Skocz do zawartości

RWD-17W skala 1:144 produkcja własna


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Niedawno dołączyłem do konkursu organizowanego na sąsiednim forum. Buduję model własnej produkcji. Jest to całkiem ładny hydroplan RWD-17W.

 

Krótki rys historyczny:

 

Wiosną 1938 roku Bronisław Żurakowski zaprojektował pływakową odmianę RWD-17 opartą na koncepcji inż. Stanisława Rogalskiego. Samolot posiadał okucia do standardowego podwozia i właśnie na takim podwoziu został oblatany 15.06.1938 roku.

 

Snmx6Nr.jpg

 

Następnie w Pucku odbyły się kolejne starty i prototyp oblatano na pływakach. Samolot mógł służyć jako dwumiejscowy wodnosamolot szkolny i treningowy oraz jednomiejscowy akrobacyjny. Próby w locie w ITL wykazały, że jest łatwy i prawidłowy w pilotażu. Jedyne zastrzeżenia dotyczyły silnika który się przegrzewał.

 

IQf8juZ.jpg

 

W lutym 1939 r. Kierownictwo Marynarki Wojennej zamówiło w DWL dla Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku 5 RWD-17W jako samoloty szkolne. Zostały one oblatane w sierpniu 1939 r. i oczekiwały na transport do bazy MDL w Pucku. We wrześniu 3 z nich ewakuowano do Rumunii, gdzie były użytkowane przez lotnictwo rumuńskie. Z pozostałych w kraju dwóch uszkodzonych RWD-17W żaden nie nadawał się do użytku. Kadłub jednego z uszkodzonych samolotów Niemcy przewieźli do Poznania i pozostawili tam w 1945 r. Jego silnik znajduje się obecnie w Muzeum Techniki w Warszawie.

 

xXSFV0U.jpg

 

Prototyp RWD-17W, znajdujący się we wrześniu 1939 r. w Morskim Dywizjonie Lotniczym, został ewakuowany na Hel, gdzie zamaskowany w lesie przetrwał obronę Helu. Przed kapitulacją 30.09.1939 r. podczas próby ucieczki do Szwecji prototyp RWD-17W został zatopiony w wyniku nieudanego startu.

 

Co prawda poniższy inbox przedstawia żywiczne odlewy, ale zarówno matki wykonane ‘tradycyjnym’ scratchem jak również projekty do druku 3D zostały wykonane własnoręcznie przeze mnie

 

Niestety nie dotarłem do materiałów jednoznacznie określających czy litery rejestracyjne na płacie wpisane były w równoległobok, którego pozioma krawędź jest równoległa z krawędzią natarcia, a boczne krawędzie – równoległe do żeber płata (np. jak w modelach Choroszy oraz Małym modelarzu), czy raczej litery wpisane były w prostokąt (np. jak w modelu Manufaktura modelarska oraz kalkomaniach Weikert Decals)…

 

Na wszelki wypadek mam kalki z literami wpisanymi w równoległobok i prostokąt. Jeśli Macie jakieś info na temat liter rejestracyjnych na samolotach RWD, to byłbym wdzięczny za wskazówkę, których kalkomanii użyć

 

yvyww6r.jpg

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Sam stosunkowo niedawno dowiedziałem się że Polacy zbudowali taki zgrabny hydroplan

 

Mimo że matkę skrzydła robiłem 4 razy to jednak płat nadal mi się nie podoba. Wczoraj wpadłem na pomysł jak to poprawić. Zobaczymy co z tego będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - to skrzydło musi być poprawione. Płaszczyzny kryte płótnem nie mogą odstawać od reszty - muszę je obniżyć / wtopić w resztę płata. Jeszcze raz zrobię podejście ze scratchem, a jak nie wyjdzie to zaprojektuję w 3D i zlecę wydruk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ze skraczem dałem sobie spokój - przynajmniej częściowo, bo zleciłem wykonanie jakichś 70% płata w technologii cyfrowej ja to tylko posklejam, wygładzę i odleję. No i dopiero co skończyłem rysować blaszki. Uznałem że bez nich się nie obędzie. Więc po sprawdzeniu wersji testowej znowu będę musiał poczekać na realizację zlecenia trawienia... Ale jak to kiedyś mówił mój znajomy - "Ni ma lipy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Wreszcie mam porządne skrzydło. Przy najbliższej produkcji form silikonowych zaleję je silikonem i zrobię żywiczne odlewy.

 

dQwQQl3.jpg

Mbyc8Ud.jpg

 

Zamiast blaszek fototrawionych zamierzam użyć elementów kartonowych ciętych laserem. Mam nadzieję że efekt będzie równie dobry co innych moich modelach "wielo-materiałowych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.