Modelarstwo Plastikowe
http://modelwork.pl/

Spifire Vb 1/72 Hobby Boss
http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=26407
Strona 1 z 1

Autor:  Banny [ Cz kwi 14 2011, 20:49 ]
Tytuł:  Spifire Vb 1/72 Hobby Boss

Samolot

Spitfire Mk Vb RN-N z 72 Dywizjonu, lotnisko Biggin Hill, 1941. Numer seryjny nieznany.

Obrazek

Zdjęcie pochodzi z książki Matusiaka "Supermarine Spitfire Mk Vb", wydawnictwo Mushroom, Yellow series.

Może tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale ten Spitfire ma bardzo oryginalne i nietypowe malowanie (nieregulaminowo odwrócone barwy Ocean Grey i Dark Green)!

Autor książki co prawda sugeruje, że na samolocie użyto bardzo ciemnej farby szarej zamiast Ocean Grey. Chodzi prawdopodobnie o tzw Mixed Grey używany przejściowo na skutek wprowadzenia nowego schematu malowania i braku oryginalnej farby Ocean Grey. Jest to możliwe wyjaśnienie, choć Dark Green na zdjęciach czarno-białych jest zawsze wyjątkowo ciemny i użycie ciemnejszej farby szarej zlikwidowałoby raczej kontrast, różnicę tonalną między barwami. A różnica na zdjęciu jest wyraźna. Moim zdaniem z jakiegoś powodu Dark Green i Ocean Grey zostały zamienione, tworząc swoisty negatyw schematu B. Dotyczyło to także innych maszyn dywizjonu - vide przelatajuący kosiakiem Spitfire!

Model

Zestaw Spitfire Vb Hobby Bossa należy do serii uproszczonych i łatwoskładalnych modeli, przeznaczonych raczej dla początkujących modelarzy. Jest to mój pierwszy model tej firmy i... zapewne ostatni. Kupiłem go z dwóch powodów: miał polskie kalki (RF-D Zumacha i JH-H) oraz potrzebowałem czegoś "szybkiego" do nauki malowania świeżo nabytym aerografem.

Model ma kilka irytujących mankamentów (pomijam dopuszczalne uproszczenia jak brak rurki Pitota czy wnętrze kabiny):
- karykaturalnie nieprawidłowe oszklenie
- zbyt cieńkie łopaty śmigła
- brak osłon podwozia głownego
- dziwne wypustki na dolnej powierzchni skrzydeł
- kalki co prawda polskie, ale fatalne merytorycznie
Oczywiście wszystko to jest relatywnie łatwe do poprawienia przez średnio zaawansowego modelarza, ale z założenia model podobno jest przeznaczony dla początkujących adeptów modelarstwa!? :?

Ja owiewkę i odsuwaną część osłony kabiny wziąłem od Spitfire Tamaji (nawet ładnie pasowało) a osłony podwozia od Spitfire Airfixa (po małej obróbce komplet przeznaczony do pozycji złożonej). Śmigło jakieś ze szrotowska...

Muszę jednak przyznać, że sama bryła Spitfire jest w Hobby Bossie niezła. Po zaaplikowaniu poprawek model prezentuje się zupełnie poprawnie, lepiej np od Revella.

Co do malowania aerografem, to był mój drugi model po Baltimore viewtopic.php?t=26075 i nie ustrzegłem się prostych błędów. Się uśmiejecie, ale model odwrotnie zamaskowałem! Pomroczność jasna albo coś takiego haha, stąd te odwrócenie barw. Miałem do wyboru albo model przemalować, albo poszukać samolotu z takim odwrotnym malowaniem. Poza tym nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, no bo któż ma model tego Spitfire o oznaczeniu RN-N? Śmiem twierdzić że nikt! :razz: A tak bym zrobił maszynę Zumbacha...

Malowałem emaliami Humbrola i Revella. Zapuszczanie linii ołówkiem. Osmalenia też ołówek. Kalki z odpadów, bo w HB nawet kokardy są nieprawidłowe... Werniks satyna Humbrola.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz tego Spitfire Vb wykonywałem jednocześnie 2 inne modele, na każdym testując troche inne techniki i wykończenie. Jak tylko dopiszę tekst, to zaprezentuję dokładniej pozostałe efekty tej iście symultanicznej roboty:
Obrazek
Obrazek

Ale na razie czekam na uwagi dotyczące Spita Piątki! :D

Autor:  wuwumaster [ Cz kwi 14 2011, 23:44 ]
Tytuł: 

dla mnie ten zestaw hb jest tragiczny, nadaje siętylko dla dzieci do nauki, jedyna zaleta - przewaga nad np revellem z tejże półki cenowej to w miare poprawny nie płaski dół płata, ogólnie sporo zaangażowania popłaciło - wyszedł ci b przyzwoicie! :piwo: ten ołówek w liniach to jak dla mnie przesada, ale to rzecz gustu.
Drugi spit - też b ok! (jaka to zieleń?)
Mustang - b b ok! :)

pozdr!

Autor:  p_bladek [ Pt kwi 15 2011, 0:13 ]
Tytuł: 

Zacny :piwo: Mustang bardzo mi siepodoba.
PZDR.
Przemek.

Autor:  krosto [ Pt kwi 15 2011, 8:31 ]
Tytuł: 

czy ja dobrze widze czy na brzuszku od strony silnika nie ma nitów na Vb..? Tak jak piszesz to przedziwny zestaw.., ale podoba mi się efekt końcowy

Autor:  kornik_69 [ Pt kwi 15 2011, 8:32 ]
Tytuł: 

Witam Ponownie

Cóż powiedzieć...

Ten Spitfire na pewno nie wygląda tak dobrze jak Mk.I prezentowana w galerii obok. Większość niedoskonałości wymieniłeś już sam. Część tych które wymieniłem przy okazji oceny Mk. I pojawia się również i tutaj (np. jednolicie rdzawe wydechy w dość ostrym odcieniu.

Ogólnie ta Vb wygląda trochę zabawkowo. Nie ma w niej tej gracji wykonania co w Twoim Mk.I. Pewnie duża w tym "zasługa" samego zestawu :?

To co dość mocno razi w tym modelu to rysy i nierówności powstałe podczas poprawiania linii podziału. Głęboki mat nadał powierzchni zakurzony wygląd, a farba Sky zaszła na jedną z łopat śmigła. Powinieneś następnym razem przemalować model pod koniec prac półmatem (Satinem).

To co jest plusem Twojego modelu to wybór oznaczeń.

Cytuj:
Poza tym nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, no bo któż ma model tego Spitfire o oznaczeniu RN-N? Śmiem twierdzić że nikt! Razz A tak bym zrobił maszynę Zumbacha...


Podzielam Twoje zdanie w tej kwestii, bo pomimo,że jestem maniakiem maszyn w polskich barwach, to Spitfire'ów Vb Zumbacha mam już serdeczni dość. Widziałem ich już zbyt wiele i mi się przejadły. Moje V-tki będą w malowaniach 302, 308 i 315 Dyonu :)

Powodzenia przy pracach wykończeniowych Mustanga! Czekam na niego niecierpliwie! :cool:

Pozdrawiam
Kornik

Autor:  Banny [ Pt kwi 15 2011, 14:18 ]
Tytuł: 

Dzieki za opinię! To na pewno nie jest mój ostatni Spitfire. Do tematu wrócę i to na pewno w polskich barwach. Zapewne z modelem Tamaji.

Zarówno rury wydechowe, jak i werniksowanie mogę jeszcze spróbować poprawić, choć z doświadczenia wiem, że takie poprawki czasem kiepsko się kończą...

Jeśli idzie o Mustanga, to zapraszam do galerii: viewtopic.php?t=26416 ! :mrgreen:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/