Skocz do zawartości

PZL W-3 Sokół


mavi

Rekomendowane odpowiedzi

To straszne jak nam zryli mózgi.wszystko nasze to syf tymczasem firma produkująca na magazyn samoloty bo silniki do nich są do depy o pardon pojawił się nieistotny chwilowy nikomu nie szkodzacy moment w produkcji wypuszcza do użytkowników samolot po czym sprowadza bo do siebie i ustawia na rampie jako eksponat.I wszyscy zadowoleni...żaden wyprodukowany samolot nie lata czekają na silniki Ale nikt nie powie że jest h..my tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak karambolis8, ale ja na przykład nie rozumiem całego posta.

Przecież tam bełkoczesz, nie widzisz tego? Kompletnie nie wiadomo o czym piszesz.

Szanuj język ojczysty i forumowiczów, którzy starają się to przeczytać i zrozumieć.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Dziś we Włoszech rozbił się nasz wojskowy W-3 Sokół
Zapytam. Co nasz wojskowy Sokół robił we Włoszech?

 

Szukajcie, a znajdziecie:

 

https://www.facebook.com/Si%C5%82y-Powietrzne-Polish-Air-Force-116138688398834/?hc_ref=NEWSFEED&fref=nf

Niestety, po 7 latach bezpiecznych ponieśliśmy stratę. Zamiast 8 mamy już tylko 7 W-3PL Głuszec w 56 Bazie Lotniczej. Szczęście w tym pechu podczas ćwiczenia CSAR we Włoszech, że cała załoga i pasażerowie wyszli z wypadku bez szwanku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo początkowego sceptycyzmu, malowanko mi się podoba.
A mi nadal średnio. Wszystko zależy od warunków pogodowych i oświetlenia. Na ziemi, gdy świeci słoneczko, wygląda bardzo fajnie, ale w locie na tle nieba, z trochę większej odległości, ten szary bardzo "ciemnieje" i czasami wręcz ciężko odróżnić Anakondę od "zielonego" Sokoła. Jak były biało-czerwone, to od razu było wiadomo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż ja napisałem swoją opinię na podstawie zdjęć zamieszczonych przez Mariusza - z bliska i w ładnym światełku.

Poprzednie malowanie, jak napisałeś, miało oczywisty przekaz: leci biało-czerwony czyli ratownik. Teraz, cholera wie co leci...

 

Co do oceny użytkowości nowego malowania, mam nadzieję że słówko napisze qalimar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja je widzę praktycznie codziennie nad Oksywiem oraz Babimi i teraz to przeważnie po prostu ciemna plama na tle nieba. A samo wytłumaczenie tego przemalowania (jeśli dobrze pamiętam) było takie, że w razie potrzeby ma być możliwość bardzo szybkiego zamalowania czerwonego, by były całe szare w barwach MW. Choć jakie to mają być potrzeby nie bardzo rozumiem, bo przecież maszyn bojowych z tego nie zrobią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo

Tak samo jak np. prezydent, premier czy rząd, bo przecież skoro suweren wybrał, to 100% powinno popierać i klaskać!

Upsss, miało być bez polityki!

 

Jak mi się coś nie podoba, to się nie podoba i o tym piszę (lub milczę, gdy akurat pisać nie wypada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo początkowego sceptycyzmu, malowanko mi się podoba.
A mi nadal średnio. Wszystko zależy od warunków pogodowych i oświetlenia. Na ziemi, gdy świeci słoneczko, wygląda bardzo fajnie, ale w locie na tle nieba, z trochę większej odległości, ten szary bardzo "ciemnieje" i czasami wręcz ciężko odróżnić Anakondę od "zielonego" Sokoła. Jak były biało-czerwone, to od razu było wiadomo.

 

Wywołany do tablicy piszę:

- malowanie zostało mniej więcej (szary dominujący) określone przez Gestora i przeszło całą procedurę zatwierdzenia. Nie zgodzono się na napisy Marynarka Wojenna/ Polish Navy ze względu na to,

że całość lotnictwa wojskowego podlega pod SP.

- elementy szybkiej identyfikacji (wymóg Gestora) miały być łatwe do zamalowania. W sens i ideologię wymogu nie wnikam. Tak miało być i jest. Marynarki krajów NATO i nie tylko, stosują

podobne rodzaje malowania. Przykładowo:

657036s.jpg

342986s.jpg

159288s.jpg

Porównanie:

910941s.jpg

Można było również podążyć tą drogą, ale myślę, że lepiej nie ( admirał Łukasik brzydził się zielonym kolorem, a ja również podzielam jego pogląd ) :

438661s.jpg

- odcień szarego jest identyczny z tym, który zastosowano na Mi-2, M-28, Mi-14 (1008), Mi-17 (poza Błękitkiem- tu ktoś podczas remontu zwyczajnie się nie dogadał).

- jeśli Lotnictwo Morskie otrzyma nowe śmigłowe będą malowane tym samym kolorem. Gdyby miały by być to Merliny (ZOP z opcją SAR) będą całkowicie szare dlatego, że ich główną rolą będą

działania przeciw podwodne.

- zastosowany kolor pomarańczowy jest bardzo widoczny. Przy obserwacji śmigłowca z boku, nawet przy złej pogodzie, dobrze widać "żarówiastą" belkę. Przy podejściu z przodu, z pozycji

rozbitka równie dobrze widoczny jest przód śmigłowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się po prostu cała ta koncepcja nie podoba, ale wszystko rzecz gustu. Po prostu nie lubię zmian, a jak się przez ponad 20 lat widziało prawie codziennie biało-czerwone, to ciężko się przyzwyczaić ;)

 

To mnie zaciekawiło:

Nie zgodzono się na napisy Marynarka Wojenna/ Polish Navy ze względu na to,

że całość lotnictwa wojskowego podlega pod SP.

Takie napisy są przecież na SH-2 czy na M-28, a np. na Mi-2RL jest "Wojska Lądowe / Land Forces".

 

 

PS.

Swoją drogą ciekawe czy gdyby taki czajnik RL (biało - czerwony przypominam) poszedł do remontu, to by go przemalowali na zielono - czerwony? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że biało- czerwone malowanie, powstało na szybko, podczas prowadzania Anakond do służby. ( było najpierw niebiesko pomarańczowe na prototypie Anakondy 0411):

http://www.helicopter-database.de/open.photo.php?idphoto=3447

Biało czerwone wymyślił Świdnik wzorując się na Coast Guard, czyli formacji de facto cywilnej.

Kwestia napisów- powstały przed reorganizacją struktur WP, a skoro już są, nikt ich nie zamalowywuje. W tej kwestii szykuję małą niespodziankę, ale to po fakcie.

PS: tendencja jest na zielono. Vide - Sokoły z GPRów.

 

Pomarańczowy i Szary.

Tak naprawdę ten "pomarańczowy" na żywo jest i czerwony i pomarańczowy. Zależy pod jakim kątem patrzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, pamiętam nawet tę niebiesko - pomarańczową Anakondę, jak lądowała na wodzie przy bulwarze w Gdyni podczas pokazów ratownictwa, gdzieś na początku lat 90-tych.

 

PS.

A jakie barwy miały Mi-14PS zaraz po wprowadzeniu do służby? To było jeszcze przed Anakondami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie barwy miały Mi-14PS zaraz po wprowadzeniu do służby? To było jeszcze przed Anakondami.
Przyleciały w malowaniu radzieckim (spód jasno-niebieski, góra szara z wielką pomarańczową błyskawicą wzdłuż kadłuba i belki i 3 pomarańczowe paski tuż przy śmigle ogonowym).

 

Ok. 1993 góra nadal szara, spody kadłuba pomarańczowe, od nich wychodził ukośny szeroki pas na kadłubie (jak w malowaniu biało-czerwonym) który na wysokości belki kończył się, ale wzdłuż belki łaczył się z pomarańczowym pasem, biegnącym do jej końca.

 

Potem weszło już dobrze nam znane - biało czerwone. Zdaje się, że przed nim 5137 miał barwy biało - pomarańczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem weszło już dobrze nam znane - biało czerwone. Zdaje się, że przed nim 5137 miał barwy biało - pomarańczowe.

Wszystko racja. 5137 miał barwy biało pomarańczowe, następnie kolor ten w tym malowaniu został zastąpiony czerwonym w ramach standaryzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt nastąpił. W-3WARM 0506
Bardzo fajne :)

 

 

A wracając jeszcze do wypadku Głuszca, to zastanawiam się czy wylądował i spalił się od palącego się podobno silnika/turbiny, czy zapalił się w wyniku bardzo twardego lądowania awaryjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.