Skocz do zawartości

SU-7-Manewry 1968-pytanie o IAB-500


Piotr_P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zakupiłem sobie jakiś czas temu model Su-7 z KP i bardzo zainteresował mnie temat zrzutu bomby imitacyjnej IAB-500 w manewrach 10-11 marca 1968 z polskiego Su-7.

 

Czy ma ktoś może zdjęcia samolotu z którego zrzucono ten ładunek? Już nawet nie pytam o zdjęcie podwieszonej bomby pod polskim SU-7 bo to pewnie do dziś jest tajne.

 

Interesuje mnie zrobienie modelu właśnie w takiej konfiguracji i pomogło by mi takie zdjęcie lub chociaż jakieś informacje o numerze burtowym tego Su-7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Piotrze, wątpię aby ktoś z tutaj zaglądających znał odpowiedź na to pytanie... Ba, podchodzę do tego bardzo sceptycznie i moim zdaniem poznanie numeru bocznego tej maszyny może być bardzo trudne. Trzeba by dotrzeć do świadków tamtego wydarzenia z 3 PPLMB.

Jeśli dobrze kojarzę o tym epizodzie był wątek na lotnictwo.net.pl, musisz poszukać. Jeśli Ci na tym bardzo zależy, pisz do Panów z LAF, oni szykowali monografię Su-7 i chwalili się dotarciem do wielu pilotów tych maszyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak upadają marzenia....

 

z tym pisaniem to odpuszczę bo będę czekał jak na odpowiedź o Mig-23 z muzeum powsińskiego. Nikt nie zna jego historii i brak jest zdjęć z pułku.

 

a o tej monografii to już gdzieś czytalem już dawno ale też się chyba nie doczekam....

 

z drugiej strony może jednak spróbować.....tyko ten LAF to czego skrót ?

 

aha i ten wątek na lotnictwo.net to jakiś ogólny wątek o Su-7 czy jakiś inny o uzbrojeniu itp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dużą dozą pewnosci ;) zrzuty ,,polskiej bomby atomowej,,z Ił-28 to chyba te dwa razy .Trenowano ,,podrzut,, na Mig-21, Su-7 i Su-20 za pomoca bomb P-50 , a imitatory podwieszano pod samoloty tam gdzie stacjonowały.

Zrzuty ćwiczebne ,moge powiedziec o Su-20 ,nasi piloci trenowali na pasie taktycznym specjalnie do tego przystosowanym koło Lidy w ówczesnym ZSRR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, możesz śmiało podwiesic pod Su-7 , zarowno personel naziemny jak i latajacy musiał sie z tym czyms zapoznac i jak napisałem IAB y podwieszano w miejscach stacjonowania czyli dla Su-7 to Bydgoszcz.

Takim newralgicznym lotniskiem dla naszych NBJ było lotnisko w Nadarzycach ,ze wzgledu na magazyny broni jadrowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten artykuł zapewne czytałeś: http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=654799

 

Z niego wynika, że zrzucano takie bomby wiele razy i w różnych miejscach. Ciekawe jak było naprawdę...

Zrzuty bomby atomowej ćwiczyli nie tylko w Lidzie, ale także przy każdych większych ćwiczeniach wojskowych - czy to na poligonie w Nadarzycach, Drawsku czy Żaganiu. To, co spadało na poligon, to była IAB, 500-kilogramowa imitacja. Imitowała nawet atomowy grzyb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz już czytałem :-)

 

swoją drogą znalazłem gdzieś artykuł o budowie polskiej bomby atomowej nawet nie wiedziałem wczesniej o tym.

 

Jakieś szczegóły (link)?

 

Pozdrawiam,

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.