Skocz do zawartości

Kuter pościgowy S-2 Wilczur skala 1:144 by Marudek i Kvaot


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ja też powoli ale konsekwentnie rzeźbię swojego Wilczurka. Ostatnio przybyły obrotowe części wieżyczek, siedzenia strzelców oraz KMy:

 

vz0RKZa.jpg

VSVBfUA.jpg

 

W międzyczasie obowiązkowa przymiarka:

 

M5HHKPb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ostatnio może niewiele wykonałem w modelu Wilczura, ale było to bardzo pracochłonne. Spor też dowiedziałem się na temat tratw ratunkowych stosowanych na okrętach aliantów podczas II wojny światowej.

 

Tratwa ratunkowa znane też jako Carley float zbudowana była z miedzianych rur które podzielone były na szczelne komory zepewniające pływalność. Szkielet z mieszianych rur obłożony był jeszcze korkiem lub drewnem kapokowym (Puchowiec pięciopręcikowy), a następnie obszyty impregnowanym płótnem. Greting znajdujący się wewnątrz tratwy można było opuścić głębiej do wody dzięki czemu w obrębie tratwy w pozycji stojącej mogło się zmieścić więcej rozbitków. Dodatkowo po zewnętrznej stronie tratwy zamocowane były linki umożliwiające innym uczepienie się tratwy od zewnątrz.

 

I6iBZ4n.jpg

yZOb7JN.jpg

 

Jednak Carley-float cieszył się bardzo złą sławą. szukając w Internecie informacji na temat tratw tego typu znalazłem stwierdzenie, że Carle-float zabił tylu samo rozbitków co uratował. Dlaczego? Otóż tratwy tego typu nie dawały żadnej ochrony przed wycieńczeniem od długiego przebywania w wodzie, przed wychłodzeniem organizmu, ani przed... rekinami.

 

d3dH0Qm.jpg

mOOHt8Z.jpg

 

S-2 Wilczur był wyposażony w aż dwa takie wynalazki, więc mimo niechęci - musiałem je wykonać. Trochę czasu i prób zajęło mi to szydełkowanie ale w końcu udało się powiązać te 'linki' w zadowalający sposób

 

G9GkDjK.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!

 

Ja uwielbiam taką robotę, gdzie nie wystarczy posklejać razem gotowe części, tylko albo trzeba wymyślić jak je zrobić albo skąd je wziąć. Na przykład nie będę w stanie tak głęboko wytłoczyć takich 'szklarni' i już zastanawiam się gdzie znaleźć przezroczyste kopułki do wieżyczek z KMami do tego modelu:

 

BEVtl1L.jpg

 

Potrzebne będą takie o średnicy około 7 mm. Czy są może takie żarówki? Albo jakieś kapsułki do leków. Ale one chyba z czasem by zmiękły lub zmieniły kolor bo przecież są zrobione tak by można było je strawić... Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nie - to by nie było odpowiednio przezroczyste... Jeśli już musiałbym robić kopyto z pręta to może spróbowałbym z tłoczeniem - jak się nie uda wytłoczyć tak głęboko to zrobię to na 'raty' - znaczy wytłoczę sam czubek kopułki a walec (boczne ścianki) zrobię z folii zwiniętej w rulon i na koniec to skleję? Jeszcze nie wiem. Wydaje mi się, że czyściej byłoby dorwać odpowiednią żarówkę, ale z kolei nie mam pewności jak by się w niej cięło szczeliny w których poruszały się w górę i w dół lufy KMów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hej! Na jakim etapie będziesz wklejał elementy przeźroczyste? Ja planuję wkleić je w ramki wycinane laserowo i przymocować zamaskowane do modelu jeszcze przed malowaniem. Nie wiem tylko jak zareagują na to kartonowe elementy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Ja planuję zaimpregnować je klejem CA, pomalować, podkleić elementy przezroczyste, w razie konieczności podretuszować i wkleić na model. Te owalne świetliki w pokładzie trudno byłoby zamaskować więc pomyślałem o ich pomalowaniu przed wklejeniem.

 

Jeszcze tego nie zrobiłem, ale już niedługo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

W sumie szału nie ma bo po prostu zeszlifowałem nadmiar diamentowym frezem:

OqTt9OZ.jpg

Potem dodałem drobnicę i mocno przybrudziłem:

DT6vZam.jpg
NzPbUkD.jpg
WTVYAGt.jpg

Wreszcie ostatnie detale: koła ratunkowe, kotwica z liną sklarowaną w słoneczko i słupki relingu. 

byTcdso.jpg
ARoAdg4.jpg

Dzisiaj w planach takielunek :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.