Skocz do zawartości

Macchi C.202 | Hasegawa | 1/48


wojtek_fajga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

 

Nowy tu jestem więc się trochę przedstawię.

Modelarstwem zajmuję się już blisko 3 lata, wcześniej (kilkanaście lat temu) miałem mały romans z modelami z DDR i czeskimi KP malowanymi farbami olejnymi, wilbrami, a czasami nawet pisakami. Moje zainteresowania to głównie lotnictwo, choc ostatnio wykonałem kilka modeli samochodów (dwa skończone i 3 rozgrzebane , kilkanaście niezrobionych w pudełkach), a nawet dwa motocykle. Głównym moim zajęciem jest jednak zbieranie modeli w pudełkach. stosunek modeli niezrobionych do zrobionych to ok 20:1

 

Poniżej chciałbym przedstawic jeden z moich modeli.

 

Macchi C.202 | Hasegawa | 1/48

 

Model jest zrobiony prosto z pudełka, w malowaniu pudełkowym. Dodane są tylko lufy km'ów i siłowniki zamykająze podwozie wykonane z igieł iniekcyjnych.

 

Czas wykonania 3 dni + 1 dzień na poprawki wianuszków i zdjęcia.

 

mc_202_gotowy_1.jpg

 

 

mc_202_gotowy_2.jpg

 

 

mc_202_gotowy_3.jpg

 

 

mc_202_gotowy_4.jpg

 

 

mc_202_gotowy_5.jpg

 

 

mc_202_gotowy_6.jpg

 

 

mc_202_gotowy_7.jpg

 

 

mc_202_gotowy_8.jpg

 

 

mc_202_gotowy_9.jpg

 

 

mc_202_gotowy_10.jpg

 

 

mc_202_gotowy_11.jpg

 

 

mc_202_gotowy_12.jpg

 

 

mc_202_gotowy_13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum witam Cię

 

Ostatnio też popełniłem ten samolocik także mam do niego sentyment. Czyżby jelitka malowane pędzlem ? I jest nie zaszpachlowane łączenie pod silnikiem. Ogólnie świetny model, mi się bardzo podoba no i w takim tempie zrobiony 3 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Fajny ten modelik..Chciałbym móc zrobić coś takiego..Zamierzam się w niedalekiej przyszłości kupić te latadło 1/72 z Italeri..

Wiecie coś może o tym modeliku??

Pozdrawiam Artur Radkiewicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na Modelworku

Bardzo ładny model, szkoda że tylko w wersji finalnej bez relacji. No ale może uda się następnym razem.

Podoba mi się nie tylko, że darzę ten samolot wielkim sentymentem o pewnie jako jeden z nielicznych z napędem śmigłowym zostanie kiedyś zbudowany.

Tak przy okazji jaki jest ten model. Tradycyjnie jak Hasegawa czy też podczas budowy było coś nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Zamierzam się w niedalekiej przyszłości kupić te latadło 1/72 z Italeri..

Wiecie coś może o tym modeliku??

 

Ja wiem bo ostatnio go właśnie kleiłem.

 

Tutaj masz mój model viewtopic.php?t=3170

 

Model podobno dobrze leży w planach,ale sam nie sprawdzałem. Przy sklejaniu też nie miałem z nim jakiś większych problemów, choć bez szpachli sie nie obyło. Najsłabszym punktem modelu są chyba wnęki podwozia bo są one całkiem uproszczone. Normalnie było przez nie widać silnik, a w Italerce masz poprostu płaską deche, ale jak troche popracujesz to można zbudawać całkiem fajny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki a tak w gruncie rzeczy to niezły modelik ci wyszedł..A jak robiłeś malowanie tych zielonych plamek??

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzięki, dzięki

 

W zasadzie to powinienem podać też ten link viewtopic.php?t=1000

 

Tutaj jest cała relacja z budowy i malowania. A plamki to maskowałem za pomocą UHU Patafix, jest to taka plastelina tylko, że nie tłusta. Poszukaj tego w supermarketach albo jakiś lepszych papierniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda że tylko w wersji finalnej bez relacji. No ale może uda się następnym razem.

 

Tak przy okazji jaki jest ten model. Tradycyjnie jak Hasegawa czy też podczas budowy było coś nie tak?

 

 

Model jest z gatunku "łatwosklejalnych". Jedynym problematycznym miejscem jest przejście skrzydło-kadłub od góry. Trzeba zaszpachlowac i odtworzyc linie podziału blach.

 

 

 

Poniżej relacja z budowy...

 

 

Dzień pierwszy.

 

 

Do klejenia używałem kleju CA i liquid polly humbrola - schnie bardzo szybko.

 

Do szpachlowania używałem kleju CA i kleju CA rozbełtanego ze szpachlówką tamiyi.

 

 

 

Do malowania wykorzystałem farby akrylowe Pactra i Vallejo.

 

 

Jako lakieru używam tutaj sidoluksu nakładanego pędzlem, a do zapuszczania vallejo patina negra.

 

 

 

mc_202_1.jpg

 

 

mc_202_2.jpg

 

 

mc_202_3.jpg

 

 

mc_202_4.jpg

 

 

mc_202_5.jpg

 

 

mc_202_6.jpg

 

 

mc_202_7.jpg

 

 

mc_202_8.jpg

 

 

mc_202_9.jpg

 

 

mc_202_10.jpg

 

 

mc_202_11.jpg

 

 

mc_202_12.jpg

 

 

mc_202_13.jpg

 

 

mc_202_14.jpg

 

 

 

 

mc_202_16.jpg

 

 

mc_202_17.jpg

 

 

mc_202_18.jpg

 

 

mc_202_19.jpg

 

 

mc_202_20.jpg

 

 

mc_202_21.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień drugi

 

 

Drugi dzień cały zszedł na klejeniu, szpachlowaniu, szlifowaniu i odtwarzaniu rysunku poszycia.

 

Na koniec model został pokryty sufracerem 1200, przeszlifowany i ponownie pomalowany farbą podkładową tamiya fine surface primer white.

 

Oszklenie kabiny zostało zamaskowane folią parafilm.

 

 

 

mc_202_22.jpg

 

 

 

mc_202_23.jpg

 

 

 

mc_202_24.jpg

 

 

 

mc_202_25.jpg

 

 

 

mc_202_26.jpg

 

 

 

mc_202_27.jpg

 

 

 

mc_202_28.jpg

 

 

 

mc_202_29.jpg

 

 

mc_202_30.jpg

 

 

mc_202_31.jpg

 

 

mc_202_32.jpg

 

 

mc_202_33.jpg

 

 

mc_202_34.jpg

 

 

mc_202_35.jpg

 

 

mc_202_36.jpg

 

 

mc_202_37.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień trzeci

 

 

Dzień trzeci to malowanie.

Jasnoniebieski to pactra, brązowy piaskowy to vallejo, a obważanki to emalia model master.

Na końcu wszystko pomalowałem sidoluxem przy pomocy pędzla...

 

W międzyczasie jak farby podsychały robiłem detale jak śmigło, kółko ogonowe, pokrywy podwozia itp.

 

 

 

 

 

 

 

mc_202_38.jpg

 

 

mc_202_39.jpg

 

 

mc_202_40.jpg

 

 

mc_202_41.jpg

 

 

mc_202_42.jpg

 

 

mc_202_43.jpg

 

 

mc_202_44.jpg

 

 

mc_202_45.jpg

 

 

mc_202_46.jpg

 

 

mc_202_47.jpg

 

 

mc_202_48.jpg

 

 

mc_202_got_6.jpg

 

 

mc_202_got_2.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby bylo wiecej takich relacji mozna by usunac dzial: Jak to zrobic i ..... Sam dolukalem sie czegos nowego i postaram sie to sprawdzic. Wojtek jak dla mnie miodzio przez duze M

 

Ps. Jednej fotki Ci nie wyswietlalo ale juz jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

pyszny model, parafrazując okonka, przez duże P. Podobają mi się zdjęcia gotowego modelu, a i "szybka" relacja z budowy bardzo sympatyczna.

 

Czekam na następny model

 

pozdrawiam,

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

17e1128173594aabm.jpg

 

czemu to miało służyc?? To wash? Jak bym pomalował czarną farbą(pędzlem)czołg tak samo jak ty samolot a potem białe kamo to wyszły by efekty??

 

Sorrki za głupie pytanie, ale właśnie nie wiem jak zrobic wash przy białym kamo :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki model to dla mnie nirwana modelarstwa.

Ale pytanie też mam. Z tego co widać na zdjęciach, to łącznie skrzydło-kadłub zalałeś CA i potem przetarłeś debonderem. I to wystarczyło, żeby tak idealnie zaszpachlować to łączenie? Czy potem jeszcze coś z tym robiłeś (pomijając oczywiście odtwarzanie linii)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać na zdjęciach, to łącznie skrzydło-kadłub zalałeś CA i potem przetarłeś debonderem. I to wystarczyło, żeby tak idealnie zaszpachlować to łączenie? Czy potem jeszcze coś z tym robiłeś (pomijając oczywiście odtwarzanie linii)?

 

Nadmiar CA starłem debonderem tylko zgrubnie, potem jeszcze szlifowałem to miejsce. Ze względu na szybkośc prac, nie wszystkie czynności fotografowałem, stąd brak informacji o szlifowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.