Skocz do zawartości

TS-11 Iskra 1/72 Arma Hobby x3


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

poniżej prezentuję zdjęcia trzech modeli TS-11 Iskra firmy Arma Hobby. Modele z zestawu delux, czyli z blaszkami i elementami żywicznymi, bez żadnych dodatków własnych, tak zwana wersja prosto z pudła.

Model już dobrze znany, ma swoje zalety i wady o których nie będę się tu rozpisywał. Napomknę tylko, że największy problem był ze zmieszczeniem foteli, które nie mieszczą się pod owiewką.

Z zestawowych malowań wykonałem tylko jedno, Iskra nr 1413, natomiast Iskra o numerze 1716 została wykonana w innym (wcześniejszym) malowaniu niż proponuje Arma Hobby w instrukcji. Malowanie Iskry 1918 wykonane jest z dokupionego zestawu kalkomanii Model Makera . Należy tu wspomnieć, że Model Maker nie zamieścił w instrukcji żadnych numerów/kolorów farb jakich należy użyć do malowania, dodatkowo schemat malowania odbiega mocno od rzeczywistości, dotyczy to szczególnie górnej powierzchni skrzydeł i stateczników.

Oceniajcie więc. Na swoją obronę napiszę tylko, że są to pierwsze modele ze skomplikowanym kamuflażem jakie miałem okazję lakierować aerografem. Do tej pory lakierowałem modele tylko w jednym bądź w dwóch kolorach.

Dopiero po zrobieniu zdjęć przypomniałem sobie, że nie wkleiłem reflektorów w skrzydła. Przeoczenie zostało już naprawione.

Teraz kilka zdjęć

 

 

qQqsbyP.jpg

 

SQTpqhq.jpg

 

RMBJx3l.jpg

 

rTumv1i.jpg

 

lkCVt40.jpg

 

iQfSGu7.jpg

 

3f2C2pE.jpg

 

LUKrZPS.jpg

 

3EozlrC.jpg

 

0epgzUf.jpg

 

Pn1m5v7.jpg

 

6h2qH1q.jpg

 

XUk1oxW.jpg

 

jCES7FK.jpg

 

WY0sKml.jpg

 

FMPIWyy.jpg

 

Xr4isMm.jpg

 

Y0NUjjr.jpg

 

xYrLoyk.jpg

 

5tjNN5f.jpg

 

fR5ve4e.jpg

 

byWXWCu.jpg

 

OQwYqUe.jpg

 

fxayORb.jpg

 

9fXkpxo.jpg

 

YEmOJtF.jpg

 

FnVBgAR.jpg

 

qvk5XXg.jpg

 

pnLQ4xS.jpg

 

BkdyNNg.jpg

 

lXGuhJs.jpg

 

hKIlbkS.jpg

 

bQoHciV.jpg

 

3CjkTjv.jpg

 

A52BrXU.jpg

 

LPEzCUN.jpg

 

XeKE16Z.jpg

 

8xQQpBA.jpg

 

WXwO8Zw.jpg

 

ySvdTLP.jpg

 

APYBvfj.jpg

 

0hX1TuE.jpg

 

ryPtGyq.jpg

 

ibmpw6c.jpg

 

ymRMN2y.jpg

 

S9tA2La.jpg

 

nXd3hFt.jpg

 

lWUyCnp.jpg

 

hdTHThR.jpg

 

eRKPhnv.jpg

 

dIw2xSc.jpg

 

IKwk61C.jpg

 

H5nKsBV.jpg

 

55h7CV9.jpg

 

UBaTEH7.jpg

 

AwVm6ip.jpg

 

nWGLWSA.jpg

 

XlZhctg.jpg

 

1NobvU6.jpg

 

Gi47ako.jpg

 

MpWE8YU.jpg

 

PHWMlwR.jpg

 

zo831fq.jpg

 

6sDTNUh.jpg

 

hPUIu7W.jpg

 

lgnOvoo.jpg

 

Nq33zIA.jpg

 

Mpkb5GY.jpg

 

OwIRziw.jpg

 

qDCRPU7.jpg

 

Dla tych co dobrnęli do końca link do warsztatu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno niewiele brakło by stała się samolotem szkolnym państw Układu Warszawskiego.....polityka....

 

A modele super....nawet nie wiedziałem ,że można podwiesić bomby pod Iskrę....myślałem,że tylko wyrzutnie npr.... Ale człowiek już nie siedzi w powietrzu tylko pancernych konserwach to się nie interesuje jak kiedyś tematem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyszły Ci te modele.

Malowanie jest płaskie, niestaranne, brak jakiegokolwiek zróżnicowania powierzchni, widać to szczególnie na zbliżeniach.

Do tego praktycznie brak jakichkolwiek śladów eksploatacji.

Razi mnie też trochę nierówna, jakby chropowata powierzchnia samych modeli, ale może to nie wina malowania tylko samego modelu i Arma Hobby, nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie jak najbardziej w porządku. Pewną ziarnistość (?) widać na fotkach robionych na czarnym tle z fleszem i na modelu z nr 1918, chociaż bardziej wydaje mi się że to pobłysk światła na nierównomiernie rozlanym werniksie. Co do geometrii to jak dla mnie zastrzeżenia RAV-a nie są aż takie oczywiste. Właściwie RAV, to dopiero po Twoim wpisie zwróciłem na to uwagę. Może troszkę statecznik pionowy i poziomy , ale sposób robienia zdjęć sprawia że modele na żadnym nie są ustawione tak żeby to jednoznacznie stwierdzić. Ale to tylko moje zdanie.. Mnie wszystkie Iskry się bardzo podobają, szczególnie egzemplarz 1716. Podsumowując-bardzo inspirująca praca , szkoda tylko że mam tyle innych modeli do dokończenia/zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest moc

 

jak model ma kilka fajnych malowań to też często mam ochotę zrobić klucz/eskadrę, zwykle kończy się jak zwykle... czyli na planach tobie się udało

 

pozdrawiam!

ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dziękuję za wszystkie komentarze.

 

Nie wyszły Ci te modele.

Malowanie jest płaskie, niestaranne, brak jakiegokolwiek zróżnicowania powierzchni, widać to szczególnie na zbliżeniach.

Do tego praktycznie brak jakichkolwiek śladów eksploatacji.

Razi mnie też trochę nierówna, jakby chropowata powierzchnia samych modeli, ale może to nie wina malowania tylko samego modelu i Arma Hobby, nie wiem.

Zgodzę się z Tobą co do malowania. Bodajże w warsztacie wspominałem, że moje umiejętności malarskie/lakiernicze to jest druga liga i to taka u dołu tabeli. Mogę się tylko usprawiedliwić tym, że do tej pory, nie licząc Iskier, aerografem pomalowałem sześć modeli z czego cztery są w jednym kolorze a pozostałe dwa w dwóch. Dodatkowo w opanowaniu trudnego rzemiosła jakim jest lakierowanie nie pomagał fakt, że używałem do tego rozklekotanego Adlera podłączonego rurką bezpośrednio do loduwkowca, bez jakiejkolwiek możliwości regulacji ciśnienia.

Jeśli chodzi o brudzenie i ślady eksploatacji to mamy na ten temat nieco inne spojrzenie. Przyznam, że podobają mi się modele pobrudzone, z przebarwieniami lakieru i różnymi wyraźnymi cieniowaniami, wyglądają o niebo efektowniej niż te polakierowane na "gładko".

Ja natomiast staram się, na ile to w moim przypadku jest możliwe, zbliżyć model do wyglądu oryginału.

Co do chropowatości lakieru to muszę przyznać, że to mój błąd. Polakierowałem modele lakierem matowym i stwierdziłem, że nie pasuje to do wyglądu Iskier ze zdjęć. Polakierowałem więc modele jeszcze raz, tym razem użyłem półmatu i wyszła finalnie kaszana. Na szczęście widać to tylko wyraźnie na zdjęciach makro.

Z drugiej strony, fatalnie wyszła geometria płatowców. Niesymetryczne wzniosy skrzydeł, a same skrzydła powyginane. Zdjęcia z przodu i z tyłu tym modelom nie służą.

Przyznam, że sam tego nie zauważyłem. Pamiętając jednak jak bardzo połówki skrzydeł były powyginane i to w różne strony, to i tak skrzydła nie wyglądają tak tragicznie.

 

Postanowiłem Iskry poddać ocenie na żywo. Wystartowałem więc w pierwszym w życiu konkursie modelarskim organizowanym przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

 

CiX5Xuh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.