Skocz do zawartości

Spitfire Mk Ia 1/72 Airfix


Marin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym poddać po krytykę mój pierwszy po 17 latach przerwy model. Oczywiście od tamtego czasu techniki modelarskie i dostępne materiały poszły tak do przodu że musiałem się wielu rzeczy nauczyć od nowa. Generalnie miałem dużo przyjemnoci z tej budowy. Walka trwała około 1,5 miesiąca. Pierwszy raz w życiu używałem aerografu (dla zainteresowanych chińczyk dwufunkcyjny z trzema wymiennymi dyszami, kompresor tłokowy z zbiornikiem 3l). Do malowania użyłem akryli Pactra, wash olejny, sidolux, suchy wash pastelami z Koh-i-noor' i Toison D'or. Fotki robiłem też pierwszy raz w życiu więc nie są szałowe ale tu obiecuję poprawę przy następnych razach.

 

Proszę o konstruktywną ocenę tak abym mógł następny projekt zrobić lepiej (Bf109E-4 1/72 z Airfix).

 

P2080588.JPG

 

P2080590.JPG

 

P2080594.JPG

 

P2080595.JPG

 

P2080596.JPG

 

P2080599.JPG

 

P2080600.JPG

 

P2080604.JPG

 

P2080608.JPG

 

P2080611.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na brak doświadczenia nie jestem w stanie przedstawić żadnych porad ani konstruktywnej krytyki, ograniczę się więc do stwierdzenia, że model mi się podoba:) Zastanawiam się natomiast czy ślady brudu/dymu od karabinów maszynowych nie są trochę przesadzone, szczególnie na spodzie samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ślady brudu/dymu od karabinów maszynowych nie są trochę przesadzone, ...

 

jest ok jak również palmy oleju na spodzie uważam za bardzo dobrze zrobione, polemizowałbym z odcieniem zielenie w kamuflażu ale to może być wina zdjęć, lub o ile dobrze mi się wydaje samolot jest pokryty zbyt grubą warstwą filtra albo łosza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracasz po latach do modelowania i jak widać chciałeś zrobić to w wielkim stylu.

Moje pierwsze odczucie jest, że trochę przesadziłeś. Czarny wash na spodzie wygląda ciężko. Przekonuje mnie to odrapanie przy wejściu do kabiny, ale cała reszta śladów eksploatacji już nie. Czasem mniej znaczy więcej i Tobie udało się przekroczyć granicę między widocznymi śladami eksploatacyjnymi, a zwykłym pobrudzeniem modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie opinie. Pierwszy raz w życiu robiłem wash i pewnie chęć wypróbowania wszystkich technik na jednym modelu spowodowała przesadę.

Co do zieleni to generalnie kamuflaż wydawał mi się od początku za ciemny. Używam farb Pactra i nie mam żadnego doświadczenia w doborze realnych kolorów, to będzie wymagało praktyki której na razie mi brak. Oczywiście mocny wash też dołożył tu swoje ;)

Poza tym zmagałem się trochę ze skalą. Moim skromnym zdaniem im mniejsza skala tył łatwiej przesadzić z efektami więc to też się nałożyło na ogólny efekt mocnego zabrudzenia. Miałem też problem z gładkością powłoki. Po pierwszym pokryciu matowego kamuflażu sidoluxem dostał takiej mikro kaszki. sidolux nakładałem pędzlem i wyglądało że jest ok dopóki nie wysechł.

No cóż może następny będzie lepszy, przynajmniej wiem na co zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Franz75 i Spiton za pochlebne opinie. W kolejce czeka Emil z tego samego kompletu. Wypraski zdecydowanie lepsze pod względem detali. Linie podziału delikatniejsze. No i wash będzie lżejszy ;). Pewnie za około 2 miechy wrzucę fotki.

 

Poza tym teraz trochę żałuje że nie popróbowałem rozciąć osłony kabiny i zrobic w wariancie otwarty. No ale co się odwlecze ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest spoko mi tez sie podoba widać ogrom pracy włożony w ten projekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym teraz trochę żałuje że nie popróbowałem rozciąć osłony kabiny i zrobić w wariancie otwarty. No ale co się odwlecze ....

Jeśli chcesz robić takie rzeczy w spicie to sobie kup kabinkę vacu, i wstaw jej środkowa część . Przód i tył wykozystaj zestawowe. Kabinka vacu to pięć złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz robić takie rzeczy w spicie to sobie kup kabinkę vacu, i wstaw jej środkowa część . Przód i tył wykozystaj zestawowe. Kabinka vacu to pięć złotych.

 

Dzięki za poradę.Będę pamiętał. Rozumiem e ta zasada y vacu dotyczy każdego przypadku kiedy rozcinam osłonę kabiny.

 

Poza tym dzięki za kolejne dobre opinie,to mnie motywuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.