Skocz do zawartości

ATR 72 EuroLOT 1/144


mydlo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 119
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Czy ktoś się orientuje jakiego koloru są końcówki łopat śmigła i krawędzie natarcia w SP-LFA? widziałem też na zdjęciach że raz oba kołpaki były czarne, a raz jeden czarny jeden srebrny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Końcówki łopat:paski białe-czarne-białe

2. natarcie skrzydła: czerne (guma instalacji preciwoblodzeniowej)

3. No to masz wybór kołpaków. Z dwoma różnymi wyglądałby ciekawiej (latał tak w 2005 r.), ale oba czarne też mogą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Tak to prawda, a któreś konkretne zdjęcie masz na myśli? Już lepiej tego nie potrafię zrobić. Najpierw maskowałem, później doszlifowywałem wszelkie zacieki tak żeby krawędź była jak najbardziej ostra, na pewno gdybym miał jakieś maski a nie taśmę tamki która ma jednak nie idealną krawędź byłoby lepiej. Jedno co mnie pociesza to fakt, że bez takiego powiększenia jak na zdjęciach wygląda co dość znośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że to maskowanie odrobinkę ci nie wyszło. Biorąc pod uwagę skalę i tak podziwiam!

… gdybym miał jakieś maski
  • Zdarzyło mi się namierzyć lokalną firmę, która w bardzo korzystnej cenie wycięła maski na zamówienie.
  • Montex nigdy nie odmówił mi zrobienia masek na zamówienie. Cena przypomina robione seryjnie.
  • W sytuacji ratunkowej inna lokalna firma wzięła trochę więcej forsy. Było akceptowalne dla portfela.

a nie taśmę tamki która ma jednak nie idealną krawędź …
Paul Budzik mówi, żeby sobie przyciąć świeżą krawędź ostrym skalpelem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że to maskowanie odrobinkę ci nie wyszło. Biorąc pod uwagę skalę i tak podziwiam!
… gdybym miał jakieś maski
  • Zdarzyło mi się namierzyć lokalną firmę, która w bardzo korzystnej cenie wycięła maski na zamówienie.
  • Montex nigdy nie odmówił mi zrobienia masek na zamówienie. Cena przypomina robione seryjnie.
  • W sytuacji ratunkowej inna lokalna firma wzięła trochę więcej forsy. Było akceptowalne dla portfela.

a nie taśmę tamki która ma jednak nie idealną krawędź …
Paul Budzik mówi, żeby sobie przyciąć świeżą krawędź ostrym skalpelem.

 

Ad. 1 a jak takie maski zamówić, w sensie jak je zaprojektować żeby zgadzały się z konkretnym modelem i skalą

Ad. 2 największy problem miałem z napisem Eurolot taśmę musiałem ciąć na grubość ok 0,3mm bo szerszej po prostu nie dało się ułożyć przy tak dużej krzywiźnie jak literka "O", taśma i tak nie była na tyle elastyczna więc miejscami powstawały zagięcia. Drugi problem to że przy tak małej szerokości taśmy, mocno spadała jej przyczepność, więc nie trzymała do końca kształtu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… gdybym miał jakieś maski
… a jak takie maski zamówić, w sensie jak je zaprojektować żeby zgadzały się z konkretnym modelem i skalą …
Akurat w przypadku firm reklamowych potrzebowałem tylko napisy, więc krój i wielkość pisma ustaliliśmy na miejscu.

Montex sam projektuje maski. Wystarczyło napisać jaki model o jakie oznaczenia chodzi i jaka skala. Raz, dla pewności, wysłałem skan kalkomanii, którą chciałem zastąpić maskami.

 

Raz projektowałem kalkomanię. Użylem programu Inkscape. Drukujący przyjął format SVG. Ja jestem zadowolony z efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 2 największy problem miałem z napisem Eurolot taśmę musiałem ciąć na grubość ok 0,3mm bo szerszej po prostu nie dało się ułożyć przy tak dużej krzywiźnie jak literka "O", taśma i tak nie była na tyle elastyczna więc miejscami powstawały zagięcia. Drugi problem to że przy tak małej szerokości taśmy, mocno spadała jej przyczepność, więc nie trzymała do końca kształtu.

Po pierwsze primo, są już do kupienia seryjnie cięte taśmy o praktycznie dowolnej rozsądnej szerokości. Dla przykładu 0,2 i 0,4 mm (0,3 mm pewnie też byś znalazł):

http://www.martola.com.pl/pl144/produkty65875/micron_tasma_maskujaca_2_0mm_x_5m

http://www.martola.com.pl/pl144/produkty25314/Micron_Masking_Tape_0_4mm_x_8m

Są to woskowane taśmy papierowe o praktycznie identycznych właściwościach jak żółta Tamiya. Krawędzie są równe i ostre i aby takie pozostały najlepiej rolki przechowywać w woreczkach bo boki łapią kurz.

 

Po drugie primo, znacznie elastyczniejsze i przylepniejsze są niebieskie taśmy winylowe 3M. Dają się ciąć na naprawdę wąziutkie paseczki i układają się doskonale nawet w bardzo ostre łuki bez załamań.

Oba produkty używam osobiście i polecam.*

 

 

*Taśmy otrzymałem tylko i wyłącznie dzięki uprzejmości własnego portfela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.