Skocz do zawartości

Jan Zumbach dywizjon 303, Spitfire MKVb, MISTERCRAFT 1:72


eldiabllo

Rekomendowane odpowiedzi

Spitfire VB, RF-D (EP594)---kalkomania z MC błedna podajaca nr maszyny, zorientowałem sie za póżno , ,pierwszy model pomalowany aero, , a 3 w tej kateori. Sklejone to co dało pudełko.

Jan Zumbach http://polishairforce.pl/zumbach.html

 

 

5abf05e8e244f241.jpg

 

5cda82ca148a942c.jpg

 

931e4596629ddf97.jpg

 

1b1f58779effa8df.jpg

 

46a1835d9a30b27c.jpg

 

ffe0ebd16c3327bb.jpg

 

909a47b34e675d99.jpg

 

3263f17336927bf8.jpg

 

95080977fc3f1937.jpg

 

332795b46b9adb7b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spitfire VB, RF-D (EP594)---kalkomania z MC błedna podajaca nr maszyny, zorientowałem sie za póżno ,

 

Czemu błędna?

 

Malowanie jest jak najbardziej poprawne dla EN951. Kaczor siedzi na jaju. Domaluj tylko proporczyk Squadron Leadera przy godle dywizjonu i będzie cacy.

 

NO8.jpg

 

Zumbach latał też na BM144 i EP594 (wszystkie trzy jako RF-D), ale w tych dwóch numer maszyny był większy i malowany niżej. Kaczor też był inny.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dobry model. Kwestia czystości montażu. Podwozie bardzo niestarannie złożone. Linie papilarne na lakierze. W ogóle nie sprawdziłeś np. jak wyglądał w oryginale wznios płata. Zachlapana owiewka klejem i pozostałościami z masek. Za dużo wpadek.

Wybór starego zestawu nie ułatwił Ci osiagnięcia zadowalającego efektu, ale można było bez żadnych kosztów uniknąć tych najbardziej rzucających się w oczy błędów. Spróbuj z jakimś nowym Airfixem, który jest może trochę droższy, ale zaprojektowany w sposób utrudniający zepsucie montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie przy następnym,chciałem na tym modelu spróbować malowania aero, do następnego przyloze sie bardziej. Dziękuję za opinie, następny, Właśnie będzie Hurricane MK I z Airfixa, na pewno do owiewek zakupie klej . Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety model mógłby być sklejony czyściej i staranniej. Widać, że był problem z nakładaniem trudnych kolorów (żółty), za szybko chciałeś, za grubą warstwę położyłeś i za bardzo zalałeś wszystko i dlatego podciekła ci farba pod taśmę. Polecam Tamiya do farb "trudnych" kolorów. Poza tym dobrze by było używać rękawiczek jednorazowych aby nie zostawiać śladów linii papilarnych no i generalnie odczekać dłużej aż farba dobrze zaschnie i stwardnieje. Kończąc, czasami też lepiej wydać ciut więcej na droższy model, lepszego producenta. Łatwiej się urabia taki materiał oraz motywacja większa aby zrobić dokładniej model bo "przecież kosztował tak dużo" a nie 15 zł Następny model powinien być lepszy bo cześć błędów powinieneś wyeliminować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady, zgadza sie trosze za szybko chciałem, żółty niesiadl, no i szybki na zwykłym dałem kleju. Model faktycznie słaby, a zdjęcia obnażyły mój warsztat.

Następnym razem postaram się więcej. Dziękuj za porady i komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żółty niesiadl, no i szybki na zwykłym dałem kleju.

 

Żółty położony na czarny nie siądzie. Krawędzie natarcia i końcówki śmigieł maluję najpierw, potem maskuję. Chodzi też o grubość warstwy. Po zdjęciu masek bywa kłopotliwy menisk, jaki się tworzy przy krawędzi maski. Nie wygląda to dobrze, a wiele warstw jasnego, słabo kryjącego koloru zawsze taki menisk wytworzy. Zasada kładzenia ciemnych kolorów na jasny i unikanie odwrotnej kolejności ułatwia malowanie.

Wybór następnego modelu, nowego Hurricane z Airfixa, rokuje dobrze. Mam tylko nadzieję, że nie trafiłeś starego zestawu w nowym pudełku.

Kabinki można kleić zwykłym klejem, ale dozować go b. ostrożnie. Ja stosuję poxipol. Też bardzo delikatnie, a nadmiar można wymyć wilgotnym wacikiem, póki nie stwardnieje. Klej do owiewek ma b. ograniczoną wytrzymałość i po paru próbach dałem sobie spokój. Poxipol przydaje się też do innych elementów, a klej do owiewek ma b. ograniczone zastosowanie.

Mam też jeden model gdzie owiewka jest przylepiona wikolem. Od kilkudziesięciu lat trzyma się na swoim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady, zgadza sie trosze za szybko chciałem, żółty niesiadl, no i szybki na zwykłym dałem kleju. Model faktycznie słaby, a zdjęcia obnażyły mój warsztat.

Następnym razem postaram się więcej. Dziękuj za porady i komentarze.

 

I bardzo dobrze.

Krytyka pierw troszkę dołuje ale potem napędza - wiem bo sam tak mam + daję się podpuszczać.

 

Tak jak napisał Letalin właściwie nieprzekraczalna zasada (mam wyrytą w pamięci jeszcze z czasów książki Modelarstwo plastykowe z la 80-tych) malujemy od najjaśniejszych kolorów do najciemniejszych.

 

Po Hurricane proponowałbym Ci kupienie takiego samego Spita Zumbacha w zdecydowanie lepszej jakości i zrobienie go "na gorąco" jeszcze raz z zachowaniem dotychczasowych uwag i dawaniem się prowadzić za rączkę "bez dyskusji".

Banan na Twoim licu gwarantowany jak porównasz jak było, a jak może być!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób dokładnie ten sam Spitfire Mk. Vb.
\\

 

Daj spokój z tym starym Hellerem:) Ten zestaw jest kiepski i jak robić Spitfire, to wersji do wyboru w lepszych opracowaniach jest multum. I model będzie bardziej podobny do oryginału i mniej się wkurzysz pasując części.

Hurricane, Spitfire, Bf 109, czy Mustang z nowego Airfixa, to klasyka dla początkującego, w której nie ma zasadzek i niespodzianek.

W zasadzie to co robi ostatnimi laty ta firma wystarcza do szczęśliwego życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Letalinie. Poczytaj co mu pisałem wcześniej.

Chodziło mi o ten sam model samolotu ale nie ten sam zestaw.

Dlatego pisałem mu żeby się Was doświadczonych lotników zapytał jaki i jakiego producenta model kupił.

Stawiając je obok na pewno zauważy różnicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.