Skocz do zawartości

PZL W-3 Sokół


mavi

Rekomendowane odpowiedzi

qalimar (gratuluję projektu, tak pomalowane śmigłowce wyglądają kozacko!) obawiał się, że dwa SAR/T dostaną różne rodzaje anten na belce ogonowej, więc w Świdniku wysłuchali chyba jego myśli i 0209 ma inne niż podczas oblotów. Przy okazji pierwszy raz widzę zdjęcia szarej Anakondy (0505).

1606270018.jpg

1606270009.jpg

1606270010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kaesz ;-) Miejsce na delfina wygospodarowałem na drzwiach ;-) Te anteny, które docelowo zamontowano, nie są zbyt dobre. Zaprojektowane zostały z przeznaczeniem na samoloty, na śmigłowcach podatne są na wibracje i korozję. Niemniej typowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

A kto już nad Huzarem nie pracował?

 

A mówiąc bez żartów - w obecnej sytuacji bez ppk dla Mi-24 i z nie-wiadomo-kiedy rozstrzygniętym programem Kruk niech coś robią, bo nie jest ciekawie w temacie zwalczania pancerniaków z powietrza. Byle by nie tak, jak zwykle, że kasa poszła, medale rozdane, poklepała się wierchuszka po plecach a wdrożeń jak nie było tak nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Parę razy już tu na forum w dyskusjach przewinął się temat projektów śmigłowca szturmowego projektowanego w Świdniku na bazie Sokoła. Znalazłem skany tych rysunków na dysku i wrzucam je na forum, żeby już nie tylko podania ludowe ale i obrazki były

 

Rysunki autorstwa J. Kończaka, artykuł w Skrzydlatej Polsce z 1994 roku (nie pamiętam, który numer) "Polski śmigłowiec bojowy" autorstwa T. Makowskiego.

 

m11_zpsf4sckypq.jpg

m33_zpsv4ggwrr5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Ktoś się orientuje co się dzieje obecnie z Anakondą 0513 (Pszczółka)? Wiem, że nie została poddana modernizacji (była zakupiona ze środków Petrobalticu), ale na stanie MW miała zdaje się na razie zostać. Tymczasem teraz przy powrotach Anakond z remontów czytam wszędzie w artykułach, że mamy 8 Anakond (a nie 7+2), a ze spisu MW zniknęła właśnie 0513.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0513 została sprzedana przez Petrobaltic na Ukrainę i tam ma być zremotoryzowana z silnikami Motor Sicz. Na zdjęciach masz 0703 lub 0704, które kupiono z Korei (City Air). Wiadomość pewna od Pepsi Adama.

http://www.defence24.pl/285212,sokol-z-silnikami-motor-sicz-szansa-na-druga-mlodosc

https://zn.ua/TECHNOLOGIES/v-ukraine-razrabatyvayut-novyy-vertolet-ataman-196367_.html

 

Oczywiście projekt zdechnie. Leonardo nie chce konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

A co do tej "remotoryzacji", to chyba jakiś wpływ będzie też miała niepewna sytuacja na Ukrainie. Nie wiadomo ciągle jak się potoczą wydarzenia i jak będzie wyglądała sytuacja z ewentualnymi remontami czy dostępem do części. Ale podejrzewam, że jednak pierwsze skrzypce będą grali związkowcy ze Świdnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wierzę wersji qalimara. Sokół i tak wystarczająco "psuje rynek" (cytat z pewnego jegomościa związanego z AW usłyszany bezpośrednio od niego) a tu jeszcze kolejna konkurencja? Kolejny pomysł, który skończy w szafie z dokumentacją i pod płotem z prototypem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja qalimara jak napisałeś, wcale nie odbiega znacząco od mojej. Przecież zarówno właściciel jak i związki "dmą w jedną tubę", bo chodzi tylko o partykularne interesy zakładu i pracowników, a nie jakieś wzniosłe cele, jak niektórzy próbują nam wmówić.

 

Weźmy choćby te przedłużające się o lata modernizacje. Przecież praktycznie cała dyrekcja, związki oraz pracownicy to Polacy i nikt z Włoch nie przyjeżdża, każąc im specjalnie je opóźniać. A gdyby ktoś chciał, to przecież pierwsi by o tym poinformowali, skoro to tacy patrioci dbający tylko o dobro naszej armii ;) Tak po prostu działał ten zakład kiedyś i tak działa dzisiaj. Zresztą niestety tak samo, jak prawie cała nasza zbrojeniówka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robota na odwal się, bo "i tak muszą zapłacić" na wewnętrzny rynek to jedno, i tu pełna zgoda. Promocja W-3 i SW-4 na światowych rynkach (a w zasadzie jej całkowity brak) to druga strona medalu, i tu w kontekście "współpracy" z Motor Sicz AW staje okoniem. Polskie piekiełko niejedno ma imię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są śmigłowce perspektywiczne i nieperspektywiczne. Nie po to Leonardo inwestuje w jakieś AW139, żeby im się wymagający sporo pracy Sokół plątał pod nogami.

A SW-4 owszem jest promowany, bo Włosi nie mają innego śmigłowca w tej klasie - inwestuje się zwłaszcza w wersję bezzałogową SW-4 Solo. Jest ona dopiero na początku drogi rozwoju, więc trudno oczekiwać żeby sprzedawała się w tym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są śmigłowce perspektywiczne i nieperspektywiczne. Nie po to Leonardo inwestuje w jakieś AW139, żeby im się wymagający sporo pracy Sokół plątał pod nogami.

I właśnie o tym pisałem cytując wypowiedź o "psuciu rynku". Tylko Leonardo jako obcy kapitał kapitał "grabi do siebie", a władze polskie wywijają szabelką krzycząc o polskości, choć władze (nie odnoszę się do partii żadnych, w sensie ogólnym piszę) sprzedały polskość Świdnika za czapkę śliwek. I Mielca, i PZL Okęcie... Nie narzekam na sam koncern, business is business, logiczne.

 

A SW-4 owszem jest promowany, bo Włosi nie mają innego śmigłowca w tej klasie - inwestuje się zwłaszcza w wersję bezzałogową SW-4 Solo. Jest ona dopiero na początku drogi rozwoju, więc trudno oczekiwać żeby sprzedawała się w tym momencie.

 

SW-4 nawet dostał nową ksywkę AW009, mocowanie zawiasów drzwi przednich przeniesiono, teraz jest Lambo-doors. Solo jest nawet nie tyle prototypem, co demonstratorem technologii. Idą za tym jakieś zamówienia? Jak krew z nosa.

 

Taki miś na miarę naszych możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mimo początkowego sceptycyzmu, malowanko mi się podoba.

A jak oceniają zmiany latający marynarze?

 

ps. Dziś we Włoszech rozbił się nasz wojskowy W-3 Sokół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, przestańcie pisać, że pracownicy i związki zawodowe celowo opóźniają prace przy modernizacjach czy też robią "robotę na odwal" (nie jesteśmy mordercami, nie zabijamy swoich klientów). Nie pracujecie w tej fabryce więc nie wiecie z jakim oporem materii włoskiej jak i naszego wojska, jako pracownicy musimy się zmagać aby cokolwiek wyprodukować. To co o nas piszecie to są oszczerstwa. Napisałem obszerny komentarz (ale bez "ciepłych" słów, raczej gorzka prawda) do Waszych wpisów, ale na szczęście wywaliło mnie z forum zanim zdążyłem wysłać. Na szczęście, bo zapewne rozpętała by się "gównoburza" a nie o to chodzi na tym forum.

 

Mam tylko prośbę. Nie komentujcie sytuacji, jeśli nie znacie całej prawdy.

 

Pozdrawiam.

Pracownik PZL Świdnik S.A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.