Skocz do zawartości

PZL P.7a Arma Hobby 1:72 [009]


Dziobak

Rekomendowane odpowiedzi

Galeria Konkursu Jesień 2017

 

Model zakwalifikowany do:

Klasa 1- Samoloty i śmigłowce

Kategoria Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Kategoria Specjalna 3 - Najlepszy model w barwach Polski

Kategoria Specjalna 4 - Najlepszy warsztat/model młodego modelarza (do lat 15-tu)

 

Warsztat TUTAJ

 

 

 

Rankiem 1 września samoloty PZL P.7a 123 Esk. Myśliwskiej zostały przebazowane na lotnisko w Poniatowie, gdzie jej dowódca, kpt. pil. Mieczysław Leonard Olszewski został powiadomiony o wybuchu wojny z Niemcami oraz o przyłączeniu jego eskadry do walk w ramach Brygady Pościgowej. O godzinie 6.50 trzy siódemki wystartowały wraz z samolotami 113 i 114 Eskadry, by odeprzeć niemiecki nalot na Warszawę. Jeden z pilotów 123 Eskadry, ppor. Jerzy Czerniak zestrzelił, wraz z innym pilotem lecącym na P.11, jednego Heinkla He-111. Po odpędzeniu niemieckich samolotów Eskadra powróciła bez strat na lotnisko.

Około godziny 16.30 Luftwaffe znów przeprowadziła duży nalot na stolicę. Wzięło w nim udział blisko 200 samolotów, których celem były przede wszystkim warszawskie lotniska oraz mosty na Wiśle. Przeciwko nim wystartowało około 30 samolotów Brygady, w tym cała 123 Eskadra – 10 myśliwców P.7a. Ze względu na niską wartość bojową tych maszyn przed startem zarządzono, że siódemki mają jedynie zabezpieczać walczące P.11 na wypadek pojawienia się nowych sił przeciwnika. Na początku w walce wzięły więc udział tylko jedenastki, które zaatakowały He-111 lecące w osłonie Bf-109. Krótko po rozpoczęciu bitwy nad Warszawę nadleciała druga grupa niemieckich samolotów – Ju-87B osłaniane przez Bf-110. Samoloty te natknęły się na krążące w powietrzu P.7a. Widząc je, Niemcy podzielili swe siły i 5 Bf-110 zaatakowało polskie myśliwce. W czasie walki dysponujące ogromną przewagą prędkości i siły ognia Messerschmitty zestrzeliły trzy siódemki i zmusiły do lądowania dwie kolejne. Co najmniej dwa polskie myśliwce zapisał na swoje konto dowódca niemieckiej osłony Hptm. Fritz Schleif, który w czasie walki zastosował pewien podstęp. Jeden z niemieckich pilotów opisywał to następująco: „Jego pomysł polegał na tym, że jeden z samolotów wykonywał w powietrzu takie ewolucje, które miały świadczyć o tym, że jest uszkodzony. Polacy natychmiast atakowali go od tyłu. W tym momencie „udający” podciągał swoją maszynę do góry nad samolot Schleifa, a ten ogniem ze wszystkich luf zestrzeliwał Polaka. Kiedy udało się to trzy razy z rzędu, zamienili się miejscami. Teraz Schleif „udawał”. Był dobrym kolegą, chciał, by jego piloci też odnosili zwycięstwa”. Najprawdopodobniej pierwszą ofiarą tej taktyki padł dowódca 123 Eskadry – kpt. Mieczysław Olszewski. W trakcie walki, która toczyła się nad Białołęką Dworską, został zestrzelony i przymusowo lądował pod Choszczówką. Pilot zmarł podczas udzielania mu pomocy. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Został pośmiertnie odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

 

XdAnvA1.jpg

Kpt. pil. Mieczysław Leonard Olszewski

 

 

Samolot w malowaniu dowódcy 123 Esk. Myśliwskiej, Mieczysława Olszewskiego. Model Army mimo kilku wad, uważam za naprawdę dobry - spasowanie, ciekawy podział części oraz niezłe detale sprawiają że jest on przyjemny w budowie. Od siebie dodałem niewiele - wykonałem kilka elementów we wnętrzu i przeryłem linie podziału blach na kadłubie i osłonie silnika. Model pomalowałem farbami Hataki z serii pomarańczowej i jestem bardzo zadowolony. Na pochwałę zasługują też kalkomanie od Cartogfafu. Świetnie się kładły i pięknie wpasowały się w imitację blachy falistej. Proces budowy modelu do obejrzenia w warsztacie. Podsumowując, z modelu jestem zadowolony i na pewno nie jest to moja ostatnia siódemka od Arma Hobby

 

QippPvL.jpg

icDoRZ0.jpg

5Ac8u8b.jpg

kWqrzyf.jpg

oQm8ak6.jpg

QXJpdZh.jpg

4o5N5S1.jpg

OOQsZNi.jpg

gA8v9oh.jpg

Iyzc9Gb.jpg

z4Dk2iG.jpg

yK6xhDL.jpg

cWkpTyG.jpg

YykfC1N.jpg

ibHoZJt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.