Skocz do zawartości

Czy warto używać Pactr jak się chce zaoszczędzić?


daffy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Czy warto używać Pactr jak się chce zaoszczędzić? Bo interesują mni farby tylko akrylowe i celulozowe pod aerograf. Pactra kosztuje coś koło 5,5 zł. Myślałem o MM acrylics bo są lepsze ale o 3 zł droższe. Jeszcze dodam że chodzi o pomalowanie modelu samolotu w skali 1:72.

 

P.S.

 

Nie traktujcie mnie jak sknerusa po prostu mam obecnie napięty budżet a z modeli nie chce rezygnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Obecnie używam gunze C i H, tamiye i vallejo. Tyle że pactra jak już pisałem kosztuje 5,5 zł a taka gunze serii C już 10 zł. Nie zakładałbym tego wątku gdyby nie było potrzeby a potrzeba jest musze oszczędzać. Życie mnie do tego zmusza. Już teraz kupuje modele tańsze np. samoloty po 20 zł w skali 1/72 tyle że revella.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje 5 farb. Kupując pactry zapłace 25 zł kupując tamiye ( w łodzi są po około 10zł) płace 50 zł może troche mniej. Wybór prosty.

 

Musze wziąść pactre. Z bólem serca. Dziękuje wszystkim za rady.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kochać to księżniczki, jak jeździć to Porsche, jak kraść to miliony

No i oczywiście jak malować to tylko tymi nie innymi farbami.

Pewien modelarz budujący modele zwracające uwagę na konkursach!zapytany jakich super farb używa odpowiedział że wyłącznie Humbrol. Młodsi pewnie nie wiedzą co to jest

Zaczynałem od Pactry, ale faktycznie nie jest to modelarski luksus Później był Model Master lepszy, ale ma z Pactrą jedną wpólną cechę - nieodkręcające się słoiki. Humbrol się lepiej otwiera ale jakość bywa nierówna.

A ostatnio kupiłem Mr, Color Gunze

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No da się, da się, palcem też pomalować da się, są tacy co nawet obrazy palcami stóp malują.

Ale tutaj nie chodzi o to czy się da, tylko czym najwygodniej, żeby nie mieć problemów, żeby się nie denerwować że aerek się zapycha, a w farbie są farfocle.

Dlatego Gunze i Tamiya są ok, a Pactra jest bardzo nie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAV ma rację, ja tam się na samolotach w 1/72 nie znam ale jak dla mnie ten pomalowany Pactrą wygląda lepiej ( kolory są wyraźniejsze) . A do malowania kamo na figurkach lepszych farb jak Pactra nie ma ,podobnie jak do malowania dodatków, tobołów itp. w pancerce 1/35. Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka ze kzady musi znalezc to co mu pasuje. Ja uzywam Tamki i czasami revela (akryle) i wszystko zalezy od umiejetnego rozcienczenia i wymieszania farby. Jak to mowia zlej baletnicy nawet rabek u spodnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie potrafię (albo nie chce mi się) zrobić tak ładnej grafiki porównawczej jak kolega RAV ale wszystkim się da malować:

 

"Dulux":

aeeeca3333480a8a296a9486573b40ca.jpg

 

"Dekoral":

5e258f46e6f9a5d8abc950af3b30bc90.jpg

 

"Śnieżka" (oczywiście biała):

fe3a74f2432f510f592bc5c4069cf36a.jpg

 

Choć Pactrą pewnie wyszłoby lepiej (zwłaszcza tobołki) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze wziąść pactre. Z bólem serca. Dziękuje wszystkim za rady.

To lepiej daj sobie spokój z modelarstwem. Akurat farby to jest najmniejszy wydatek, bo starczą na kilka modeli. To jest tak, jakbyś nie miał kasy na paliwo, ale nadal chciał jeździć fajnym samochodem, więc zaprzęgasz konie, które ciągną twoje BMW.

 

Nie zamierzam rezygnować. Prosze mnie tutaj nie namawiać do tego. Jeśli tylko będe musiał kupować modele za 20 zł i farby 5 zł za sztuke to tak będe robić, bo po prostu kocham to hobby. Po prostu tymczasowo skończyły się u mnie czasy gdzie mogłem kupić model za 100 zł i farby po dyche za sztuke. Ale niestety bogaty biednego nie zrozumie, wiem o tym bo sam miałem takie myślenie kiedyś, a teraz wiem co to znaczy zaciskać pasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z akryli wodorozcieńczalnych używałem

  • Agama
  • Italeri
  • LifeColor
  • ModelMaster
  • Pactra (rozlewana we Wrocławiu)
  • Revell
  • Tamiya
  • Vallejo

Każda z nich ma swoje wady i zalety. Nadal bywa tak, że jeśli akurat Pactra ma gotowy odcień to kupuję, choć przyznam, że Tamiya jest wygodniejsza w użyciu co jak zauważyłeś kosztuje istotnie więcej. Dla mnie najwygodniejszy w użyciu był ModelMaster.

 

Uważam, że Pactra jest ± warta swojej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam rezygnować. Prosze mnie tutaj nie namawiać do tego. Jeśli tylko będe musiał kupować modele za 20 zł i farby 5 zł za sztuke to tak będe robić, bo po prostu kocham to hobby...

 

Tym bardziej, skoro nie zamierzasz zrobić tylko jednego modelu a bawić się w to dalej to kup dobre farby i dobrym do nich rozcieńczalnikiem. Farb starczy CI na kilka modeli, więc i ich cena się zamortyzuje.

 

Tamiya, Gunze C i Gunze H można stosować ze sobą, mieszać razem, wszystkie rozcieczysz Guzne Leveling Thinnerem T-106. I wystarczy Ci go na wiele modeli. Cena jednostkowa to naprawdę mały problem. A święty spokój przy pracy każdy doceni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, pomyślałem i pójde na kompromis. Cześć farb kupie gunze c a czesc pactry. Dół foczki jest w jeden kolor i pewnie będze jeszcze potrzebował więc kupie gunze, na górze dwa kolejne główne kolory też gunze, natomiast dwa pozostałe kolory(owiewka silnika i żółty pas) będzie pactry. Dzięki temu oszczędze dyche, a dycha do dycha i jest nowy model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się ze Spotterem. Chcesz kupic dobrze i tanio to kup dwie rzecz - jedną dobrą drugą tanią. Rób modele dłużej ale lepiej, modele na tym na pewno zyskają a wydatki rozciągniesz w czasie. Pobaw się w dorabianie detali, poprawianie producenta - materiały to grosze a satysfakcja nieporównywalnie większa niż sklejenie i pomalowanie prosto z pudła.

 

Ten pomysł z mieszaniem farb jest dóbr jesli masz zamiar stopniowo wymieniać pactfy które już masz na gunze/Tamiya. Ale tak jak to opisujesz jest bez sensu. Mi sie wydaje ze bardziej od pieniędzy brakuje ci cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się ze Spotterem. Chcesz kupic dobrze i tanio to kup dwie rzecz - jedną dobrą drugą tanią. Rób modele dłużej ale lepiej, modele na tym na pewno zyskają a wydatki rozciągniesz w czasie. Pobaw się w dorabianie detali, poprawianie producenta - materiały to grosze a satysfakcja nieporównywalnie większa niż sklejenie i pomalowanie prosto z pudła.

 

Ten pomysł z mieszaniem farb jest dóbr jesli masz zamiar stopniowo wymieniać pactfy które już masz na gunze/Tamiya. Ale tak jak to opisujesz jest bez sensu. Mi sie wydaje ze bardziej od pieniędzy brakuje ci cierpliwości.

 

Cierpliwość to ja mam tylko brakuje pomysłów na zaoszczędzenie. Nie chciałem tego tu zaczynać ale powiem wprost jestem rencistą. Mam rente socjalną + zasiłek pielęgnacyjny. Pracowałem ale zostałem zwolniony. Póki była praca to mogłem szastac pieniędzmi. Tym bardziej że mieszkam z rodzicami. A jak mnie zwolnili to sytuacja się zmieniła i dlatego tak to opisuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.