Skocz do zawartości

SBLim 2 - dokumentacja poszukiwana


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie jest, lecz do określenia będzie potrzebny nr seryjny. O ile pamiętam (jak coś to nich minie ktoś poprawi) to część samolotów powstała z przebudowy MiG-15 bis a część była zbudowana w Czechach (Słowacji). Jeszcze inne były zbudowane i przebudowane u nas z Lim-1 i Lim-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'006" - (n/s 1A-06 006). 6 egzemplarz 6 serii Lim-1.

W 1974 roku był już SBLim-em 1.

W 1979 przebudowany na SBLim-a 2.

 

1A-06006

Lim-1 "06"

SBLim-1 - "6006" - (czy z tego czterocyfrowego numery nie wynika, że czasowo był on również SBLim-1Art?)

SBLim-2 - "006"

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! W błyskawicznym tempie wiadomo jak powstał ten samolot. Wielkie dzięki.

 

Fajnie by było gdyby, w necie powstała taka dokumentacja, uzupełniana jeszcze fotami (o ile to możliwe lub tylko odnośnikami gdzie takowe są) i ...

Marzy mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest, lecz do określenia będzie potrzebny nr seryjny.

O tym właśnie myślałem.

'006" - (n/s 1A-06 006). 6 egzemplarz 6 serii Lim-1.

W 1974 roku był już SBLim-em 1.

W 1979 przebudowany na SBLim-a 2.

Pytanie na którym etapie przeróbek uzyskał taką konfigurację "okien" i czy można ją przypisać do innych maszyn o podobnej historii.

Znacie może np. losy tych dwu maszyn z Dęblina?

2292843.jpg

2281711.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'006" - (n/s 1A-06 006). 6 egzemplarz 6 serii Lim-1.

W 1974 roku był już SBLim-em 1.

W 1979 przebudowany na SBLim-a 2.

 

1A-06006

Lim-1 "06"

SBLim-1 - "6006" - (czy z tego czterocyfrowego numery nie wynika, że czasowo był on również SBLim-1Art?)

SBLim-2 - "006"

Jarku !

Samolot SBLim 2 o numerze 1A 06006 nie był bojową wersją tego samolotu czyli Artem. Toteż nie mógł nosić czterocyfrowego numeru bocznego. Do naszego pułku został przyjęty z Mirosławca w marcu 76 roku a we wrześniu 79 roku zdany do LZR 2 w Bydgoszczy na IV remont główny. A latał z numerem bocznym 060

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko moja hipoteza, a właściwie otwarte pytanie.

Informację o "okresowym" czterocyfrowym numerze samolotu znalazłem tu:

 

http://lotnictwo.net.pl/10-lotnictwo_wojskowe/114-lotnictwo_wojskowe_tematy_ogolne/26364-sblim_2_oblatany-3.html

 

Nikt w tym temacie nie poddał wątpliwości tego numery (również Ty Grzesiu).

Stąd moja hipoteza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko moja hipoteza, a właściwie otwarte pytanie.

Informację o "okresowym" czterocyfrowym numerze samolotu znalazłem tu:

 

http://lotnictwo.net.pl/10-lotnictwo_wojskowe/114-lotnictwo_wojskowe_tematy_ogolne/26364-sblim_2_oblatany-3.html

 

Nikt w tym temacie nie poddał wątpliwości tego numery (również Ty Grzesiu).

Stąd moja hipoteza.

Jarku !

Negować nie mogę bo nie znam dokładnej historii tego samolotu. To co napisałem wyżej to moje wiadomości są udokumentowane oryginalnymi protokołami przyjęcia samolotu z Mirosławca oraz przekazania do LZR 2 gdzie jako typ podają SB Lim 2 czyli wersja szkolna a nie bojowa. Tylko w protokole przyjęcia widnieje numer boczny 060 co jest adekwatne do przyjętego systemu oznaczeń dla Artów 4 cyfry dla szkolnych 3 cyfry.

W Skrzydlatej Polsce znalazłem taką informację :

W oparciu o drugą Książkę Płatowca, wystawioną po pierwszej przebudowie samolotu, możemy ustalić duży fragment z jego 37-letniej eksploatacji. W tym czasie samolot służył między innymi w 58. LPSz Dęblin, 5. Pomorskim PLMSz Bydgoszcz, 6. PLMB Piła, 28. PLM Słupsk, 13. PLM Łęczyca, 17. EL Poznań, 8. PLMB Mirosławiec, 32. PLRT Sochaczew, 38. PLSzB Modlin, służbę swą kończąc z nalotem ogólnym 2703 godziny w 7. PLS MW w Siemirowicach

Dziś ten samolot lata jako SP-YNZ i figuruje dalej jako SBLim 2 co wskazywałoby na to, że nigdy Artem nie był – ewentualny powrót z wersji bojowej na szkolną skutkowałby nazwą jako SBLim 2 M .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.