Skocz do zawartości

F-35 Lightning II


KRL

Rekomendowane odpowiedzi

Czas na mój drugi w życiu model w skali 1:72.

Na wstępie pozwolę sobie na kilka zdań objaśnienia kwestii istotnych związanych z tym modelem.

Model jest częścią projektu w którym dla jednej z instytucji nazwijmy je kulturalnych mam wykonać model tego samego współczesnego mysliwca w trzech skalach.

Zleceniodawca życzy sobie żeby modele były w jak największym stopniu podobne a najlepiej byłoby gdyby były identyczne a odróżniała je jedynie skala i jak powiedział zamawiający mają być DOSKONAŁE.

W pierwszym momencie miał to być F-22 ale brak dobrego modelu w skali 1:32 spowodował że w końcu ustaliliśmy że będzie to F-16 było rozważane także F-18. Jednak pojawiła się informacja że na rynku za chwilę będzie dostępny F-35 w skali 1:32 i staneło na tym modelu.

Reszta to już moje decyzje jak mają wyglądać, jakie modele itd.

Skala 1:48 i 1:32 nie pozwala na wybór natomiast w skali 1:72 modeli jest kilka wybór padł na:

Hasegawę w skali 1:72, KH w skali 1:48 i Italieri 1:32.

Na początek postanowiłem zbudować najmniejszy z modeli uznając że to co dam radę zrobić na modelu w tej skali bedzie znacznie łatwiejsze do odtworzenia na większych modelach a mają być możliwje jak najbardziej podobne.

Pracę rozpocząłem nie mając jeszcze największego z modeli ale na podstawie fotek zestawu stwierdziałem że będę musiał wprowadzić kilka zmian w najmniejszym z modeli. Głównie w tylnej częsci . Usterzenie poziome które w modelu w skali 1:72 jest odlane w całości z kadłubem a w KH i Italieri są to osobne elementy podobnie z powierzchniami sterowymi na skrzydłach. Dodatkowo konieczne będzie wykonanie dodatkowych przetłoczeń.

Co ciekawe w każdym z modeli linie podziału i nity są w zasadzie oddane identycznie najwięcej detali jest widoczne na modelu w skali 1:48 ale to akurat najmniejszy z problemów wszystko dopasuje do największego modelu w skali. Zaznaczam przy tym że różniece między 1:72 a 1:32 są znikome i w zasadzie dotyczą braku nitów co jest proste do wykonania. Nie wiem czy Hasa jest tak dobra czy model Italieri tak słaby ale jak napisałem już w portfolio to także kwestia wyglądu samego F-35.

Postanowiłem pójść na łatwiznę i w pierwszym momencie wykonałem drobne nacięcia przy usterzeniu poziomym między kadłubem i na klapach i slotach tak by dać wrażenie że te elementy są wklejone osobno.

Jednak moje podejście do tego było co tu dużo mówić marne wykonanie zbyt szybkie i równie marne i miedzy kadłubem a usterzeniem poziomym pojwiła się nie szparka a rów. Zmieniłem więc plan i postanowiłem wykonać ten element jak w większych modelach odcinając tylną część i wykonując ją jako osobne elementy.

Tym sposobem moje pierwotne plany legły w gruzach byłem pewny że taki model skleję w „chwilkę” a na końcu wyszło jak w modelu w większej skali czyli ok 80godzin. Cała masa przeróbek których za bardzo nie widać na pierwszy rzut oka. Ale chodziło ogólnie o zbliżenie wszystkich trzech modeli do siebie.

Dodatkowo musiałem zakupić drugi zestaw Hasy i paski tworzywa by wykonać dodatkowe elementy których brakowało w modeli Hasy a były w pozostałych . Dzięki drugiemu zestawowi miałem także dwie dysze wylotowe co zaowocowało wykonaniem tego charakterystycznego uskoku na końcu dyszy.

Reasumując model dał mi w kość poświęciłem mu znacznie więcej czasu niż myślałem i nabrałem WIELKIEGO respektu do modeli w skali 1:72.

Postanowiłem że wykonam jeszcze jeden taki model tym razem w locie na własną pólkę.

Lakierowanie to także pracochłonna zabawa za sprawą tych paseczków i wycinanek.

Wszystkie efekty są natomiast wykonane pod włąsciwym kolorem z użyciem czterech kolorów, biały, czarny, niebieski i żółty. Kolor włąsciwy jest wymieszany z TC w takiej proporcji by uzyskać włąsciwe krycie w jednej warstwie i dokłądnie na modelu jest położona jedna warstwa włąciwego koloru. Model na końcu potraktowałem fitrem oddającym efekt HG ale bardzo delikatnie tek że jest widoczny jedynie w bardzo ostrym oświetleniu najlepiej w słońcu. Jak zrobię resztę modeli to nałożę poprawkę ponieważ faktycznie efekt jest zbyt delikatny.

Kalki pochodzą częściowo z zestawu i dodatkowo kalki caracal, uzbrojenie to Attack squadron mieszany z zestawowym

Doskonały niestety nie wyszedł resztę ocenicie sami.

 

NSp9MJG.jpg?1EgHI1UX.jpg?1R3TiX6s.jpg?1z12xW4s.jpg?19haHyrY.jpg?15z11ZGp.jpg?1vUUnZK3.jpg?1B2VmaRl.jpg?1sSJNYrm.jpg?1JWnMf8r.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na ten sam model w różnych skalach jest ciekawy. Mam nadzieję, że pochwalisz się pełnym zestawem modeli ustawionych obok siebie jak skończysz?

 

Do kompletu brakuje tylko skali 1:144. Robi takie Pit-Road i F-Toys. Z tym, że oba modele posiadają uzbrojenie tylko do komór wewnętrznych, tzn. mają właściwe bomby JDAM i AIM-9X, ale żeby zrobić Twoją konfigurację komory trzeba zamknąć a pylony podskrzydłowe zrobić od podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F-Toys to nowość, podobno ma wierniejsze kształty. Niestety wydawany jest w wersji wstępnie pomalowanej, więc trzeba go zmyć, skleić i pomalować:

http://ameblo.jp/niitakayama/image-12203159900-13756420795.html

http://ameblo.jp/niitakayama/image-12203159900-13756421099.html

http://ameblo.jp/niitakayama/image-12203159900-13756421094.html

http://ameblo.jp/niitakayama/image-12203159900-13756420666.html

 

EDIT

Na tym filmie widać lepiej co jest w pudełku:

 

 

Za to Pit-Road to normalny model do sklejania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Bardzo ładny ....aczkolwiek wcześniejsze twoje prace mi się bardziej podobały.

 

 

Może to kwestia skali jednak to 1:72 w 32 mozna nie co bardziej poszaleć.

 

Dziekuję wszystkim za opinie i cieszę się że model ogólnie odbierany jest pozytywnie, teraz wezme się za tem sam model o rozmiar większy.

Jak całość będzie gotowa zaprezentuję na fórum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.