Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Kup zwykłe strzykawki jednorazowe. Ostatnio znalazłem jedną, w której mieszałem kolory ok. 2 lata temu i... farba była ok! Dodatkowo masz jeszcze podziałkę a kosztują grosze
A czym je zatyksz żeby nie wyschło?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów,

 

Nie chcę dużo pisać więc przejdę od razu do pytania , które nurtuje mnie już od dłuższego czasu. Czy na pomalowany model, pokryty lakierem matowym i washem mogę bezpiecznie położyć lakier błyszczący? Sprawa dotyczy czołgu IS-2 1/35 firmy Tamiya, używam produktów firmy Gunze i farb z serii C. W skrócie dodam, że popełniłem szkolny błąd przy składaniu i zapomniałem o numerze taktycznym na kadłubie, przez co mam teraz problem z kalką ☺.

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieliszki do leków dostaniesz w każdej aptece bez płacenia za wysyłkę!

Też tak myślałem. Przepytałem jednak w Gdańsku sporo aptek i w żadnej z nich nawet ich nie zamawiają. Taniej mi wyszło zamówić dużą ilość z Allegro niż jeździć i szukać. Czas i paliwo też kosztują a tego pierwszego w szczególności zawsze mało...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u nas na prowincji w Otwocku ma się to tak, że w _każdej_ aptece są na stanie niewielkie ilości natomiast 100szt to już zamówienie na następny dzień.

W sumie co się dziwić jeśli miasto 50,000 (obecnie 60,000) mieszkańców miało 14 szpitali (obecnie 5) a w tej chwili apteka "za każdym rogiem"... hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne tam pojemniczki i inne cuda niewidy.

Nieporównywalnie wygodniejsze jest stosowanie jednorazowych pipet, strzykawek i igieł.

Kupuje się toto na Allegro za jakieś 50-70 zł wszystko i starcza na lata.

Nie myję, nie martwię się że brudne, tylko po użyciu wywalam, a dawkowanie i przechowywanie gotowych, rozcieńczonych farb jest bardzo wygodne.

 

dlMz8ih.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
polecicie jakieś buteleczki 5-10ml na rozrobione farby do aero ? kupiłem plastikowe z dozownikiem ale po 5dniach thinner wyparował i została gęsta farba

Kolega chyba pyta o przechowywanie rozrobionej większej ilości farby, w czymś w czym nie wyschnie po długim okresie przechowywania.

Strzykawki jak najbardziej nadają się do przechowywania, więc kto co lubi.

Polecam słoiczki Tamiya 10ml

Trzymam w nich rozcieńczalniki, które nie parują ponieważ słoiczki po zakręceniu są szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne tam pojemniczki i inne cuda niewidy.

Nieporównywalnie wygodniejsze jest stosowanie jednorazowych pipet, strzykawek i igieł.

Kupuje się toto na Allegro za jakieś 50-70 zł wszystko i starcza na lata.

Nie myję, nie martwię się że brudne, tylko po użyciu wywalam, a dawkowanie i przechowywanie gotowych, rozcieńczonych farb jest bardzo wygodne.

dlMz8ih.jpg

 

do pipet zgadzam sie w 100% strzykawki muszę w takim razie wypróbować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia ze strzykawkami nie są całkiem pozytywne. Nie wiem czy to niezręczność, czy jednak chemia aleo nie jest tak, że tłok zawsze płynnie w jednorazówce chodzi. Dlaczego niby chemia? Bo im mocniejsza : celulozowa, aceton to chodzi jakby gorzej. Igła ważna rzecz jak farba rzadka. No i doprawdy nie wiem jak Wy to robicie,że nie wysycha. Owszem może emalia nie schnie ale celulozowa po 3 tygodniach to prawie sam pigment. Zatykam 2 ml lub 5 ml wykałaczką. Osobiście uważam,że do rozpuszczalnika pipeta jest najlepsza. Do bieżącego używania rozrobionych farb to jak to woli. Dla mnie pipeta daje większą kontrolę kontrolę ale jest upierdliwy problem pojemniczków. Świetne, bo tanie są od śmietanki do kawy ale trzeba myć i są odrobinę zbyt małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tłok chodził płynnie, należy naciskać go kciukiem, o tak:

 

depositphotos_99229134-stock-photo-egg-injection-with-a-syringe.jpg

 

Co do wysychania: strzykawka z założoną na nią igłą, a na nią osłonką - i nic nie ma prawa wysychać w środku. Trzymałem mieszanki farb w tej postaci w strzykawkach przez kilka miesięcy.

Zatykanie wykałaczką skutkuje właśnie tym, że farba wysycha - tak podejrzewam.

Tak nie wysycha:

 

plastikowa-rozporz%C4%85dzalna-strzykawka-z-ig%C5%82%C4%85-w-ochronnej-nakr%C4%99tce-45428153.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego nie nadają się do mieszania ?

 

Przepraszam za skrót myślowy.

Oczywiście pojemniczki jak najbardziej nadają się do mieszania. Chodziło mi o to, że jeśli chcesz kupić coś takiego konkretnie do mieszania to po prostu jest to jedna z rzeczy, której nie powinno się kupować w modelarskim. Dlaczego? Bo się strasznie przepłaca.

Z reguły takie pojemniczki to kilkanaście zł za 10 szt (+ew przesyłka). W tej cenie masz np. ~150 kieliszków do leków już z przesyłką. Albo jak Solo strzykawki: koszt ~2zł/10szt z igłami od ręki w aptece. Na allegro kupił pewnie jeszcze taniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście tak naciskać można i się powinno. Ze strzykawkami są różnorodne sytuacje. Mnie spotkały z kciukiem. Ale gdzie się maluje tam się lampy plami ;) Trzeba ostrożnie. Solo powiedz Kolego to są 5 ml te pipety? Z allegro? Dzięki za patent z igłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 ml to strzykawki mają (te mniejsze to 2 ml, ale niepotrzebnie je kupiłem, trochę za małe).

Pipety Pasteura to z Allegro, można kupić np. 500 sztuk za 28 zł, 2 albo 3 ml.

 

co do pipet polecam te:

https://www.aliexpress.com/item/100-Pcs-0-2ml-Capacity-Liquids-Pipetting-Disposable-Transfer-Pipettes/32785915914.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.CRJKjz

3.6zł za 100szt idzie co prawda miesiąc ale za tą cenę .. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.