Skocz do zawartości

ORP Piorun - Jesień '43


Pawel90

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 4 - Okręty i statki

Kategoria Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

 

Cześć!

 

Nowy konkurs - nowa nadzieja. Liczę, że uda mi się dokończyć model. Czasu dużo, chęci też. Trochę brakuje umiejętności i cierpliwości, ale mam nadzieję, ze uda się zbudować coś co będzie przypominało niszczyciel typu N.

 

Zatem ORP Piorun. Co ma ten okręt do jesieni? Ostatnią akcją „Pioruna” w ramach inwazji Włoch było odprowadzenie 23 września 1943 roku do Malty monitora HMS Erebus. Zatem - robiąc go w malowaniu z tego okresu - pierwszego dnia jesieni '43 - jakimś nawiązaniem do tematu jesiennego jest.

 

Model - Niko skala 1/700. Powiem szczerze, że pierwszy raz mam do czynienia z modelem żywicznym. Części wyglądają dla mnie przerażająco. Gdyby nie konkurs - bym bał się nawet na niego spojrzeć. Ale z Waszą pomocą - liczę, że uda się warsztat dociągnąć do sensownego końca.

 

Regulaminowe foto:

0wfTx8M.jpg

 

I cóż... Zaczynamy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie tylko...... ja bym napisał - kruchość materiału, czasem problemy z malowaniem ale ma jednak o wiele więcej zalet.

Przede wszystkim dokładność, precyzja wykonania i tematy takie jakich szybko może nie być w plastikach.

Inne podejście do klejenia - brak kołków ustalających , czasem coś tam jest a czasem nie ma. No i klejenie na cjano-akryle - znam ludzi uczulonych na ten rodzaj kleju...

Ale fakt cena boli.....

Sorry za off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kruchość to kwestia dobrania żywicy przez producenta. Malowanie też nie jest takie straszne. Kołki ustalające... to zależy od producenta. Ja żywice kleje ... żywicą.

Cena - tu jest problem. Czasem mam wrażenie, że ktoś kto się bierze za produkcje modeli z żywicy potrzebuje szybko zarobić na Golfa IV, ale jak ma sprzedać 20 modeli to cenę musi wywalić.

Jednak to chyba nie wszystko. Niedawno ktoś pokazywał klejenie spita IX od Edka, w którym wymieniał pokrywę silnika na żywiczną. BHP przy tym stosował takie, jakby to były węże jadowite i materiały rozszczepialne.

 

Niczego się Paweł ni bój. Dasz sobie z nim radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dziękuję za odzew i zainteresowanie!

 

Model właśnie bierze drugą kąpiel, aby wszystko było dobrze odtłuszczone.

 

Szukam więc odpowiedników farb i... Tu zaczynają mi się schody. Jak widzę, trochę trudności ludziom sprawiają kolory Royal Navy.

 

Na Pioruna potrzeba wg Producenta czterech kolorów:

a) RN White,

b) B55 Blue, Odpowiednikiem może być H65 Humbrola?)

c) Black (tu akurat nie ma problemu)

d) MT2 Grey

 

Czy jakiś Specjalista od RN jest w stanie podpowiedzieć, jakie farby będą pasować do tych kolorów?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.