Skocz do zawartości

TS-11 Iskra


raptorf22

Rekomendowane odpowiedzi

Ale o ile czegoś nie przeoczyłem, to V seria miała numery czterocyfrowe.
Sprawa jest bardziej pogmatwana, bo o ile z jednej strony były 0512, 0515 i 0523 i to były też 521, 524 i 527 no ale było też coś takiego: 0517 i 517
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS-11_524_zpsubqc8mjc.jpg

TS-11 Iskra, Aeromax Monografie lotnicze No.1, Wydawnictwo LAF ISBN 83-915217-0-2

 

Zdjęcie powie więcej niż tysiąc słów ;) Samolot z tej samej serii, co prawda z 66 LPSz.

 

A z informacji o Tomaszowie da się wyniuchać o takie o:

 

7534.jpg

 

8237.jpg

 

 

Foty z okresu 1980-1981. Samoloty wyglądają na naturalny dural, nosek w srebrzance, na nim pas w kolorze zapewne tradycyjnie szarym i góra statecznika pionowego na ciemno - pewnie w równie tradycyjnym, czerwonym kolorze. Numery czterocyfrowe w obu przypadkach, ale przynajmniej widać jaki krój.

 

Ajabym go malował właśnie w taki sposób i sumienie miałbym spokojne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

góra statecznika pionowego na ciemno - pewnie w równie tradycyjnym, czerwonym kolorze.
Tu może być różnie. Na okładce monografii 66.LPSz jest 5 samolotów, 1 ma końcówkę czerwoną, a pozostałe są ciemno-zielone lub ciemno-niebieskie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam wszystkich. Robię przymiarki do sklejenia iskry BR200 (jednomiejscowej) z Choroszy Modelbud. W związku z tym mam prośbę: Czy ktoś z Was posiada może zdjęcie wnętrza kabiny? Instrukcja z modelu nie jest dokładna a nie mogę znaleźć nic w internecie z racji chyba tego, że to niezbyt ciekawy temat modelarski

Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ja zakładam, że skoro to była wersja szturmowa to w jednej kabinie powinno się znaleźć to wszystko co w innych iskrach bojowych było w Dwóch kabinach. A to jak wróżenie z fusów... Dlatego poszperam bardziej bo ten temat jest arcyciekawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Robię przymiarki do sklejenia iskry BR200 (jednomiejscowej) z Choroszy Modelbud. W związku z tym mam prośbę: Czy ktoś z Was posiada może zdjęcie wnętrza kabiny? Instrukcja z modelu nie jest dokładna a nie mogę znaleźć nic w internecie z racji chyba tego, że to niezbyt ciekawy temat modelarski

Piotr.

 

Istotnie, nic nie ma na ten temat, ale BR200 zapowiada ArmaHobby, wprawdzie tylko w 1/72 jednakże może warto zaczekać i ew. coś z niego podpatrzeć.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
W monografii Aeromax jest zdjęcie 519 z trzycyfrowym numerem. Jest też i foto samolotów z 7 serii, w locie parą samoloty z trzy i czterocyfrowym numerem ;) Do 9 serii można znaleźć zdjęcia z trzycyfrowymi numerami więc moim zdaniem będzie ok.

 

Opcje bez żadnych godeł są dwie - przed remontem, jka pisałem wyżej i poremontowe - całe w srebrzance w jednolitym kolorze. I w tym drugim przypadku zapewne numery będą już czterocyfrowe, z zerem z przodu.

Iskry pierwszych wersji i serii produkcyjnych (do IX włącznie) miały numery burtowe czterocyfrowe z zerem z przodu do pierwszych remontów w WZL-2 w Bydgoszczy, gdzie wersje bisA przerabiano na bisB. Po tym remoncie wychodziły z zakładów z numerem trzycyfrowym(bez zera z przodu). Tak przynajmniej jest w Aeromaxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czy mają może Koledzy jakąś wiedzę na temat służby Iskier w Babich Dołach? W kontekście Marynarki Wojennej wszędzie pojawiają się tylko informacje o Iskrach R, a wiem, że pucki dywizjon MW miał na stanie przynajmniej dwie DF-ki, 1411 i 1413:

 

7052_sm.jpg

 

Na belkach ogonowych mają symbole eskadr A i B, więc pewnie była jedna na eskadrę, ale skąd wzięły się w Gdyni i gdzie je później wcięło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34.PLM (późniejszy 1.DLMW) miał na stanie samoloty o n/b:

1226, 1410, 1411, 1413.

Przekazane zostały do WZL-2.

Nie ma nic dziwnego w tym, że były w 34.PLM skoro praktycznie każdy pułk lotniczy miał na stanie Iskry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
W dniu 8.03.2016 o 22:51, Yami napisał:

Poszukuję zdjęć Iskry nr 522, stacjonującej w Tomaszowie Mazowieckim w 1985r. Z tego co udało mi się ustalić obecnie znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Ten na dole to 521 a ten na górze to chyba 522?

PZL WSK TS-11 ISKRA bis B.0522(01).JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Czy ktoś z Kolegów dysponuje możliwie dokładnym zdjęciem dziewczyny na rakiecie, która była wymalowana pod owiewką Miga 8971, a także (w innych kolorach, ale zapewne z jednego szablonu) na Iskrach 1410 i 1411? 

16137_sm.jpg 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

Iskra n/b 2001 (nie wiem czy jest jeszcze lotna) dostała ciekawe malowanie nawiązujące do historii.

Będzie kolejne ciekawe malowanie do dużej kolekcji kolorowych Iskier.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"2001" to ostatnia lotna srebrna, której pożegnanie miało się już de facto odbyć jakiś czas temu, ale na razie jest odraczane. Niemniej to kwestia tygodni, a może i tylko dni, bo nie ma już na nich szkoleń i wykorzystują ją teraz piloci z BCI. A co do "malowania", to chyba za dużo powiedziane... Rzeczywiście mówiło się jakiś czas temu o malowaniu okolicznościowym, a skończyło się na domalowaniu drobnych wstawek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Jacko napisał:

A co do "malowania", to chyba za dużo powiedziane...

Niestety, brak specjalnych malowań na koniec służby nawet najbardziej zasłużonych statków powietrznych, to tradycja naszych nadętych sił powietrznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mam fotkę z podobnego ujęcia, ale nie całego samolotu i nie byłem pewny czy tam jeszcze czegoś nie wrzucili....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.