Skocz do zawartości

M1A2SEP MBT Flyhawk 1:72


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Blachowania modelu ciąg dalszy.

RvAvRS1.jpg

prIkKed.jpg

 

I trochę zabawy w scratch. Dorobiłem mocowanie odchylacza gazów wylotorych wzorując się na elemncie z zestawu fototrawionego modelu M1A2 SEP TUSK II Tiger Model. Upiększyłem też fartuchy boczne. Dorobione elementy mają wymiar □0.9mm i długość 1.6mm, więc mimo wyglądu w trybie makro uważam, że są ok

teJQE0N.jpg

d3d1m19.jpg

 

Jeszcze jeden, dwa wpisy z budowy i można myśleć o malowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie się prezentuje. Taka mała uwaga. Po prawej stonie wieży obok wyrzutni granatów dymnych, na tych rurach od kosza, chyba jest mała nadlewka. Jestem pod wrażeniem tego zestawu...szczegóły mega!

Fajny scratch .. czekam na malunki. Ja większość moich 72jek będę robił w kamuflażu NATO więc będę się wzorował na Twoim Abramsie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etap budowy zakończony. Wszystkie części wycięte, obrobione i przygotowane do malowania i dalszych prac.

 

3Mvdjpl.jpg

qdopvEs.jpg

4dId3TT.jpg

ZVA0vaH.jpg

ia0W8Ab.jpg

 

Ramkę mocującą na wylocie z turbiny skanibalizuję z zestawu fototrawionego do innego zestawu - wykonana z hipsu mnie nie cieszy. Jedna robótki ręczne w tej skali o odpowiednio wysokim stopniu precyzji wbrew temu co twierdzi Mikołaj75 to nie takie hop siup Przy numerach seryjnych na burtach wieży trzeba będzie jeszcze użyć debondera, ale to jak klej dobrze wyschnie. Cyfry 9847 mają 0,6mm wysokości, litera u połowę z tego

 

Teraz model na kilka dni idzie na bok, później wzrokowa kontrola jakości, ewentualne poprawki i jedziemy dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Odpocząłem, to jadę dalej. Błotka na podwoziu początki:

 

JdIYzAP.jpg

EuoCBQ0.jpg

iAscjRY.jpg

zqfLeMX.jpg

 

Fartuchy boczne przyłozone na sucho, dla oceny, czy kierunek słuszny. Jak ktoś ma jakieś uwagi, ale i widzi-mi-sie, to to jest najlepszy moment, żeby je wyrazić Mi się w głowie kołacze pomysł, żeby na gąski i koła dać jeszcze nieco mokrego błotka, a na podstawce, po dokończeniu i malowaniu oczywiście, dać ślady z obsypanym z gąsienic błocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te płyty "betonowe" to tektura cięta laserowo?

Tak. Upolowane na allegro. Składa się toto jak klocki lego, kleiłem do balsy na CA w żelu, żadnych problemów.

Tez takie mam, ale zastanawiam się nad użyciem gipsowych. Jak się w tym robi obtluczenia i jak toto przyjmuje podkład i farbę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli malowanko.. który kolor pierwszy? Czym będziesz maskował? Może już za późno ale czy mógłbyś zrobić pełną relacje zdjeciową? Ten kamuflaż w 1:72 jest bardzo ciekawym tematem. Jest cała masa fajnych pojazdów i czołgów w NATOwskim malowaniu w tej skali.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udokumentowałem

 

Wpis będzie dość długi, ale obrazków dużo Model już w kolorach bazowych. Po kolei:

 

Na początek, pod kolory kamuflażu położyłem cieniowanie, w dwóch etapach. Rozjaśnienia żółtym C113, od góry. Metoda nazywa się zenithal highlighting - po naszemu rozjaśnianie zenitalne (tak sądzę ). W skrócie - kolory preshadingu mają udawać oświetlenie światłem słonecznym. Jasno od góry, ciemno od dołu.

tgSkYG2.jpg

 

Analogicznie, przyciemnione dolne krawędzie dolne kolorem ciemnoszarym - C40. Kierunek nanoszenia kolorów intuicyjnie, ze skosa.

2m38j6t.jpg

4u9xdkM.jpg

 

Po cieniowaniu zacząłem kłaść kolory bazowe. Od najjaśniejszego, więc na początek zielony. Trójpak Gunze z kolorami NATO (de facto dla niemiaszków) w tym przypadku się nie spisał. Zielony kolor z niego jest ciemny i wpada w oliwkowy. Zmieszałem więc ze sobą C135+C72+C69 w proporcjach 2:2:1. Ponieważ kolory kładłem bez maskowania, z ręki, więc mieszanka rozcieńczona była dość mocno w stosunku 4:1 na korzyść Leveling Thinnera. Ciśnienie na reduktorze 0.8bara, dławik w aerografie skręcony mocno, tak aby strumień powietrza z aerografu był delikatny i minimalny skok iglicy.

Eohetq4.jpg

 

Następny w kolejności był brąz. W tym przypadku zastosowałem mieszankę farby z trójpaka Gunze TC11 rozjaśniony dodatkowo C318 i C69. Proporcje 2:1:1. Od koloru brązowego zacząłem już dokładnie wyprowadzać granice przejść między kolorami.

ZcTKO8b.jpg

 

Ostatni z kolorów kamuflażu - czarny. Zestawowy TC12 rozjaśniony tylko C69 w proporcjach 1:1.

P5ho21v.jpg

 

Na koniec kolorowania - truskawka na torcie Szewrony na fartuchach bocznych i dodatkowe opancerzenie. Najpierw dla wyrównania tła pomalowane brązowym C19 a następnie mieszanką H79+C69 w proporcjach 2:1.

cTm9pwS.jpg

 

Zajęło to jakieś 4.5h. Lokalnie będą konieczne poprawki, ale najpierw muszę się z modelem w obecnym stanie opatrzyć. Nie jest to oczywiście koniec "kolorowania" modelu. Będą jeszcze wahse, filtry olejne itd, itp. Ale to w niedalekiej przyszłości.

 

Stan na dzień dzisiejszy prezentuje się tak:

KrANJae.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No poprostu mistrzostwo. Sposób prezentacji jak i sam proces krok po kroku. Powiem szczerze że ja się malowania boję najbardziej. Mam kilka modeli na etapie podkladu. Świetnie rozwiazałeś te proporcje farb, faktycznie zwstaw NATO z Gunze jak i Tamiyi jest trochę za ciemny do skali 1:72. No to czekamy na dalsze zabiegi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ostatnio, właśnie lubię się malowaniem pobawić i poeksperymentować.

Fajnie Michał idzie Ci ten abrams... Ja kupiłem przedpremierowo bo się napaliłem jak ... a teraz leży i czeka aż skończę dłubanie innych modeli.

- są tutaj też nieletni więc bez takich proszę - Admin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ja kupiłem przedpremierowo bo się napaliłem jak , a teraz leży i czeka aż skończę dłubanie innych modeli.

 

Znajomy ścągał od wschodnich ludzi przed polską premierą, to się podpiąłem pod zamówienie a model przyszedł mi jakieś 2 tygodnie po tym, jak już w M-Zone trafił na półki. Hurra-optymizm i szał zakupowy widać nam nie służy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt końcowy malowania fajny, ale mam pewne wątpliwości co do zasadności tego cieniowania. Praktycznie go nie widać. Myślę, że jednak kolejne warstwy kolorów podstawowych powinny być kładzione bardziej transparentnie, by wykorzystać cieniowanie z pierwszego etapu. Tutaj trudno się dopatrzyć tego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieniowanie rzeczywiście trochę znikło, przy jednolitym kolorze bazowym łatwiej to można upilnować (na T-34 w jednolitym malowaniu wyszło mi to o wiele bardziej wyraźnie). Druga sprawa, że foty robiłem dość późno i (klasyczna wymówka modelarza ) na żywo wygląda lepiej Jeszcze przy poprawkach trochę porozjasniam panele aerografem więc coś się będzie jeszcze działo w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Fatalnie dobrana zieleń", tak jak i reszta kolorów ściemnieje i znacznie zmniejszy swoje nasycenie po olejach a i prześwity żółtego po tych samych zabiegach stracą na intensywności, więc powodów do paniki i darcia szat nie widzę, bo to nawet połowa drogi do końca ubarwiania modelu nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.