Teraz jest Pt lut 23 2018, 10:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rzeczpospolita Polska - konkurs?
PostNapisane: So lut 10 2018, 12:10 

Trochę szkoda by było teraz eksploatować temat bitwy warszawskiej, przecież to będzie kolejne stulecie już za dwa lata.

A może po prostu zrobić teraz konkurs w temacie pierwszej wojny światowej? To w sumie ostatnia "okrągła" okazja na ten temat.

PostNapisane: So lut 10 2018, 13:01 

@filipsg
O tak, każdy temat jest dobry, byleby modelarze robili jakieś ciekawe modele...a z tym to różnie...

Im szerszy temat tym więcej modeli łatwych i miernych (widełki pozwalają na dobranie czegoś łatwego pod siebie a nie pod temat), co zaniża poziom, a to ma być konkurs, jakaś próba sił. Tu powinna być tendencja do wzrostu i rywalizacji, do której nikt przecież nie zmusza, ale to ma być konkurs. Zawężenie tematu skłania do czegoś oryginalnego (a wybór "łatwych opcji" jest znacznie mniejszy i skutkuje wysypem tych samych rzeczy). Konkurs to konkurs ma być.

Co do 100 lecia,
Pomysł uwzględnienia, jeśli dobrze zrozumiałem, lat 1918-2018(??) uważam za absurdalny bo skłania do pójścia na łatwiznę, bo wszystko można podciągnąć... Widziałbym modele z okresu walk o niepodległość 1918-1921 jeśli już a nie jakaś rozmyta kategoria, bo to sprzęt IIRP,IIIRP ale i PSZ i LWP...To może i pojazdy ZOMO, KBW i MO albo te walczące o "naszą niepodległość" w Iraku itd...żarty jakieś... Można zrobić konkurs o pojazdach powojennych przecież by skłonić modelarzy do zmiany dziedziny, a tak wszyscy będą robić swoje tematy a kategorie podciągac pod siebie, taki konkurs jest bez sensu.

PostNapisane: So lut 10 2018, 13:20 
Administrator

@jerzype - racja.... Jeśli już miałby jakiś konkurs być to faktycznie - mocno zawężony tematycznie. Ja sam zapewne musiałbym sięgnąć po temacik, który na co dzień jest mi obcy; ale to motywuje :cool:

PostNapisane: Pn lut 12 2018, 13:56 

Michal_G napisał(a):
A może po prostu sprzęt i figurki z okresu walk o niepodległość 1918+dt? (dt powiedzmy do 3 lat, tak żeby zamknąć z końcem wojny z sąsiadem ze wschodu). Samych FT-17 można namnożyć w różnych wersjach i malowaniach sporo, a są dostępne w różnych skalach od 1:72 do 1:16.

Widzę ,że temat chyba nie ruszy więc uściśle co mi w głowie wtedy zaświtało cytując kolegę w powyższych slowach.
Niepodległość musieliśmy wywalczyć i przekładając to na modele do wykonania - jest co kleić.
Zwłaszcza , że nadal jest to okryte mrokiem czerwonej propagandy za czasów mojej młodości.
Było wtedy dużo ciekawych z modelarskiego punktu widzenia epizodów gdzie istniało całe bogactwo samolotów , pierwszych czołgów czy nawet prekursorów walki grup zmechanizowanych. Co ważne - wygraliśmy .
O ile już wiadomo ile śrubek i czegoś tam miały kolejne Tygrysy itp , to nadal nie znamy malowań i szczegółów broni z okresu walki o niepodległość . Klimat modelarski jest absolutnie nie odkryty do tej pory.
Pozdrawiam Hello

PostNapisane: Pn lut 12 2018, 16:22 

@Hello.
Masz racje, temat jest zdecydowanie nieodkryty, ale wg mnie z dwóch powodów (nie można zwalać wszystkiego na czerwoną propagandę po 1944 roku).
1.Dragon nie robi tych pojazdów:) Sami modelarze jakość dosyć pasji i parcia nie mają, nie interesuje ich to na tyle by budować samemu...Gdyby jakiś dobry producent robił te rzeczy to mielibyśmy wysyp a tak mamy wysyp panter z kolejnymi rodzajami wież...Czasem się dziwie temu...ale cóż. Widać krajowi modelarze kleją to co jest, (zwłaszcza to co jest łatwe w budowie), tutaj bardzo niskie ukłony dla kolegów FELCZER i Jarekk, którzy robią to co chcą:)
2. Dokumentacja i ikonografia. Prywatnie przymierzam się do budowy kilku pojazdów z tego okresu w tym kilku improwizowanych i powiem szczerze, że z dokumentacją b. krucho lub wręcz jej brak np. kształt samej bryły "Lwowskiego dziecka" jest zagadką.

PostNapisane: Pn lut 12 2018, 17:45 

jerzype napisał(a):
...Sami modelarze jakość dosyć pasji i parcia nie mają, nie interesuje ich to na tyle by budować samemu...Gdyby jakiś dobry producent robił te rzeczy to mielibyśmy wysyp a tak mamy wysyp panter z kolejnymi rodzajami wież...Czasem się dziwie temu...ale cóż.

Pomyśl ile musiałby trwać ten konkurs. W jesiennym były chyba trzy miesiące, kupa gotowych modeli w pudełkach a ile dotarło do galerii? A budowa ze scratch i to uwzględniając to:

jerzype napisał(a):
...powiem szczerze, że z dokumentacją b. krucho lub wręcz jej brak...

nie ułatwia sprawy. Prędzej jest szansa na jakiś grupowy projekt, ale też marnie to widzę.
Do tego dochodzi fakt, że ostatnio wszyscy narzekają na brak czasu, itp.

Czołgi - pancerna pięść armii

W warsztacie: HMS Dreadnought 1907,
Portfolio, Polska grupa modelarska w UK

PostNapisane: Pn lut 12 2018, 17:49 
Moderator

Jeśli mogę się wtrącić do dyskusji to jednak sugeruję trzymać się tematu odzyskania niepodległości a sprzęt wszelaki w rozpiętości okresu międzywojennego; Nadmienię również że temat zbożny bo i rocznica ale i korzyści na konkursach modelarskich w całym kraju mogą sie pojawić nagrody specjalne za takie modele - więc będzie co pokazać; o ile dobrze kojarzę w Mińsku już maja opublikowaną konkurencję;

zapraszam do polubienia mojej strony na FB "Recenzja Prosto z Pudła"

Obecnie w budowie:
P-51D Mustang 1:48 Airfix - relacja jest prowadzona na mojej stronie facebookowej P-51D Mustang 1:48 Airfix_2017 - @EmetBrownRecenzja
Obrazek

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

ObrazekHawker Hurricane "Jesienne Kamo"

PostNapisane: Pn lut 12 2018, 17:56 

Osobiście mam nadzieję, że konkurs o takiej tematyce lub jakiś projekt grupowy ruszy. Marzy mi się ,,Kresowiec'' a najlepszym bodźcem są ograniczone ramy czasowe :D

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe
ObrazekWrześniowy wrzesień we wrześniu

PostNapisane: Pn lut 12 2018, 18:55 

FELCZER,
Kresowca także chciałbym mieć...jest tak brzydki że chcę go mieć w kolekcji. Plusem niewątpliwym są dane Pragi, tylko największy problem mam obecnie z górną płytą i tzw wieżyczką dowódcy, poza tym to najfajniejszy brzydal, aktualnie brak mi motywacji by ruszyć a i z nitologią u mnie słabo...

PostNapisane: Wt lut 13 2018, 23:42 

No cóż , niszowe tematy sobie wybieram.
Startuje trzeci i już chyba ostatni raz w życiu do modelarstwa .
Przynajmniej wiem co będę kleil .
Pozdrawiam Hello.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

REGULAMIN FORUM