Skocz do zawartości

Jaki model i co przygotować na poczatek


ukash

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Od jakiegoś czasu chodzi za mną myśl, żeby zacząć sklejać modele plastikowe. Jako, że nie mam w tym temacie doświadczenia (kilka modeli sklejonych za młodu bez pomalowania) chciałem was jako bardziej doświadczonych ludzi zapytać co mi możecie polecić na pierwszy raz?

W kwestii tego co ja bym widział to wolałbym sklejać samoloty i raczej z okresu II wś lub wcześniejsze. Myślałem, też żeby zakupić zestaw zawierający farby, żeby w razie co nie wykosztować się na farby, a później odstawić to w kąt jeśli nie odnajdę się w modelarstwie.

Poprzeglądałem trochę Allegro i jedna aukcja przykuła moją uwagę. Mianowicie ta: http://allegro.pl/okazja-bcm-zestaw-spitfire-messerschmitt-farby-i3791229191.html Plus tego jest taki, że są tam 2 samoloty, więc będę mógł testować sobie na jednym, a drugi skleić, cena też jest konkurencyjna (chociaż ona pewnie długo taka dobra nie będzie), minusem natomiast jest wielkość modelu bo skala 1:48 (przeczytałem gdzieniegdzie, że może to być za duży model jak na początek).

Jeszcze chciałbym zapytać jaką szpachlę kupić, bo narzędzia jako takie znajdę w domu, a klej, pędzel i farby mam nadzieje kupić z zestawem. Będę wdzięczny za każdą pomoc

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie witam wszystkich. Forum to przeglądam od około 2 tygodni i postanowiłem się zarejestrować, mając nadzieję dołączyć do społeczeństwa modelarzy, więc podepnę się do postu kolegi, bo w zasadzie tematyka ta sama a nie chce forum zaśmiecać.

 

Otóż jeśli chodzi o modelarstwo jestem kompletnym laikiem, lecz postanowiłem spróbować swoich sił. Jak powyżej wspomniała koleżanka, zapoznałem się również z asortymentem potrzebnym do rozpoczęcia prac z modelami. Jednakże przeglądając kolejne tematy nie znalazłem - mogło to być moje gapiostwo, więc z góry przepraszam - żadnego postu, gdzie ktoś pisałby jaki model jest idealny na ten właśnie pierwszy. Firm jest bez liku i tak szczerze powiedziawszy słyszałem tylko o Revellu, więc tu pojawia się moje pytanie - która firma jest najlepsza jeśli chodzi o początek przygody z modelarstwem? Rozumiem, że słowo "najlepsza" może być dowolnie interpretowane przez każdego inaczej, więc przybliżę te kryteria, które wydają mi się najbardziej istotne:

- wykonanie, kiedyś w luźnej rozmowie ze znajomym, usłyszałem, że te tańsze modele, są często wykonane niedokładnie i trzeba je szlifować, poprawiać, szpachlować (nadmienię, że znajomy ten zajmował się sklejaniem dość dużych gabarytów galeonów i widząc jak wielkie jest jego dzieło przeraziłem się na myśl ileż to godzin potrzeba na wyrównanie całości),

- dostępność - odwiedzając pewien sklep modelarski niedaleko mnie, przeglądałem kilka modeli i pytałem sprzedawcę, jednakże do żadnego z nich nie było wszystkich potrzebnych farb,

- cena - nie będę ukrywał, że fundusze też są kwestią istotną i kalkulując wszystkie pierwsze wydatki łącznie (pędzle, nożyki, kleje, szpachlówki, farby, papier ścierny, rozcieńczalniki, itp.) to wcale model sam tak tanio nie wyjdzie.

 

Interesują mnie przede wszystkich samochody wojskowe (zwłaszcza z okresu II Wojny Światowej, jak choćby powszechnie znany Jeep Willys) oraz lekkie samochody ciężarowe (posłużę się tu przykładem GAZ-MM), jeśli jednak ktoś z forum uważa, że czy to czołg czy samolot byłby lepszy to jestem otwarty na wszelakie propozycje. Czy byłby ktoś na tyle miły i pomógł mi w wyborze pierwszego modelu? Obawiam się, że jeśli kupię taki, z którym będę miał bardzo dużo problemów to mogę się zniechęcić na przyszłość i na tym zakończyć moją przygodę z modelarstwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukaszu nie licz na to że cena tego zestawu będzie się długo utrzymywała ;)

Co do wyboru zestawów, wg mnie odpuść sobie kupowanie zestawów z farbami ani dużo taniej nie wychodzi, a i farbki nie są najwyższych lotów. Odpuść sobie jako mocno początkujący modelarz tanie zestawy firm Mastercraft, Plastyk itp. Więcej się naklniesz i możesz się tylko zniechęcić do tego hobby. Polecał bym natomiast nowe modele Airfixa. Tanie ładnie wykonane idealne dla Ciebie ponizej kilka propozycji na które powinieneś zwrócić uwagę

http://www.mojehobby.pl/products/Mitsubishi-A6M2b-Type-21-Zero.html

http://www.mojehobby.pl/products/North-American-F-51D-Mustang.html

http://www.mojehobby.pl/products/Messerschmitt-BF109E-2379561.html

http://www.mojehobby.pl/products/Hawker-Typhoon-Mk.IB-2913765.html

http://www.mojehobby.pl/products/American-fighter-Curtiss-P40B-Warhawk.html

http://www.mojehobby.pl/products/De-Havilland-Vampire-T.11.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moses dziękuje za szybko odpowiedz. Zdaję sobie sprawę, że cena tego zestawu niedługo pójdzie w górę, wszak w sklepach ceny tego zestawy wahają się w granicach 110 zł i więcej, dlatego nawet nie marzę o tym, że kupie go (o ile kupię) za 1 zł.

Co do farb, to myślę, że takie z zestawu na początek w zupełności by mi wystarczyły, a gdybym połknął modelowego bakcyla to zainwestowałbym w bardziej profesjonalne. Czyli firmę mniej więcej trafiłem, ciekawy jestem, czy ktoś ma inne zdanie odnośnie marki modeli na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada- odpuść sobie na początek najtańsze modele bo się zniechęcisz jak coś nie będzie pasowało. Lepiej kupić model 1:72 w granicach 50zł i mieć większą pewność że części będą do siebie pasowały jak kupować stare Airfixy czy Plastyki. Farby to nie taki straszny koszt, bo Pactra kosztuje 5 zł za kolor, do tego dobry klej (polecam Revela z igłą). Szpachlówka Wamodu kosztuje 5zł i na początek starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki model i co przygotować na poczatek

 

 

Przede wszystkim pozostałych domowników.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Koledzy, mam pytanie do doświadczonych i ogarniętych w sztuce modelarskiej.

Chciałbym powrócić do modelarstwa i na początek wykonać model w 1/72, z którym nie bedzie kłopotów pod względem jakości wykonania pod względem konieczności szpachlowania.

Na YT widziałem filmiki z warsztatu m.in. F-15, F-4, F-18 z nowego rzutu Academy i chyba Striking Eagle bym wybrał. Mam ten model z Revella ale w przypadku zakupu Academy, sprzedałbym Revellowski o ile ten jest lepszy.

Przez kilka lat zakupiłem Trumpki Tu-160, tu-22, tu-95, Vigilante, HB Corsair II, Revell Tornado, P-47M i inne i chciałbym je jak najlepiej wykonać, stąd chciałbym się przygotować do tego praktykując na coraz to trudniejszych modelach.

Co byście polecili na początek?

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F-15E Academy jest ponoć nieźle spasowany. Polecam też znakomitego F-16C Tamiya, tylko to najnowsze wydanie.

Tu masz dwa filmy gdzie krok po kroku autorzy budują te modele, więc sam zobacz czy warto.

Moim zdaniem zdecydowanie warto.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie są opinie o tym F-15 z Revella?

Jeśli mówimy o 1:72, to jest to przepak starej Hasegawy i ogólnie przypomina bardziej F-15D z doczepionymi CFT i bombami.

Sklejam akurat nowsze, poprawione wydanie od Hasegawy, ale bazujące częściowo na tej wersji. Spasowanie ok, oprócz dysz silników, które wymieniłem na żywiczne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki za info

Również korcą mnie SH-60F Oceanhawk Hobby Bossa i Mi-24 Zvezdy

Wydają się być OK

Czy istnieje kalkomania do polskiej wersji Mi-24 latającej w Afganistanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.