Skocz do zawartości

Mitsubishi A6M2 "Zero" - Airfix 1/72


Baas ArK

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby nie było, że się nie udzielam, to zgodnie z zapowiedzią w Dziale Powitań prezentuje jeden z "powrotów". O ile nie przyprawi Was o niestrawność, co jakiś czas będę wrzucał następne - no chyba, że akurat pojawi się coś aktualnie zrobionego, nie całkiem spartolonego.

Na początek mój wybór padł na zrobiony dwa - trzy lata temu "Zero" z zestawu nr. A55102 Airfix-a. Dlaczego? Ano dlatego, że w czeluściach komputera odnalazłem jedno zdjęcie jego poprzednika zrobionego gdzieś około roku 1992/3 też z Airfix-a (zestaw nr. 02093) i kilka zdjęć powiedzmy, hmm... "warsztatowych".

Różnice w zestawach. Silnik: w starym odlany (tylko czoło) jako całość z osłoną, w nowym każda gwiazda osobno, osłona osobno. Kabina: w starym - brak, pozorant "siedział" na kołkach łączących połówki kadłuba, w nowym - cóż, jako "świeżo sklejający" byłem nią zachwycony. Tablica zegarów, celownik, fotel (+dźwignia regulacji wysokości), tylce kadłubowych km-ów i kilka innych rzeczy. Dla mnie to była bomba. Podwozie: w starym - płaskie wnęki, pokrywy to dwa elementy na stronę, hak o lądowania co prawda ruchomy, ale jego kształt to po prostu "L" zaczepione końcem dłuższej części w kadłubie. W nowym: imitacja żebrowań wnęk, klapy trzyczęściowe bardziej szczegółowe, golenie podwozia i koła zresztą też. Dodatkowe elementy do podwozia głównego i kółka ogonowego umożliwiające zrobienie w wersji złożonej. Hak co prawda stały, ale lepiej wykonany. W nowym zestawie ster kierunku jest osobnym elementem, w starym - całość ze statecznikiem. Końcówki płatów w nowym zestawie można zrobić złożone, w starym tylko rozłożone. Linie podziału w nowym wgłębne w starym wypukłe.

Obydwa zestawy "pędzlowane" Humbrolami zgodnie z załączonymi instrukcjami (malowania i oznaczenia pudełkowe).

O ile Was nie zniechęciłem, to czas na kilka zdjęć.

1780090187_Obraz480a.thumb.jpg.d704bc4da9dacd05fdad8fecd4f64148.jpg

1830951128_Obraz481a.thumb.jpg.2bc19c75dd47c44f08e921639edd40ed.jpg

912368745_Obraz482a.thumb.jpg.8ce08b112e87791d56cb625f5147102a.jpg

542454783_Obraz484a.thumb.jpg.3d309469532d9fd1af0388a60ece9577.jpg

1500979759_Obraz485a.thumb.jpg.ebfdf24c8b7cfd784696ff09a1fa80e6.jpg

Na koniec jego poprzednik, który obecnie ma "drugie życie" w kawałkach jako element dioramy u znajomego:

3a.thumb.jpg.dcef800d6f45a46c977998b45b6cba3b.jpg

 

Będzie co ze mnie?

Edytowane przez Baas ArK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno masz rację. Jednak robiłem go w czasach gdy takie techniki były mi całkowicie nie znane. W sumie na nim po raz pierwszy użyłem SOL-a do kalek, a sido+lakier matowy dostał dopiero niedawno (+/- trzy miesiące temu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maski wycinałem z taśmy tamiyowskiej (po raz drugi w życiu zresztą). Wiem widać nierówności w szerokości obramowań. Rurka Pitota z igły lekarskiej (0,6 mm chyba), linka antenowa to żyłka 0,09 mm malowana Humbolem 171, wlot powietrza - miedziana siatka o około 2-3 splotach na 1 mm.

W uzupełnieniu pierwszego postu: stary "Zero" miał lepsze kalki, bardziej miękkie, łatwo się układały na powierzchniach, w porównaniu: w nowym były sztywne jak karton. Hinomaru położone na płatach wyglądało jak "pisiąt groszy". Płyn to wręcz obowiązek. Ogólne spasowanie nowego dobre, szpachli wręcz symbolicznie na łączeniach połówek kadłuba i kadłub/skrzydło. Niewielkie, płytkie jamy skurczowe na górnych powierzchniach płatów, przy krawędziach spływu.

To chyba wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo obmalowanie tej szklarni to ważny element sukcesu w przypadku tego modelu. I twój model ma ta szklarnie nieźle odmalowana. Myślałem, ze to jakieś kupne maski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Świetnie pomalowałeś pędzlem ten samolot, że nie ma żadnych śladów po pędzlu. Zwłaszcza ten drugi, który malowałeś srebrnym kolorem, który "podobno" jest najbardziej niewdzięcznym kolor do malowania pędzlem. Ale zrób mu washa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam, też mam ten model. jaki ma być kolor kadłuba? Bo chyba nie ten o numerze 90, on raczej nie jest szary, a taki ma być na zewnątrz. Chyba że się mylę. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, też mam ten model. jaki ma być kolor kadłuba? Bo chyba nie ten o numerze 90, on raczej nie jest szary, a taki ma być na zewnątrz. Chyba że się mylę. pozdrawiam.

 

Wnętrze np Tamiya XF 71, latawiec Gunze H-61,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, też mam ten model. jaki ma być kolor kadłuba? Bo chyba nie ten o numerze 90, on raczej nie jest szary, a taki ma być na zewnątrz. Chyba że się mylę. pozdrawiam.

 

Wnętrze np Tamiya XF 71, latawiec Gunze H-61,

 

ZŁO CZYNISZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, też mam ten model. jaki ma być kolor kadłuba? Bo chyba nie ten o numerze 90, on raczej nie jest szary, a taki ma być na zewnątrz. Chyba że się mylę. pozdrawiam.

 

Wnętrze np Tamiya XF 71, latawiec Gunze H-61,

 

ZŁO CZYNISZ.

 

To niech se Kolega Gobo chlapnie wnętrze, luki podwozia oraz pokrywy na Metalic Blue Green (numeru nie podam, a co , niech se sam znajdzie odpowiednik )

 

I dołączam się do pytania:

 

jaki ma być kolor kadłuba? Bo chyba nie ten o numerze 90, on raczej nie jest szary, a taki ma być na zewnątrz.

 

Czyli jakieś numery poproszę , bo to że ze mnie z gruntu jest zły człowiek to już mi dawno powiedziano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był już omawiany. Kolory płatowca w Gunze to Hemp i RLM 02 w proporcjach pół na pół. Tylko kolega Marek zalecał Gunze C, a ja użyłem H, i wyszło tak:

 

Dobrze prawi, to jest wczesne A6M2 produkcji mitsubishi , więc kolor wnętrza to farba dedykowana do ich samolotow.

http://mrhobby.pl/c126-cockpit-color-mitsubishi.html

 

ale cała przestrzeń przed i pod owiewką ( powyżej paneli bocznych) ,malowana na kolor silnika

http://mrhobby.pl/c125-cowling-color.html

 

WESOŁYCH ŚWIĄT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze prawi, to jest wczesne A6M2 produkcji mitsubishi , więc kolor wnętrza to farba dedykowana do ich samolotow.

http://mrhobby.pl/c126-cockpit-color-mitsubishi.html

 

Przecież Gunze C126 to to samo co Tamiya XF 71 (Cocpit Grenn I.J.N)

a wnęki podwozia latawca na fotce to całkiem ładny H63

 

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze prawi, to jest wczesne A6M2 produkcji mitsubishi , więc kolor wnętrza to farba dedykowana do ich samolotow.

http://mrhobby.pl/c126-cockpit-color-mitsubishi.html

 

Przecież Gunze C126 to to samo co Tamiya XF 71 (Cocpit Grenn I.J.N)

a wnęki podwozia latawca na fotce to całkiem ładny H63

 

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

 

O NIE , za XF71 może robić samolot z nakajima. ( to jest wczesne zero i musi być mitsubishi). TAK NA SZYBKO Z NETU.

 

http://www.modellversium.de/kit/artikel.php?id=11322

 

https://www.hiroboy.com/Mr_Color_Paint_Cockpit_Colour_Mitsubishi_10ml__C126--product--10414.html

http://fmb-shop.de/en/Model-building/81371-Tamiya-acrylic-colour-23ml-cockpit-green-mat-XF-71.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złota Łopata Archeologa Roku dla kolegi Gobo za wykopanie wątku

Pisałem (patrz pierwszy post) iż jest to galeria wstawiona jako wpisowe na tym forum, sam Zero powstał nieco wcześniej więc sporo odchył od normy ma, czego jestem świadom inie wykluczam zrobienia Zera po raz trzeci.

Życzę miłej zabawy i wymiany postów (konstruktywnej!), bo sam z powodu lepszej awarii łapy dłuuugo do niczego się nie zabiorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złota Łopata Archeologa Roku dla kolegi Gobo za wykopanie wątku

Pisałem (patrz pierwszy post) iż jest to galeria wstawiona jako wpisowe na tym forum, sam Zero powstał nieco wcześniej więc sporo odchył od normy ma, czego jestem świadom inie wykluczam zrobienia Zera po raz trzeci.

Życzę miłej zabawy i wymiany postów (konstruktywnej!), bo sam z powodu lepszej awarii łapy dłuuugo do niczego się nie zabiorę.

 

Zdrowia życzę w takim razie , a na serio to polecam produkt tamiya , warty każdej wydanej zł.

Marek, ale jest ok ten kolor? Tylko po to wyjechałem z moim zdjęciem w cudzym wątku, żebyś ocenił...

 

Jak zrobiłeś mieszaninę 50-50 to powinno być ok. Z 1 zdjęcia trudno określić kolor, kiedyś robiłem galerię z a6m2 i dopiero porownanie na zdjęciach z a6m5 pokazało że jest dość spora rożnica między karmelkiem a zwykłym ijn szarym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Baas ArK changed the title to Mitsubishi A6M2 "Zero" - Airfix 1/72

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.