Skocz do zawartości

Tamiya x-22 clear


kzugaj

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie gdzies tu na forum ktos pisal ze uzywa x-22 jako lakier gloss. Wjakich proporcjach rozcienczacie i jak stosujecie? Wczoraj natknalem sie na watek na zagranicznym forum o x-22 i tez mieli dylemat o x-22 wiec ktos wyslal maila do Tamki i to wcale nie jest lakier. Jak sie okazuje to jest to specyfik odwrotny do x-21 flat base. Czy mozecie podzielic sie swoimi spostrzezeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam X-22 w wersji akrylowej i bardzo sobie chwalę. X-22 jest też w wydaniu 'emaliowym' i choć go nie znam, to mniemam, że ma takie same właściwości.

X-22A rozcienczam Leveling Thinnerem w proporcji ok 1:3

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja i nie tylko stosowałem go bez problemu jako lakier bezbarwny. Jedyna jego wada, to długi czas schnięcia.

Rozcieńczasz powiedzmy 50-50 czyli po prostu do takiego stopnia aż lakier bez problemu rozlewa się na powierzchni.

Ostatnio na forum sporo dziwnych filozoficznych dywagacji. Kurde, jeżeli ten x-22 spełnia swoją funkcję jako lakier bezbarwny, to co mnie interesuje co na ten temat myśli producent? Ja dla przykładu w większości swoich modeli użyłem Gunze c8 jako podkładu ze względu na łatwość w robieniu odprysków oraz jeszcze lepiej wychodzą wszelkie niedociągnięcia na powierzchni. Dodatkowo kolory jakby trochę łatwiej kryły srebro niż szary podkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dla Ciebie tak jest lepiej to super.

Ja jednak wierzę producentowi Mr.Surfacera, że jest to produkt, który poprawia przyczepność farby/lakieru i dodatkowo (w zależności od gradacji) wypełnia drobne nierówności.

Każdy robi jak może/lubi/umie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie czas schniecia jest dosc istotny. Niekiedy 2 tyg. wiec moim skromnym zdaniem to raczej nie nadaje sie to na lakier. Ja do tej pory stosowalem gloss z revella emaile ale z checia zmienilbym na cos akrylowego.

 

Solo po co wstawiasz durne zdjecia jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia. Znow zaczynasz dym robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo dobrego słyszałem o Gunze GX100 i jak tylko skończy mi się zapas X-22A to na pewno go przetestuję. Przy obecnym modelu stosowałem biały GX1 i będzie to mój jedyny błyszczący biały. Jest dla mnie najlepszy.

Polecił mi go zresztą dawny użytkownik tego forum - Jędrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GX-100 to dobry, twardy lakier po zaschnięciu, ale zawsze jakoś trudniej mi się go kładło (aby uzyskać bardzo błyszczącą powierzchnię) na modelach niż X-22.

Dlatego od jakiegoś czasu przerzuciłem się na lakier Tamki, w zasadzie jest dla mnie idealny: kładzie się go bardzo łatwo, jest bardzo twardy, zasycha w ciągu kilku minut.

 

EDIT: acha, dodam jeszcze, że słyszałem często opinie, jakoby GX-100 był agresywny dla kalkomanii i potrafi je uszkodzić.

Ja osobiście nie miałem takiej sytuacji, ale kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja napisalem ze mi schnie 2 tyg? Solo jakbym uzywal x-22 to bym nie zakladal tego watku i nie pytalbym o opinie innych czy tak trudno to zrozumiec?

http://www.militarymodelling.com/forums/postings.asp?th=42979

http://www.automotiveforums.com/t978755-airbrushing_tamiya_clear_x_22_.html

Acha Solo tylko trzeba znac troche english zeby sobie poczytac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dla Ciebie tak jest lepiej to super.

Ja jednak wierzę producentowi Mr.Surfacera, że jest to produkt, który poprawia przyczepność farby/lakieru i dodatkowo (w zależności od gradacji) wypełnia drobne nierówności.

Każdy robi jak może/lubi/umie

 

Ale co ma do tego wiara, skoro wiem jaką przyczepność daje mi surfacer i z premedytacją rezygnuję z tego na rzecz srebra? Znam oba produkty i wybieram ten który bardziej pasuje do mojej techniki.

 

Jak chcesz szybkoschnący lakier 1k to Gunze gx100 lub Gaia/modo clear.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak grubo walimy bezbarwny. Jak dajemy cienką warstwę która jedynie nabłyszczy powierzchnię, to x-22 wystarcza. Jak chcemy wylać na prawie lustro żeby mieć grubą warstwę ochronną, to nawet GX100 oraz Gaia clear potrzebują dobę.

Ja sam mogę potwierdzić, że X-22 schnie długo. Wymieszany z rozcieńczalnikiem na bazie izopropanolu schnał mi dobre 3 dni położony na lustro. Na drugi dzień zostawiał odciski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, X-22 Tamki to znakomity lakier z tych łatwo dostępnych w Polsce, modelarskich lakierów.

GX-100 może jest odrobinę lepszy, ale też jest znacznie droższy.

Jakiś czas temu kupiłem zapasik X-22 i tego specyfiku się trzymam. Naturalnie ja piszę z pozycji modelarza który lepi samoloty, możliwe że do cywilnych samochodów, na przykład, to już taki fajny ten lakier nie jest - nie wiem.

Dla mnie jest znakomity i każdemu szczerze polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno lepszy niż wszystkie wynalazki na bazie sidoluxu.

Do cywili to ja aktualnie nie widzę innego wyboru niz lakiery 2k. Chyba, że chcemy kłaść powiedzmy 4 warstwy na model i czekać parę dni na utwardzenie. W przypadku 2k wystarczy jedna warstwa, i 30min w piekarniku. Dodatkowo 11zl z wysyłką za 150ml lakieru bezbarwnego to tyle co nic patrząc na ceny modelarskich wynalazków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze w koncu napisales swoja opinie na temat.

Zastanawia mnie tylko ten fakt.

 

X-22 Clear Gloss is to be used as an additive to make a matt paint glossy.

Use TS-13 Gloss Clear as an overcoat if you desire that kind of application.

Flat, semi-gloss, and pearl clear sprays are available.

 

 

Tamiya America

Customer Service

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, tak na serio dla mnie to jest bardzo dziwne co ten gość pisze, bo w teorii to każdy lakier błyszczący bezbarwny po dodaniu do farby nie błyszczącej, powoduje że staje się ona trochę bardziej błyszcząca.

Naturalnie można tak stosować X-22, ale nie zmienia to faktu że to normalny, błyszczący lakier bezbarwny który można stosować samodzielnie.

Wszelkiej maści Flat Base, Gunze oraz (jak podejrzewam, bo sam nie używałem) Tamiya, to są dodatki matowiące inne farby i lakiery, których samych nie kładzie się na model, bo dostanie się tylko biały nalot w finale.

Dlatego X-21, C030, C188 czy C189 to zupełnie co innego niż X-22 czy GX-100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Na pewno lepszy niż wszystkie wynalazki na bazie sidoluxu.

Do cywili to ja aktualnie nie widzę innego wyboru niz lakiery 2k. Chyba, że chcemy kłaść powiedzmy 4 warstwy na model i czekać parę dni na utwardzenie. W przypadku 2k wystarczy jedna warstwa, i 30min w piekarniku. Dodatkowo 11zl z wysyłką za 150ml lakieru bezbarwnego to tyle co nic patrząc na ceny modelarskich wynalazków.

Możesz podać link sklepu z tym lakierem za 11zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.