Skocz do zawartości

Nakładanie kalkomanii na matową farbę akrylową


Marianek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator
Witam,

 

Jak nakładać kalkomanię bezpośrednio na matową farbę akrylową?

Pytam, bo w wielu miejscach pisze, że koniecznie trzeba miejsce polakierować.

 

Pozdrawiam.

Zgłoś się do Greatgonzo, on kiedyś tą metodę prezentował na forum i chyba on ją tylko tutaj stosuje.

Tylko nie wiem czy jest różnica czy farby są akrylowe, czy emalie, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jawkers, napisałem na PW do @Greatgonzo, ale mam problem ze zrozumieniem działania PW na tym forum. Dlaczego po wysłaniu wiadomości PW jest ona widoczna w "Do wysłania (1)", a nie "Wysłane"?

I czy ta wiadomość została wysłana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
@jawkers, napisałem na PW do @Greatgonzo, ale mam problem ze zrozumieniem działania PW na tym forum. Dlaczego po wysłaniu wiadomości PW jest ona widoczna w "Do wysłania (1)", a nie "Wysłane"?

I czy ta wiadomość została wysłana?

Tak, zostaw tak jak jest, jak Greatgonzo wejdzie na forum, wtedy wiadomość zostanie wysłana.

Jemu się pokaże informacja że ma nową wiadomość, a tobie zniknie z "do wysłania" i przeniesie ją do "wysłanych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mam jeszcze jedno pytanie.

Czym przykleić kalkomanię która po pewnym czasie odkleiła się?

(klei był raczej marnej jakości mimo kilkusekundowego moczenia, dokładnego wyciskania i dociskania końcowego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkomanię się kładzie na powierzchnię matową tak samo jak na powierzchnię błyszczącą - woda, transfer, płyny zmiękczające.

 

Moda na używanie lakierów błyszczących powstała w czasach, kiedy kalkomanie były twarde jak deski klozetowe. Większość obecnie produkowanych kalkomanii bardzo łatwo przywiera do powierzchni i używanie lakieru błyszczącego jest praktycznie zbędne.

 

Przykład: kalka Cartograf, po prawej matowa Tamiya XF-1 Flat Black, po lewej Mr Surfacer 1200 Grey + Mr Finishing Surfacer 1500 Black (mix 50:50). Zmiękczona płynem Mr Mark Setter (nie Neo).

 

PTkUUHW.jpg

 

Warto też dodać, że lakier błyszczący, szczególnie na modelach samolotów, to niepotrzebna warstwa, która może zalać delikatny detal (dotyczy szczególnie tanich lakierów przeznaczonych do podłóg, które wymagają dużą ilość warstw do osiągnięcia połysku). Linie podziału czy nity niektórych producentów są bardzo delikatne (Eduard, Academy, Zvezda, Tamiya) i przy późniejszym weatheringu może powstać problem z trzymaniem się washy. Idealnym rozwiązaniem jest używanie farb półbłyszczących (Mr Paint, Gunze C lub H, Bilmodel, Hataka Orange czy nawet Tamiya z dodatkiem lakieru X-22...), wtedy odpada jak obawa o to, że się na farbie matowej będzie kalkomania srebrzyć, tak nie malujemy model zbędną warstwą lakieru/farby.

 

Jeśli chodzi kalkomanie, które słabo się trzymają - są w sprzedaży płyny pod kalkomanie - Micro Set, Mr Mark Setter Neo, Humbrol Decalfix itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.