Skocz do zawartości

ORP Nurek skala 1:144 scratch na podstawie wycinanki GPM


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 270
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ok. W wycinance było to tylko narysowane linią ciągła, jak chcesz to ci podeśle fotkę o co mi chodzi, Nie mam wprawdzie foto Nurka, ale podobnej jednostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No można powiedzieć stan surowy zamknięty:)

Wykończeniówka to będzie dopiero jak komin będzie

Super warsztat, to jest właśnie modelarstwo (co na tym forum nader często jest mylone ze składaniem modeli "prosto z pudła")

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Holownik MISTRZ wyprodukowany przed wojną tak jak i NUREK. Doskonale widać szczegóły wyprofilowania tyłu dna kadłuba , okucia itp.

Zwróć np. uwagę, ża zawiasy na sterze są montowane , na przemian, raz na lewej, raz na prawej stronie .

FNp8TMr.jpg

AZTeHgu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za dobre słowo.

 

p11c świetne masz fotki. Teraz wiem o co kaman - dzięki. Fajnie widać na nich linie nitów. I właśnie teraz zastanawiam się czy skoro Nurek był spawany, to jego ster też mógł być? Zrobić takie wzmocnienia mógłbym z palcem w nosie - wystarczy przejechać po folii nitowadłem, odciąć wąski pasek zawierający linię "nitów", przewrócić na drugą stronę i nakleić paski w odpowiednich miejscach. Obawiam się tylko czy dałbym radę umieszać taki sam kolor części powodnej :P Pewnie słabo by to wyszło, więc chyba zostawię jak jest. Za to do kolejnego morskiego projekgu będę już trochę lepiej przygotowany bo mam i model i Anatomy of the ship

 

Pozdrawiam.

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, czytamy, czytamy Przyganiał kocił garnkowi... Gdzie napisałem, że to "Nurek"?

P11 pokazał oba zdjęcia opisując je jako ster "Mistrza", a to są dwa różne okręty, w tym jeden z nich zapewne "Mistrz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dwie różne jednostki , czy też ta sama, być może jest to zdjęcie lustrzane, też się nad tym zastanawiałem.

Ważne że bardzo wyraźne zdjecie częsci podwodnej jednostki podobnej wielkości budowanej w tym samym czasie w tej samej stoczni

tylko tyle

Tam nie tylko chodzi o te zawiasy ale i o całe wyprofilowanie tyłu,

Oczywiście tylko jako prawdopodobna analogia.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

 

Wielkie dzięki za uwagę i zapraszam do obejrzenia dalszych postępów. W sumie nie jest tego wiele, ale wszystkie te bambetle były bardzo pracochłonne. Tempo pracy trochę spadło ale nie odpuszczam. Chcę zrobić jak najwięcej drobiazgów co by opłacało się aerograf pobrudzić

 

Na zdjęciach niżej jest prawie skończony komin. Brakuje tylko mocowań do lin łączących go z masztem. Starałem się odtworzyć linie blach (zdaje się łączonych na zakładkę). W tym celu od wewnętrznej strony komina wygniotłem linie w miejscach styku blach. Przed zrobieniem tych zdjęć psiknąłem komin sprayem i stosunkowo gruba warstwa podkładu sprawiła, że te subtelne przetłoczenia znikły. Dlatego farbę zmyłem i przy następnym podejściu psiknę surfacer z aero. Myślę też o tym żeby linie łączeń podkreślić jakimś preshadingiem. Do budowy komina użyłem twardej folii PVC, kilku blaszek fototrawionych dedykowanych do lokomotywy w skali 1:87, a także igieł iniekcyjnych o różnych grubościach.

 

MAxEVGX.jpg

jqiQxCM.jpg

 

A tutaj są: żurawiki, pomosty i legary łodzi, szafa na kody sygnałowe, busola, szperacz (częściowo skopiowany z innego modelu), kabestan, części maszynki sterowej no i to coś podłużne co nie wiem co to jest

 

fJyqQsO.jpg

TbvfUdv.jpg

 

No i wreszcie gretting rufowy przykrywający maszynkę sterową. Zrobiłęm go z plastikowej siatki. Ma ona odpowiednie rozmiary oczek, ale niestety jest tkana. Aby zniwelować nieco krzywizny przeplatających się włókien - siatkę zeszlifowałem na tyle na ile się dało.

 

6IvhzBM.jpg

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudek, nie jest dobrze!

Z tym dźwigiem przy kominie jest coś nie tak.

Pewności nie mam ale... w ten sposób jak jest zrobione, nie ma możliwości obracania masztu dźwigu, oraz podnoszenia go. Wydaje mi się że ta belka spinająca górę komina i maszt dzwigu nie była belką tylko liną na wielokrążku. Popatrz na zdjęcia komina na 4 stronie. Nie ma już dźwigu ale są resztki mocowania.

 

Myslę ze tam było tak jak np. na Jaskółce

http://smw.ocalicodzapomnienia.eu/index.php?o=pokaz&katid=1&pkatid=26&jid=1&postid=511

Trzeba otworzyć mała ikonę z rysunkiem okrętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zafaflunieś tą siatkę na kominie niemiłosiernie, do mycia Reszta bardzo sympatyczna. Blachy na kominie możesz wyciągnąc tak samo jak na kadłubie, nawet bez ich wyciskania.

 

Taka ładna siateczka jak przy tym gretingu na maszynce sterowej jest w torebkach piramidkach Liptona. Takiej użyłem na Kicie i Bezszumnym w tym samym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Racja - komin jest do poprawki, ale po kolei. Po pierwsze rzeczywiście pomyliłem bom roboczy z dźwigiem. To co miał Nurek poruszało się tylko na boki a zawias za to opowiedzialny dokumentnie skopałem... No i ten wznios poprzeczki... Druga sprawa to ta kratka w kominie - ja tam zrobiłem żaluzję (tak to widzę w planach i w kartonówce). Tyle że zamiast nadruku jak w modelu kartonowym jest wnęka a w niej żaluzje zrobione z pasków taśmy Tamiya nakładających się na siebie. Więc żaluzja zostaje.

 

Za to patent z liptonami na pewno wykorzystam, bo ten gretting nawet po przeszlifowaniu mi się nie podoba. Mam drewniany, z RB model, ale kratki 1 x 1 mm są za duże.

 

Wielkie dzięki Paniwie za czujność i wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi Liptonami to dokładnie obejrzyj opakowanie. Wspomnianą siateczkę maja bodajże takie odmiany jak Imperial Earl Grey, Floral & Citrus, czy White Tea Lipton. Różnica jest widoczna na grafice opakowania.

 

A co do samego Nurka - świetna robota, oby tak dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.