Skocz do zawartości

Messerschmitt Bf109F-4 Hermann Graf


Ripper1

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio na warsztat trafił model samolotu Bf109F-4 z zestawu firmy Hasegawa. Sam model dość leciwy bo zakupiony przeszło 25 lat temu ale w trakcie budowy w drodze eksperymentu wzbogaciłem go o nity firmy HGW. Zestaw fenomenalny niestety na zdjęciach mimo najszczerszych chęci nie udało mi się ich uchwycić .

Samolot w malowaniu maszyny na której latał jeden z asów Luftwaffe Hermann Graf.

 

7pmu83.jpg

 

jVpbKZ.png

 

nie będę tu przedstawiał jego biografii ponieważ zainteresowani znajdą ją na wielu strona w internecie, pozwolę jednak sobie przytoczyć za kolegą "Pik" historię powstania znaku kodowego 9./JG52 czyli serca Karayi:

"Wiosną 1942 Ofw. Ernst Suss z 9./JG52 znalazł gdzieś starą płytę gramofonową, którą puszczał na okrągło w pomieszczeniu dla pilotów. W ucho wpadała szczególnie jedna z piosenek, zapewne o miłości. Tekst był co prawda niezrozumiały (domyślano się że jest to tatarski!), ale melodia była rzewna i sentymentalna. W refrenie brzmiało coś w stylu "Karaya, Karaya..." Piosenka tak chodziła za pilotami, że sobie ją nucili i pogwizdywali, nawet w eterze podczas akcji. Pewnego razu, Graf zirytowany tymi przyśpiewkami w czasie lotu, krzyknął "Uwaga piloci Karaya, wchodzimy na 3000 metrów!". Od tego czasu nazwa Karaya przylgnęła do 9. Staffel, a na burtach ich samolotów zadomowiło się czerwone serce z napisem Karaya."

 

kilka zdjęć z epoki:

 

8A0yMd.jpg

 

AZYtbp.jpg

 

K7NfBl.jpg

 

i to co zbudowałem z tego zestawu:

 

74333A.jpg

 

ILWrcT.jpg

 

Hwup4W.jpg

 

hwSIiL.jpg

 

c660m2.jpg

 

UGGwcw.jpg

 

nqScz6.jpg

 

Vkr0Ey.jpg

 

SZjfBf.jpg

 

sqyUIU.jpg

 

oNCxbJ.jpg

 

OsIHa0.jpg

 

gZrw9C.jpg

 

H86nKL.jpg

 

OfahOt.jpg

 

04GaVG.jpg

 

IA7LJu.jpg

 

na zakończenie kilka ujęć z budowy kiedy kładzione były nity:

 

Gksgy2.jpg

 

PgwHHC.jpg

 

tsUZf5.jpg

 

Dziękuję za czas poświęcony i za wszelkie uwagi jeżeli ktoś postanowi się nimi podzielić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczności

Troszkę rażą kalki i ślady na skrzydłach dość delikatne a wchodzące już daleko w głąb...

Reszta naprawdę świetna.

Pasy i ich mocowania... miodzio

z założenia miał to być prosty, wypoczynkowy model po Edkowej 110 -tce dlatego nie inwestowałem w kalki i dałem te co były w pudełku a jak pisałem model ma przeszło 25 lat stad i kalki z ubiegłego wieku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model bardzo ładny-podoba mi się ...przy okazji zapytam o nity...widać je na modelu,odznaczają się?.....są okrągłe w budowie,czy nieco splaszczone?

Tak, nity odznaczają się i są okrągłe. Idealnie dobrane do tej skali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.