Skocz do zawartości

Spifire Vb 1/72 Hobby Boss


Banny

Rekomendowane odpowiedzi

Samolot

 

Spitfire Mk Vb RN-N z 72 Dywizjonu, lotnisko Biggin Hill, 1941. Numer seryjny nieznany.

 

spitfire_RN-N.jpg

 

Zdjęcie pochodzi z książki Matusiaka "Supermarine Spitfire Mk Vb", wydawnictwo Mushroom, Yellow series.

 

Może tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale ten Spitfire ma bardzo oryginalne i nietypowe malowanie (nieregulaminowo odwrócone barwy Ocean Grey i Dark Green)!

 

Autor książki co prawda sugeruje, że na samolocie użyto bardzo ciemnej farby szarej zamiast Ocean Grey. Chodzi prawdopodobnie o tzw Mixed Grey używany przejściowo na skutek wprowadzenia nowego schematu malowania i braku oryginalnej farby Ocean Grey. Jest to możliwe wyjaśnienie, choć Dark Green na zdjęciach czarno-białych jest zawsze wyjątkowo ciemny i użycie ciemnejszej farby szarej zlikwidowałoby raczej kontrast, różnicę tonalną między barwami. A różnica na zdjęciu jest wyraźna. Moim zdaniem z jakiegoś powodu Dark Green i Ocean Grey zostały zamienione, tworząc swoisty negatyw schematu B. Dotyczyło to także innych maszyn dywizjonu - vide przelatajuący kosiakiem Spitfire!

 

Model

 

Zestaw Spitfire Vb Hobby Bossa należy do serii uproszczonych i łatwoskładalnych modeli, przeznaczonych raczej dla początkujących modelarzy. Jest to mój pierwszy model tej firmy i... zapewne ostatni. Kupiłem go z dwóch powodów: miał polskie kalki (RF-D Zumacha i JH-H) oraz potrzebowałem czegoś "szybkiego" do nauki malowania świeżo nabytym aerografem.

 

Model ma kilka irytujących mankamentów (pomijam dopuszczalne uproszczenia jak brak rurki Pitota czy wnętrze kabiny):

- karykaturalnie nieprawidłowe oszklenie

- zbyt cieńkie łopaty śmigła

- brak osłon podwozia głownego

- dziwne wypustki na dolnej powierzchni skrzydeł

- kalki co prawda polskie, ale fatalne merytorycznie

Oczywiście wszystko to jest relatywnie łatwe do poprawienia przez średnio zaawansowego modelarza, ale z założenia model podobno jest przeznaczony dla początkujących adeptów modelarstwa!?

 

Ja owiewkę i odsuwaną część osłony kabiny wziąłem od Spitfire Tamaji (nawet ładnie pasowało) a osłony podwozia od Spitfire Airfixa (po małej obróbce komplet przeznaczony do pozycji złożonej). Śmigło jakieś ze szrotowska...

 

Muszę jednak przyznać, że sama bryła Spitfire jest w Hobby Bossie niezła. Po zaaplikowaniu poprawek model prezentuje się zupełnie poprawnie, lepiej np od Revella.

 

Co do malowania aerografem, to był mój drugi model po Baltimore viewtopic.php?t=26075 i nie ustrzegłem się prostych błędów. Się uśmiejecie, ale model odwrotnie zamaskowałem! Pomroczność jasna albo coś takiego haha, stąd te odwrócenie barw. Miałem do wyboru albo model przemalować, albo poszukać samolotu z takim odwrotnym malowaniem. Poza tym nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, no bo któż ma model tego Spitfire o oznaczeniu RN-N? Śmiem twierdzić że nikt! A tak bym zrobił maszynę Zumbacha...

 

Malowałem emaliami Humbrola i Revella. Zapuszczanie linii ołówkiem. Osmalenia też ołówek. Kalki z odpadów, bo w HB nawet kokardy są nieprawidłowe... Werniks satyna Humbrola.

 

spitfire_Vb_hobbyboss_1.jpg

 

spitfire_Vb_hobbyboss_2.jpg

 

spitfire_Vb_hobbyboss_3.jpg

 

spitfire_Vb_hobbyboss_4.jpg

 

spitfire_Vb_hobbyboss_5.jpg

 

spitfire_Vb_hobbyboss_7.jpg

 

spitfire_Vb_hobbyboss_8.jpg

 

Oprócz tego Spitfire Vb wykonywałem jednocześnie 2 inne modele, na każdym testując troche inne techniki i wykończenie. Jak tylko dopiszę tekst, to zaprezentuję dokładniej pozostałe efekty tej iście symultanicznej roboty:

spitfire_airfix_3.jpg

P51D_academy_4.jpg

 

Ale na razie czekam na uwagi dotyczące Spita Piątki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie ten zestaw hb jest tragiczny, nadaje siętylko dla dzieci do nauki, jedyna zaleta - przewaga nad np revellem z tejże półki cenowej to w miare poprawny nie płaski dół płata, ogólnie sporo zaangażowania popłaciło - wyszedł ci b przyzwoicie! ten ołówek w liniach to jak dla mnie przesada, ale to rzecz gustu.

Drugi spit - też b ok! (jaka to zieleń?)

Mustang - b b ok!

 

pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie

 

Cóż powiedzieć...

 

Ten Spitfire na pewno nie wygląda tak dobrze jak Mk.I prezentowana w galerii obok. Większość niedoskonałości wymieniłeś już sam. Część tych które wymieniłem przy okazji oceny Mk. I pojawia się również i tutaj (np. jednolicie rdzawe wydechy w dość ostrym odcieniu.

 

Ogólnie ta Vb wygląda trochę zabawkowo. Nie ma w niej tej gracji wykonania co w Twoim Mk.I. Pewnie duża w tym "zasługa" samego zestawu

 

To co dość mocno razi w tym modelu to rysy i nierówności powstałe podczas poprawiania linii podziału. Głęboki mat nadał powierzchni zakurzony wygląd, a farba Sky zaszła na jedną z łopat śmigła. Powinieneś następnym razem przemalować model pod koniec prac półmatem (Satinem).

 

To co jest plusem Twojego modelu to wybór oznaczeń.

 

Poza tym nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, no bo któż ma model tego Spitfire o oznaczeniu RN-N? Śmiem twierdzić że nikt! Razz A tak bym zrobił maszynę Zumbacha...

 

Podzielam Twoje zdanie w tej kwestii, bo pomimo,że jestem maniakiem maszyn w polskich barwach, to Spitfire'ów Vb Zumbacha mam już serdeczni dość. Widziałem ich już zbyt wiele i mi się przejadły. Moje V-tki będą w malowaniach 302, 308 i 315 Dyonu

 

Powodzenia przy pracach wykończeniowych Mustanga! Czekam na niego niecierpliwie!

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za opinię! To na pewno nie jest mój ostatni Spitfire. Do tematu wrócę i to na pewno w polskich barwach. Zapewne z modelem Tamaji.

 

Zarówno rury wydechowe, jak i werniksowanie mogę jeszcze spróbować poprawić, choć z doświadczenia wiem, że takie poprawki czasem kiepsko się kończą...

 

Jeśli idzie o Mustanga, to zapraszam do galerii: viewtopic.php?t=26416 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.