Skocz do zawartości

Obrotowa podstawa do malowania


TankRed1070

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli tzw. Spray-Work Painting Stand Turntable

 

Przy okazji malowania modelu pomyślałem, że warto by takie coś posiadać.

Coś takiego robi np. Tamya:

http://www.internethobbies.com/tasppastandt.html

Kosztuje ok 50 zł np. na Allegro. Jako że znam wiele ciekawszych sposobów wydania 50 złotych:

np.

postanowiłem sklecić coś takiego samemu. Po wizycie w markecie budowlanym i przeglądnięciu zawartości szuflad doszedłem do wniosku że konstrukcja zrobienie tego może być prostsze niż "budowa cepa" i stąd postanowiłem podzielić się moimi doświadczeniami.

 

1. Koszt: 6.50 zł

2. Stopień trudności: 0

3. Czas wykonania: 15 min.

 

Do rzeczy:

Potrzebne nam będą:

1. Tzw. Ślizgacz Obrotowy - z półki "akcesoria meblarskie" nabyty drogą kupna za owe 6.50 zł

2. Pudełko po płytach CD (prawie każdy ma takie w domu)

3. Jedna niepotrzebna płyta CD

 

101_3183.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html

 

 

Następnie, z pudełka po płytach wycinamy piłką modelarską lub nożykiem bolec, na który nakłada się płyty w normalnym użytkowaniu:

 

101_3185.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html

 

W tak powstały otwór wciskamy plastikowe łożysko naszego meblowego ślizgacza:

 

101_3187.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html

 

Rozmontowujemy ślizgacz i jego dolną częśc montujemy w łożysku. Częśc górną wyrzucamy.

 

101_3189.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html

 

Przyklejamy starą płytę CD (lub DVD jak kto woli) za pomocą kleju CA

 

101_3191.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html

 

 

Zamykamy pojemnik CD i ... gotowe!

 

101_3194.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html

 

W celu lepszej stabilizacji proponuję pojemnik wypełnić starymi płytami CD i można malować!

 

Na powierzcni można montować małe części do malowania za pomocą plasteliny lub mini ścisków.

 

Na pewno są tysiące innych sposobów na wykonanie czegoś takiego jednak mój jest bardzo szybki i prosty - do wykonania przez każdego.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł! Przy okazji jakiejś wizyty w Castoramie kupię taki ślizgacz i zrobię sobie podstawkę. Często maluję małe części umiejscowione na kawałku styropianu, ale jest to trochę upierdliwe. Warto mieć kilka takich podstawek nie?

 

Gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam za OT ale

Jakby ktoś był zainteresowany zakupem takiego zestawu Tamki chętnie wezmę na pół ( ja potrzebuje tą małą podstawkę na karoserię ) więc większa podstawka ze spinaczami jest mi nie potrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku, to nie jest dokładnie tak. Zrobiłeś świetną rzecz, ale... no właśnie.

Oryginalny produkt Tamiyi posiada jeszcze metalowe klipsy - pal licho, nie każdemu są potrzebne. Ale ma jeszcze drugi, nakładany element wraz z metalowymi uchwytami, które akurat są bardzo pomocne. Sam obrotowy talerz to tylko połowa zestawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten element z metalowymi uchwytami można łatwo zrobić montując odpowiednio wygięte duciki do talerza (płytki CD) za pomocą klipsów do dokumentów. Nie widziałem produktu Tamyi a talerz był mi akurat potrzebny wiec go zbudowałem a porażony prostotą pomysłu postanowiłem się podzielić.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystajcie do woli!!! Ulepszajcie i przerabiajcie po swojemu. Gdybym chciał opatentować to zamiast pisać na modelwork wystawiłbym 10 sztuk na allegro

"Patent" niech się stanie "patentem publicznym" Modelwork

 

Kilka uwag:

1. "Bicie" talerza można zredukować obklejając trzpień taśmą klejącą przed zamontowaniem w łożysku

2. Drucikowe uchwyty można zrobić ze spinaczy biurowych zamotowanych za pomocą klipsów do dokumentów

3. Mniejsze części i sam model można mocować na "talerzu" za pomocą plasteliny lub blue-tack-a

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga uwaga. Jak poinformował TVN 24. W sklepach Castorama w całej Polsce ustawiają się ogromne kolejki. Każdy posiada tylko obrotową nóżkę do mebli. W niektórych miejscach doszło do rękoczynów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z tą podstwaką

Tak se pomyslałem, że dla większych modeli można zamist płyty CD zamontować starego poczciwego winyla, np SINGIEL lub LONGPLAY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 7 years later...

Trochę odgrzeję trupa...

Za niewiele więcej można zrobić podstawkę sporo stabilniejszą. Materiały: 2 sklejkowe formatki (do nabycia za grosze biorąc pod uwagę rozmiar lub do odzyskania z odpadów za darmo), jeden zawias obrotowy, 4 gumowe nóżki (np z takich gumek przykejanych do szafek żeby drzwi/szuflady nie trzaskały). Zamiast sklejki można również stosunkowo niedrogo lub nawet za darmo użyć resztek (rozmiary, o których mowa to odpady) płyty meblowej lub płyty HDF. Takie resztki da się wyciągnąć z odpadu każdej stolarni. Dodatkowo kilka dni temu wyrwałem ze stolarni arkusz brystolu (bagatela 6+ m2) za darmo więc będzie sporo na podkładki żeby nie chlapać farbą samej podkładki.

Wysokość podstawki wykonanej ze sklejki w moim przypadku wyniesie około 3,5 cm - ręka z aerografem nie będzie musiała wisieć zbyt wysoko a dodatkowo mała wysokość=stabilność.

Wielkość takiej podstawki w zasadzie dowolna. Jak tylko skończę swoją to wrzucę zdjęcie.

Koszt może nieco większy ale wydaje mi się, że warto sobie coś takiego zrobić. Całość mam zamiar dla estetycznego wyglądu pomalować akrylem.

Co do wad - moja podstawka będzie kwadratowa co nie każdemu może odpowiadać - po prostu nie mam ochoty bawić się w wycinanie okrągłej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się do czego taka podstawka obrotowa.

To takie ważne, żeby model się obracał w trakcie malowania?

Nie sądzę.

Mam coś takiego, ale nie używam, bo dużo wygodniej model kłaść i malować (i obracać też) na czymś takim:

 

gabka-porowa-miekka-podklad-do-pacy-12x26-cm-75803_lista_lista.jpg

 

Wygodne, model stabilnie leży, nie rysuje się, łatwy dostęp do wszystkich zakamarków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo, gdzie kupujecie takie gąbki? Widziałem takie dość gęste w marketach budowlanych. Pytam bo szukam czegoś do maskowania otworów a zauważyłem na kilku filmikach znalezionych na tym forum, że niektóre otwory faktycznie łatwiej zabezpieczyć zapychając je gąbką. Możnaby użyć zwykłej gąbki kąpielowej po pocięciu na odpowiednie kawałki ale te mają często ogromne dziury. Jaka gąbka się do tego najlepiej nadaje?

A co do podstawki... Nie nie jest konieczna, ja osobiście mam po prostu satysfakcję jak sobie coś czasem zmajstruję, nawet jeśli to jakaś pierdoła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.