Skocz do zawartości

F-16


okonek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

No pewnie beda sluzyly do szkolenia naszych...

 

FAJNE te nasze... ciapki

Jako esteta umieściłbym szachownicę na ogonie trochę niżej...

Zastanawia mnie jeszcze brak szachownicy na gornych powierzchniach skrzydel. Mogliby tez nawiazac do tradycji i umiescic szachownice niesymetrycznie. I tak przy okazji male pytanko konkursowe. Wiecie czemu Polacy w czasie II WS umieszczali na swoich samolotach szachownice niesymetrycznie wzgledem osi samolotu?

 

I jeszcze jedno chcialem spytac. Nie wiecie czy jakas firma wypuscila juz F-16 w wersji Block 52 w 1/48? Chodzi o te dodatkowe zbiorniki paliwa wzdluz kadluba. Ciezko by je bylo dorobic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Zastanawia mnie jeszcze brak szachownicy na gornych powierzchniach skrzydel.

Dobre pytanie, tylko nie wiadomo czy to już nasz tradycja czy ciągłe naśladowanie wzoru WWS z czasów II wś.

Jako ciekawostkę można dodać że np. Belgowie nie malują kokard na dolnych powierzchniach skrzydeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a dziwnym zbiegiem okoliczności Niemcy i Brytyjczyczycy mają na górnej powiechni skrzydeł znak tylko po lewej stronie (jak na dolnej nie wiem).

Nie tylko Luftawaffe ale talkże Siły Powietrzne Chorwacji , Jugosławii/Serbii, Włoch, Peru, Chile i Wenezueli mają znaki rozpoznawcze malowane tylko na lewym płacie z góry i prawym z dołu. W przypadku RAF jest dokładnie odwrotnie czyli prawy płat z góry i lewy z dołu. W końcu u nich wszystko jest odwrotnie.

Na szachownice malowane tylko na jednym płacie nie mamy co liczyć na szczęście. Z obu stron byłoby już lepiej ale to tylko marzenie modelarza-estety Póki co wypada się cieszyć że w kolejnych wprowadzanych do służby samiolotach (I-22, PZL-130, M-28, C-295M i ostatnio F-16) odstąpiono od sowieckiego zwyczaju malowania szachwonic na kadłubach.

Na szaro-szare szachwonice low-visibility nie pozwala ustawa o znakach sił zbrojnych. Przewiduje ona obowiązkowo dwa inne kolory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji. Czy wiadomo coś o zasadach malowania szachownic na kadłubach. Su-22 mają , MiG-29 nie (z powodu braku miejsca ) MiG-23 nie miały, a 21 jedne miały inne nie.

Gdyby wróciły zasady malowania z lat 30-ych ubiegłego wieku to byłoby całkiem fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko moje domysły ale wydaje mi się że MiGi-21 z szachownicami należały do PLM Wojsk Lotniczych a te bez do PLM Wojsk Obrony Powietrznej Kraju. Po utworzeniu WLiOP wszystko się wymieszało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby wróciły zasady malowania z lat 30-ych ubiegłego wieku to byłoby całkiem fajnie.

Po co zaraz przedwojenne zasady mające na celu identyfikację czy ewidencję samolotów według zupełnie innych zasad.

Wystarczyło by wzorem większości państw NATO wprowadzić własną ewidencję samolotów opartą na innych zasadach niż końcówka numeru seryjengo.

Bardzo ciekawie postąpiono w Siłach Powietrznych Hiszpanii gdzie

- pierwsza litera określa przeznaczenie maszyny,

- kolejne cyfry konkretny typ,

- następne cyfry numer egzemplarza danego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby wróciły zasady malowania z lat 30-ych ubiegłego wieku to byłoby całkiem fajnie.

Chodziło mi tylko o oryginalny sposób malowania - szachownice dolne bez białego, górne asymetryczne. Co do numerów to pewne zmiany nastąpiły - MiG'i-29 41 elt - nr eskadry i nr samolotu (4115 itd)

Czy wiadomo coś o zasadach malowania szachownic na kadłubach. Su-22 mają , MiG-29 nie (z powodu braku miejsca ) MiG-23 nie miały, a 21 jedne miały inne nie.

Doprawdy nie wiem jakie były zasady malowania i w jakim czasie nastąpiły zmiany. W latach 70 - 80 wszykie miały znaki kadłubowe. 1 wyjątkiem był MiG-23. Po roku 90 nastąpiły zmiany. Najbardziej jest to widoczne na MiG'ach-21 bis, które nie należały nigdy do LW tylko OPK i MW, a szachownice na kadłubie mają też (lecz nie wszystkie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na MiG-23 nie malowano szachownic z braku dobrze widocznego miejsca na kadłubie. Zresztą podobnie robiono w Rumunii i Bułgarii co widać na twojej fotce.

Numeracja MiGów z 41elt to świetny pomysł, szkoda że nie powielony w następnym wprowadzanym do uzbrojenia typie czyli F-16.

Może szachwonice nma kadłubach MiGów z 34 PLM MW to skutek rotacji sprzętu pomiędzy różnymi jednotskami. W 9 PLM dawnych WL szachownice były na kadłubach wszystkich maszyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

O, a TUTAJ ktos sie juz pospieszyl . Ale calkiem fajnie to wyszlo. Gosc kombinowal z oznaczeniami z Su-22 z 6-tej ELT (Powidz). Niewiele ma to z wspolengo z rzeczywistoscia, podejrzewam, ale i tak fajnie wyglada. Kurcze, ciagle nie wiem, czy te polskie 16-tki dostana oznaczenia Lo-Vis, czy nie... Jak narazie, wszystkie zdjecia pokazuja je z normalnymi znakami rozpoznawczymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mozna, wszystko mozna. Kwestia tylko, czy ma sie na to czas, checi i mozliwosci... Wolal bym jednak kupic gotowce. Tylko nie wiem gdzie...

 

A tak jeszcze z ciekawosci... Te CFT, co widac na zdjeciu, to Ty robiles?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.