Skocz do zawartości

„Jesień w kolorze khaki” – PZL 23A Karaś, IBG 1/72


luckyLUKE

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Trochę pogrzebałem, ale głównie z ciekawości. Generalnie drugi raz nie kupił bym tego zestawu do "waloryzcji". Pasy są ponacinane w czymś w rodzaju "papieru" do robienia masek. Lepiej sobie to wyciąć z taśmy do maskowania Tamiya - przynajmniej się nie rozwarstwi i nie będzie darło, a prosty odcinek każdy jest w stanie wyciąć (i to o odpowiedniej długości). Pierwszy raz takie coś widzę, myślałem, że pasy będą fototrawione. Sama blaszka jest tak pancerna, że trudno jest odcinać elementy (nie ma podtrawień na łącznikach) - mamy na niej głównie sprzączki do pasów (wydają się zbyt duże), ale montowane od d*** strony (znaczy od dołu) czyli na modelu w zasadzie niewidoczne, panele radiostacji (to jedyne warte uwagi części) i lusterko (skoro to blaszka barwiona, to dlaczego niepomalowane?). Sama instrukcja montażu pasów jest taka, że mogłoby jej nie być w ogóle ;)

 

8nlUXr5.jpg

rl3V5iz.jpg

 

Tablica się podoba:

BxOtrdI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się czegoś więcej po tym zestawie Yahu, te pasy to jakaś porażka Lepiej je zdejmij, psują Twoją pracę.

 

Niestety nie bardzo już było jak je zdjąć (przykleiłem). Tak wyglądają na "tylnej kanapie":

 

juvduAh.jpg

j1ozQs5.jpg

Myślę, że sam bym lepiej i tak nie zrobił, więc nie będę nad tym więcej płakał.

 

W zasadzie zostały jeszcze małe podmalówki+wash i będę zamykał:

KHqMExi.jpg

ScbadBr.jpg

 

Mam nadzieję, że jakoś to wygląda - jak już ostatecznie dopieszczę, to zrobię lepsze zdjęcia przy dziennym świetle.

 

Z plusów - Hatakami maluje się elegancko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że jakoś to wygląda - jak już ostatecznie dopieszczę, to zrobię lepsze zdjęcia przy dziennym świetle.

 

Jakoś tak schludnie, jakoś ta czysto, jakoś tak ładnie ;)

 

Z plusów - Hatakami maluje się elegancko

Jak z pędzelkowaniem Hatakami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakoś tak schludnie, jakoś ta czysto, jakoś tak ładnie ;)

 

Z plusów - Hatakami maluje się elegancko

Jak z pędzelkowaniem Hatakami?

 

Dzięki. Co do pędzla - mam serię pomarańczową i ona sie do pędzla nie nadaje.

 

W kwestii pasów, to zestaw mógłby kosztować przecież kilka zł więcej. A tak po taniości są liche pasy. Też tego nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się dołączam do słów Szanownych Przedmówców. Dobra robota

Jeżeli jeszcze nie złożyłeś Karasia w całość, proponuję dodać kilka przewodów najlepiej w widocznych miejscach. Bierzesz kabel elektryczny, zdejmujesz kawałek izolacji a miedzianych drucików robisz coś na kształt "miotły". Potem malujesz to na czarno. kiedy wyschnie, odcinasz, wyginasz i wklejasz gdzie potrzeba. Patent prosty, a daje doskonałe efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to wygląda. Nie jestem pewny czy celownik na karabinie strzelca jest w dobrym miejscu. Nie powinien być na lufie przed magazynkiem?

Też planuje zacząć takiego Karasia. Jeżeli budujesz według instrukcji z numerem bocznym "8" to mam pytanie. Czy miał on radio? Też chciałbym je wstawić ale nie mogę nigdzie znaleźć informacji to potwierdzającej.

Pozdrawiam i obserwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody może zrobię w wersji B - o ile się na nią skuszę. Tutaj zostanie jak jest, ale dziękuję za wskazówki

 

Bardzo ładnie to wygląda. Nie jestem pewny czy celownik na karabinie strzelca jest w dobrym miejscu. Nie powinien być na lufie przed magazynkiem?

Też planuje zacząć takiego Karasia. Jeżeli budujesz według instrukcji z numerem bocznym "8" to mam pytanie. Czy miał on radio? Też chciałbym je wstawić ale nie mogę nigdzie znaleźć informacji to potwierdzającej.

Pozdrawiam i obserwuje.

 

Rzeczywiście powinien być w innym miejscu - dzięki za zwrócenie uwagi!

Cały czas mi coś w nim nie pasowało - teraz stało się to jasne ;)

Co do radia, to nie mam pojęcia, bo nie wnikałem w takie szczegóły. Zaufam w tej kwestii instrukcji

 

A tutaj już częściowo sklejony kadłub:

PoWsMIj.jpg

32h5CfZ.jpg

NoJK7MO.jpg

Lusterko się przekrzywiło, ale już to naprawiłem.

 

No i przymiarka owiewki (pasuje dobrze, jest tylko przyłożona na sucho):

CCbEJXm.jpg

dRMOddc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro się podoba to jadę dalej

 

Lubię ten moment kiedy bryła w końcu zaczyna przypominać samolot. Wydaje się, że obejdzie się bez szpachli co mnie bardzo cieszy. Zaliczyłem minimalne przesunięcie połówek kadłuba, ale w zasadzie nie będzie z tym problemu. Skrzydła są jeszcze nieprzyklejone - cały płat złapałem z kadłubem tylko z przodu i z tyłu. Generalnie instrukcja pokazuje inny sposób montażu, który mnie osobiście nie przekonał.

pCmBmdx.jpg

 

Teraz zabiorę się chyba za kapcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
No zawodowo to wygląda. Byłem ciekaw jak montaż kadłuba z płatem, ale rozwiałeś moje wszystkie wątpliwości.

Montaż nie do końca jest taki łatwy, bo żeby wszystko ze sobą połączyć trzeba trochę ugiąć skrzydła co generuje naprężenie. Mi to połączenie nie wyszło idealnie i o ile od góry jest chyba w porządku (podkład pokaże), to na spodzie trochę musiałem doszlifować, żeby wyrównać płaszczyzny. Generalnie mieści się to chyba w ramach standardowej modelarskiej roboty Wracając jeszcze do instrukcji - sądzę, że zaproponowany tam sposób montażu wygenerowałby jeszcze większe problemy. Nie wyobrażam sobie sklejania połówek kadłuba pod takim naprężeniem.

 

Ostatni tydzień praktycznie nie pozwolił mi przysiąść do Karasia, więc postępy są niewielkie. Generalnie dałem radę zrobić jedynie szlifowanie połączeń na kadłubie (nienawidzę tego robić) plus to co poniżej:

 

Kapcie sklejone - wnętrze i koła pomalowane:

hQwJEmx.jpg

Te blaszki wyciągnęły dzisiaj z moich ust wiele przekleństw:

2RJEjs6.jpg

 

Swoją drogą, to maski na koła zostały jakoś dziwnie podzielone - ostatecznie pomalowałem przez to najpierw opony, a potem felgę. Przy okazji okazało się, że Hatakowe pomarańcze trzymają się bardzo dobrze powierzchni - klej na maskach jest bardzo mocny, a mimo to nie spowodował uszkodzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczynam ,,Karasie'' Twoja praca jest dla mnie wsparciem Widzę że dobrze to wygląda trochę jak 1/48 i o to chodzi Mam zamiar sklejać PZL 23A i PZL 42 jednocześnie i bez dodatków Też po raz pierwszy używam pomarańczowej Hataki. Problem tylko z czasem ,a jak jest to chęci gdzieś znikają. Cała nadzieja że nadchodzą dłuuugie jesienne wieczory

PZL 23 B już wkrótce i tu się postaram o wszelkie możliwe udziwnienia

 

1097386-21164-86-pristine.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.