie wykluczam zrezygnowania z niego w przypadku niektórych modeli.

FB karambolismodels

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 13:59 

Karambolis8, przy najbliższej okazji z pewnością to zrobię. Żałuję, że w tej chwili nie potrafię posłużyć się odpowiednimi przykładami. Póki co, mogę jedynie zasiać ziarno niepewności :D i zmusić może trochę do samodzielnego myślenia. Oczywiście każdy będzie wykonywał co wykonuje, zgodnie ze swoją klauzulą sumienia :D

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 14:07 

Czekam na beznamiotowy poradnik :super:

FB karambolismodels

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 14:08 

Wybacz Mariucha, ale gdy mam wybierać w co wierzyć: Twoim słowom, czy moim oczom, to wybieram to drugie.
Zdjęcia Karambolisa w pierwszym poście mnie przekonują, oświetlenie światłem rozproszonym znacznie lepiej podkreśla wszelkie detale malarskie jakie autor starał się oddać na swoim modelu.
Światło nierozproszone powoduje odbłyski, które utrudniają odbiór dzieła.

Warsztat: F-16C Block 52+ Jastrząb // 1:72

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 15:28 

Solo, podajesz za przykład fotografię zrobioną źle, tak duży blink jest błędem i nie można traktować tego jak wyznacznik złej/gorszej techniki.

MOIM ZDANIEM, istota problemu leży w nie do końca właściwym zakwalifikowaniu i porównaniu modelu do reklamowanego produktu. Mimo pozornych podobieństw, z powodu zupełnie innych celów i oczekiwań, to złe porównanie. Szukając właściwych, porównywałbym bardziej do fotografii portretowej, czy nawet architektury. Wiem, że to nie są tak oczywiście zależności, ale w przypadku właśnie fotografii, takie porównanie wydaje mi się właściwe.
Fotografia reklamowa, produktowa, to zupełnie inne cele i inne potrzeby. Namiot bezcieniowy likwiduje refleksy światła i cienie, tworząc jednak obraz płaski, jednostajny. Z tego powodu nie każdy produkt jest fotografowany w technice bezcieniowej, namiot jest tylko jedną z wielu technik fotografii reklamowej, ale tani i szybko dający wymierny efekt.

A ja porównuję fotografowanie modelu do fotografii portretowej czy architektury, z powodu oczekiwanych efektów, takich jak detal, faktura, realizm. W fotografii portretowej można spotkać podobne analogie. Z jednej strony mamy fotografię modową, glamour, gdzie twarze są równomiernie oświetlone, z minimalnym zachowaniem cieni lub ich wręcz pozbawione.

Obrazek Obrazek

i z drugiej strony portrety, na którym chcemy pokazać prawdę, uwydatnić cechy, „wyrzeźbić”. Taka fotografia jest głębsza, dostaje dodatkowego wymiaru, plastyczności. I zdecydowanie bliższa prawdzie.

Obrazek Obrazek

Architekturę fotografujemy w godzinach porannych lub popołudniowych, nigdy podczas pełnego dziennego światła. Fotografowanie architektury w dzień, jeszcze odrobinę zachmurzony (rozproszone światło) skutkuje fotografią płaską, bez żadnej faktury, pokazującą jedynie kontury obiektu, jak się zmieści… :D Dopiero w ostrym świetle porannym lub wieczornym, widać wszystkie detale, fakturę, zarysowane wybrzuszenia, wgłębienia.
I teraz, jaki chcemy uzyskać efekt, najpierw tworząc, potem fotografując model. To już oczywiście zależy od nas i naszej wyobraźni :)

Powyższe fotografie pochodzą z darmowego stockowego serwisu, z pozwoleniem na wykorzystanie :)

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 15:31 

Na mój laikowy gust dwa ostatnie zdjęcia, gdyby w takim świetle zrobić fotki modeli, byłyby znacznie gorsze od tych dwóch z góry.
Może inaczej: pokaż zdjęcie modelu zrobione według Ciebie dobrze, to by była jakaś podstawa do dyskusji.

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 15:37 

No tak, miałem o tym wspomnieć, że opowiadanie bez zdjęć MODELU, będzie trudne, jeśli nie bezcelowe... :D Ale stwierdziłem, że to będzie zbyt złośliwy żart :D
Solo, być może niebawem będę miał zdjęcia, jednak jedynie modeli drugowojennych samolotów, nie odrzutowych, więc pewnie i tak okażą się mało przydatne...

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 15:38 

No wiadomo.

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 16:00 

Solo napisał(a):
Na mój laikowy gust dwa ostatnie zdjęcia, gdyby w takim świetle zrobić fotki modeli, byłyby znacznie gorsze od tych dwóch z góry

Aha, ok.

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 16:49 

karambolis8 napisał(a):
Czekam na beznamiotowy poradnik :super:

Challenge accepted.

PostNapisane: Cz kwi 05 2018, 18:18 

Mariucha,

Uważam, że nie masz racji. My w modelarstwie stosujemy techniki symulujące cienie i kontrasty tworzone przez światło słoneczne na rzeczywistym obiekcie. Cienie i kontrasty tworzone przez światło sztuczne (różnych barw) na modelu to całkiem inne kontrasty i całkiem inne cienie.

Owszem, zgadzam się, bardzo dobry fotograf o zacięciu artystycznym może wydobyć coś ciekawego przy pomocy cieni rzucanych przez model. Będzie to jakaś forma dzieła.

Tyle, że dla nas tutaj (a przynajmniej dla mnie) ważny jest w mniejszym stopniu efekt artystyczny, tylko ocena wykonania modelu jako obiektu fizycznego. I dlatego bardzo pożądane jest, żeby ze zdjęć służących do oceny modelu usunąć wszystkie zbędne cienie, tak żeby model był dokładnie widoczny. W tym sensie fotografia modelu jest bardziej podobna do fotografii produktowej.

I jeśli mam oceniać przydatność zdjęć przytoczonych przez Ciebie do oceny jakości wykonania modelu, to wolę oba zdjęcia, które podałeś jako pierwsze niż te dwa portrety z głębokimi cieniami.

Ale... niech każdy fotografuje swoje modele jak chce.

Pozdrawiam
Krzysiek

PostNapisane: Cz kwi 12 2018, 22:06 

Wszystko sprowadza się do tego jaki chcemy uzyskać efekt.
Nie nazywałbym jednych zdjęć (np tych portretowych) lepszych a innych gorszych.
Jeśli chcemy jak np krzy65siek mieć wykonane zdjęcia do oceny ich wykonania to faktycznie zależy nam na jak najbardziej równomiernym oświetleniu bez cieni i najlepiej z oświetleniem o odpowiedniej temperaturze barwowej. Tylko ilu oceniających takie zdjęcia ma do kompletu jeszcze skalibrowany monitor (jak już profeska to do końca)?
Z drugiej strony możemy wykonać zdjęcia 'artystyczne'. Sztuczne światło w niczym nam nie przeszkadza - jeśli chodzi o temperaturę barwową to i naturalne światło nie ma jednej stałej temperatury. Największą różnicę robi jego natężenie - sorry, ale nawet ilość światła w bardzo pochmurny dzień jest wielokrotnie większa niż na np zawodowo oświetlonym stadionie ale za to wieczorem... My na szczęście oświetlamy stosunkowo małe powierzchnie, na których łatwiej skupić światło.
Żeby za bardzo nie popłynąć... Przede wszystkim jakich zdjęć byśmy nie robili powinniśmy unikać 'bezpośredniego' światła. Światło odbite, rozproszone (różnego rodzaju softboxy) - tego nam potrzeba. Softbox im większy tym lepszy - oczywiście nie chodzi o to, żeby zaraz zbudować taki 2x2m. Chodzi o to, żeby jego powierzchnia była odpowiednio duża w porównaniu z modelem - żeby światło nie padało punktowo. 40x40 (lepiej 60x60) cm blisko modelu 1:72 będzie lepszy niż np 1x1m stojący 3m dalej.
itd, itd...
Niestety tak jak do odpowiednich efektów w modelarstwie dochodzi się latami i dziesiątkami modeli tak i nie da się napisać w jednym poscie jak robić zdjęcia...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

REGULAMIN FORUM