Skocz do zawartości

Kawasaki Ki-100-I Koh Type 5 Fighter | Hasegawa 1:48


Hubert Kendziorek

Rekomendowane odpowiedzi

Bohaterem galerii jest Kawasaki Ki-100 I-Koh, biała “177” z 2. Chutai, 59. Sentai, Ashiya, wyspa Kiusiu, niedaleko miasta Fukuoka, 1945.

 

W październiku 1945 roku maszyna wyglądała tak (to zdjęcie było inspiracją dla mojej pracy):

 

UHAub7.jpg

 

Ten mały samolot zajął mi więcej czasu, niż się spodziewałem - głównie ze względu na opóźnienia w dostawach niektórych dodatków, które uważałem za konieczność w odniesieniu do tego, co chciałem uzyskać w końcowym rezultacie.

 

Więc, co my tu mamy?

 

Przede wszystkim, nie mogłem znaleźć w żadnym sklepie kokpitu z żywicy, więc wykorzystałem fototrawiony zestaw Eduarda. zarówno w kokpicie, jak i na zewnątrz modelu. Dalej mamy osłony podwozia, gdzie zastosowałem mieszankę elementów fototrawionych Eduarda i żywiczne części od QB. QB wyprodukował także usterzenie poziome. Są jeszcze wydechy QB, ale ich nie widać. Reszta z pudła Hasegawy.

 

Malowanie to farby Vallejo White Aluminium, Tamiya IJA Green, Gunze H79 i znowu IJA Green wewnątrz kokpitu. Żółty w oznaczeniach to Model Master Insignia Yellow, który akurat wpadł mi w rękę w chwili potrzeby.

 

Oznaczenia zostały namalowane z wykorzystaniem masek Montex i taśmy Tamiya.

 

Brudzenie jest mieszanką pigmentów i washy z MIG i AK Interactive, jednak większość efektu subtelnego zakurzenia i wyblakłych barw po prostu zniknęło natryśnięciu matowego lakieru od Gunze. Ponieważ chciałem mieć ten model w końcu za sobą, zdecydowałem że nie będę tego poprawiać.

 

Brudzenie dołu wyszło tak sobie, ale tego ciągle jeszcze się uczę.

 

QhnJtw.jpg

 

y8vWGf.jpg

 

NzoFjQ.jpg

 

65oNsJ.jpg

 

uLyEEH.jpg

 

T7THS6.jpg

 

uAVfTU.jpg

 

fqsKtF.jpg

 

roFJIe.jpg

 

4ZuqI7.jpg

 

PcKtmX.jpg

 

9cBaRu.jpg

 

rcIzar.jpg

 

l7WsAd.jpg

 

jxqNBO.jpg

 

vF9nyn.jpg

 

EZPMp9.jpg

 

Ziw6wy.jpg

 

Jeżeli uznacie, że jest tu co komentować, to proszę bardzo.

 

To czwarty Hien w ciągu roku, czy zatem temat zamykam? Raczej nie, jest nowy Ki-61 od Tamiyi, nie oprę się ;)

 

Pozdrawiam

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowa

Trochę mu brakuje do tego co widać na fotce z epoki, ale w gablotce na pewno przyciąga oko.

 

Fakt. Pocieszać by się można było, że to zdjęcie wykonano po kilku miesiącach od kapitulacji, gdy nikt o Tony'ego od dłuższego czasu nie dbał, to się zapuścił. Mój może natomiast przedstawiać maszynę jeszcze operacyjną, więc mniej umorusaną.

Ale to tylko taka naciągana interpretacja, po prawdzie przesądził poziom umiejętności i chęć zakończenia budowy.

 

Pozdrawiam

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zloty, Darkin, tenzan, jonathan - dzięki, wlewacie otuchę w serce

 

Ki-61 od Tamiyi u mnie chwilkę poczeka, na razie inne mam plany, trzeba by pokończyć to, co zaczęte.

Japońce pozostają jednak w centrum uwagi, będą więc niebawem dwa sokoły wędrowne w dwóch skalach równolegle:

 

05PEfh.jpg

 

Haov0l.jpg

 

Pozdrawiam

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny Hien.Ki-43 w 32 to Hase ?Co możesz o nim powiedzieć ?

Dzięki

Tak, to stara Hasegawa. Jak na swoje lata (rocznik '69, ech, muzycznie dla mnie najlepsze czasy) - model bardzo dobry, zresztą nie ma alternatywy.

Detale raczej ubogie, na zewnątrz mieszanka linii wypukłych i wklęsłych (co akurat w tym samolocie nie jest wcale takie złe i da się wykorzystać), a same formy dobrze zniosły próbę czasu i jakość wyprasek jest wysoka (dla porównania polecam modele Revella w tej skali z podobnego okresu). Kłopot z nim jest taki, że jeżeli chcesz cokolwiek dodać, to poza starymi blaszkami Eduarda niewiele jest w PL dostępne i trzeba dziergać samemu - ale ten kłopot jest przecież solą naszego hobby.

 

Pozdrawiam

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.