Skocz do zawartości

Schematy malowań lotnictwa polskiego.


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo fajny facebookowy fanpage w temacie malowań lotnictwa polskiego.

 

Barwa i godło

 

Ktoś odwalił kawał dobrej roboty. Schematy malowań z podanymi FS zastosowanych barw. Świetna baza danych.

Faktycznie gigantyczna praca i chyba pierwsza tak obszerna i kompleksowa baza

Ale ostrożnie, bo w schematach sporo, nie zawsze oczywistych błędów, głównie odwróconych szachownic!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 128
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dobrze pisze Grześ. Obrócone szachownice, brak oznaczeń zakładów remontowych, błędne sylwetki (PFM w Polsce według autora miał owiewkę PF, a MF garb bisa) to tylko mniejsze grzeszki. Są błędy w datach (MiG-21M z godłem 1 i 41 PLM w roku 1996 z Mińska Mazowieckiego), czy po prostu błędy w kolorystyce (choćby ostatni kwiatek MF 7812 z 41 PLM).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, błędy zdarzają się najlepszym jak np. we wspomnianej wyżej książce "Polski samolot i barwa", co nie dyskredytuje wiedzy i materiałów w takich zbiorach zgromadzonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Odnośnie dwu kolorowego Sm-1 , Sławek i Mikołaj ,dół nie wydaje mnie się żeby to był srebrny , pasek jest cienki i składa się z dwóch pasków o róznych kolorach...górna część paska -czarny ? Dodatkowo oba podstawowe kolory na płatowcu wydają się mocno matowe.
Ale to o czym piszesz dotyczy jakiegoś konkretnego egzemplarza.

Śmiglaków w takim malowaniu było jednak "kilka" i na pewno nie wszystkie wyglądały tak jak ten na zdjęciu powyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A które?

Bo generalnie tak opisywane sa spody do lądowych wersji Lublina R-XIII i innych ( R-X, R-XIV)

Coś jeszce nowego?

We wzorniku kolorów Nobilesa na spód jest szaroniebieski kolorek przewidziany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Malborskie MiGi-21bis, są dostępne jakieś kalkomanie dla samolotów malowanych na np. szaro?

ModelMaker mia takowe ale z tego co widac na stronie to juz nie sa dostepne. Moze bedzie wznowienie produkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

White Eagle ma zestaw do malborskich MiG-21 i 29, z bisów szary jest 9483. Modelmaker też ma w ofercie zestaw z tym malowaniem, jest tam też i malowanie bisa z Zegrza Pomorskiego, a one chyba też były szare, nie w srebrzance. Do maszyn z Zegrza arkusz robi też Sagittarius . Wszystkie zestawy powinny być do znalezienia w 1:72 i 1:48.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam nadzieję, że umieszczam to w prawidłowym wątku. Powiedzcie mi proszę, skąd może pochodzić zdjęcie, którego miniaturkę znalazłem w Sieci?

iwWuiwS.jpg

Tekst pod spodem jest po polsku i zaczyna się tak: "Scena z lotniska na Sycylii lub w południowych Włoszech latem lub wczesną jesienią 1943..."

Na zdjęciu widoczny jest m.in. Spitfire ZX-A. Mam nadzieję, że jest to maszyna, na której latał Stanisław Drecki po rozwiązaniu Cyrku Skalskiego. Poszukuję większej wersji, co być może pozwoli zweryfikować moje przypuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod zdjęciem masz podane nazwisko autora, od tego by należało zacząć poszukiwania. Oznaczenie sugeruje Cyrk Skalskiego, ale dobrze było by znać też nr seryjny, wtedy byłaby pewność.

 

I dalej w temacie Spitfire. Mk Vc z 318 dywizjonu.

 

4.jpg

562.jpg

http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=13539

 

Ciekawy kamuflaż, a w zasadzie mariaż malowania brytyjsko-wyspiarskiego i śródziemnomorskiego. DG/OG na górze i AB na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dzisiaj nie mogłem odczytać nazwiska, ale przeglądając ten wątek na telefonie zauważyłem, że literki są o wiele bardziej wyraźne. Nie wiem, pewnie inne ustawienia jakości, kontrastu, technologia wyświetlacza... Mniejsza z tym, ważne że odcyfrowałem resztę tekstu, w tym podpis. Tomasz Kopański! Samo zdjęcie jest również bardziej czytelne i widzę to co opisano: że jest to samolot w malowaniu pustynnym ale z okapotowaniem w schemacie temperate land. Bardzo ciekawe! Maszyna z Cyrku Skalskiego to raczej nie jest, bo one miały oznaczenia w postaci "ZX-cyfra". Obawiam się, że to może nie być EE781 Dreckiego, jak sądziłem ale jeszcze poszperam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Wie ktoś może coś więcej o tym malowaniu? 34e448ed31b0f86ca1e516a4d287f37e.jpg

Z chęcią zrobiłbym su-22 w takim kamuflażu, ale jest to jego jedyne zdjęcie w Internecie, jakie znalazłem.

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może coś więcej o tym malowaniu? 34e448ed31b0f86ca1e516a4d287f37e.jpg

Z chęcią zrobiłbym su-22 w takim kamuflażu, ale jest to jego jedyne zdjęcie w Internecie, jakie znalazłem.

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Wystarczy chcieć:

 

http://www.airplane-pictures.net/search.php?p=305&Submit=Search

 

Ostatnio wrócił po modyfikacji i malowanie w całości jest odnowione. Czytaj- cały przemalowany de novo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.