Skocz do zawartości

Pierwsza diorama, a masa szpachlowa - jak się za to zabrać


tony86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym zbudować jakąś prostą dioramę, okop, nierówności terenu, lej po bombie, zasieki etc, trupy na polu bitwy, szczątki etc.

 

Wpadłem na taki materiał, w celu poznania ku gwoli techniki, jakimi materiałami można się posłużyć. Materiał jest dość zacny.

 

 

W 07:52 gość ma w proszku sculptamold - modeling compound - bezbarwna masa szpachlowa, po rozpuszczeniu w wodzie idealna do modelowania i kształtowania terenu i właśnie takie coś w Polsce dostanę ?

 

Odpowiednik jak tu ?

 

http://www.szal-art.pl/gips-modelarski-1kg_1574_379/

 

Część wypełnię styrodurem, masą modelarską samoutwardzalną Jovi (w formie plasteliny - głazy lub coś w tym rodzaju), ale całość chciałbym i tak pokryć właśnie tą masą szpachlową. Chcę dużo takiej masy żeby wyszło, nie żadne mini tubki, bo to nie wystarczy. Zaś Hydrozell (Faller art. 180503) - 120g kosztuje średnio 25,00 pln.

 

Ci którzy znają już rynek na wylot, mają doświadczenie, bardzo proszę o pomocne sugestie, to na pewno ułatwi mi drogę, aby nie błądzić i popełniać błędy, które jednak kosztują ;)

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz budować okop, lej po bombie,nierówności terenu, zasieki itp. to sam styrodur bądź styropian ci wystarczy.

Wymodeluj teren na ciepło, pokryj wikolem i sypnij parę garści ziemi. Później pobaw się w łączenie materiału sypkiego z lakierami, żywicą, stillwaterem w celu stworzenia bardziej wilgotnych miejsc (np. podłoga okopu, środek leja).

Odpuść sobie gips i szpachlę bo niepotrzebnie zwiększysz wagę dioramy. Jeżeli nie budujesz pustyni, suchej drogi z koleinami itp. to raczej będą niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Straszna papranina...

Ten film w żaden sposób nie pokazuje jak zrobić estetyczną, prostą, i realistycznie wyglądającą scenerię.

"Technika" wykonania jak i zastosowane materiały pozostawiają wiele do życzenia.

 

Zerknij na to :

http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=28&t=79379&start=30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np robię małe podstawki i używam gipsu.

Jednak nie samego. Teren kształtuje z gazy maczanej w gipsie. Zmniejsza to wagę i zapobiega pęknięciom.

Później wspaniały wikol rozcieńczony z wodą i różnego rodzaju piasek.

Nie trzeba wydawać majątku na podłoża. Lepiej dołożyć do lepszych posypek i roślinności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie przydatne info i sugestie!

 

Ja np robię małe podstawki i używam gipsu.

Jednak nie samego. Teren kształtuje z gazy maczanej w gipsie. Zmniejsza to wagę i zapobiega pęknięciom.

Później wspaniały wikol rozcieńczony z wodą i różnego rodzaju piasek.

Nie trzeba wydawać majątku na podłoża. Lepiej dołożyć do lepszych posypek i roślinności.

 

Spróbuje też motywu z gazą maczaną w gipsie. Zaiste metoda prób i błędów, tak aby zdobywać niezbędne doświadczenie i mieć wgląd jak wygląda i prezentuje się dany efekt.

 

Jeszcze jedno:

 

Chodzi mi o worki z piaskiem - Z tego co zauważyłem, temat być dość wałkowany i a propos wałkowania to chyba najlepiej tworzyć je z gliny rzeźbiarskiej ?

 

To tyle pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Najpierw bryła. Coś sztywnego (balsa,styropian)

2. Dalej dajesz żeby ukształtować teraz i wszystkie kąty ostre lub płaskie powierzchnie przykryć (ponieważ teren ziemi najczęściej nie jest kwadratem lub trójkątem) ...dalej np. chusteczki lub papier WC moczysz w mieszance (wikol około 50% i woda około 50%)

nakładasz mokrą chusteczkę w różnych grubościach aż uzyskasz interesujący efekt. Oczywiście na całą powierzchnię.

Może być też cienka ilość szpachli, gipsu.

3. Po wyschnięciu (kilkanaście godzin lub 1dzień) nakładasz na całą powierzchnię wikol - może być z wodą. Na wikol sypiesz drobny piasek ,kamyczki lub suchy pigment (w zależności co chcesz uzyskać)

4. Malujesz na wybrany kolor.

5.Znowu jak wyschnie dalej robisz tak samo w miejscu gdzie ma rosnąć trawa. Wikol. Sypiesz trawę lub rośliny kleisz w zależności co tam chcesz.

 

ps.niektóre czynności od 1-5 można powtarzać po kilka razy.

Mam nadzieję ,że wytłumaczyłem dość czytelnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.