Skocz do zawartości

Fokker Spinn 1910 1:32


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Model samolotu z 1910 roku. Fokker Spin w skali 1: 32 zbudowany od podstaw.

Model jest efektem rozmowy podczas konkursu we Wrocławiu z kolegom Mietkiem, który stwierdził, że dawno nie zbudowałem od podstaw prawdziwego samolotu. A ponieważ prawdziwy samolot był budowany z drewna, płótna i wielu metrów linek, wybór padł na ten ciekawy samolot.

Ciekawy, dlatego że silnik był chłodzony wodą i dlatego, po obu stronach "kadłuba" są chłodnice. Nie ukrywam, że właśnie z tymi chłodnicami było trochę zabawy.

Model zbudowany na podstawie kilku rysunków i zdjęć z epoki. A ponieważ konstruktor Anthony Fokker zbudował kilka wersji swojego samolotu, Pierwsze dwa zostały rozbite, każdy następny był trochę modyfikowany, mój model trochę połączeniem tych wersji. W sumie zbudowano ok 25 sztuk różnych wersji tego samolotu w tym kilka dwumiejscowych.

Ciekawostką jest to, że jeden z tych samolotów w czasie II wojny został przewieziony z muzeum w Berlinie na teren Polski. Po wojnie zostały odnalezione w okolicach Czarnkowa szczątki tego samolotu, które były przekazane do muzeum w Krakowie. W 1986 roku zostały przekazane do Holandii gdzie samolot został odrestaurowany.

Ponieważ model został zbudowany z inspiracji kolegi Mietka, właśnie jemu dedykuję ten model.

Proszę popatrzcie i oceńcie, co mi z tego wyszło.

 

MA2Sqvv.jpg

h0H0unf.jpg

k7q6QDW.jpg

n1iXQEs.jpg

VHEZVxC.jpg

5JvLMp8.jpg

meba7jo.jpg

bK8gNJq.jpg

vhHXNG0.jpg

dtdZYGm.jpg

R1NRZsK.jpg

n8YJHIi.jpg

Ks2J8cd.jpg

K7wOh5a.jpg

tiftKGt.jpg

tK5MiNl.jpg

XWVzN2S.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jakoś nie mam parcia na tę epokę, ale takie modele ogląda się z przyjemnością.

 

Jedno pytanie - Wrocław był 4 tygodnie temu, najwcześniej mogłeś zacząć 2 kwietnia wieczorem.. Machnąłeś go w 27 dni z uwzględnieniem czasu poświęconego na Waszą imprezę? Grzegorz... Tak nie wolno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwsze opinie.

Mikołaju tak naprawdę to były trzy tygodnie bo w okresie świąt nie wolno było w domu nic malować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chylę czoła - wyszedł pierwszorzędnie

 

Swoją drogą ci co wsiadali to takich "latajacych drewnianych durszlaków" to byli bez wątpienia hardcore'owcy

Ja to bym się zes... ze strachu już kilka metrów nad ziemią patrząc w dół i nie mając nic pod dupskiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GRZEGORZU MOJE GRATULACJE

 

Mam tylko jedno pytanie ...

 

Gdy ja robiłem z kartonu "Spinne" (pajączka) kilkanaście lat temu na potrzeby targów w Norymberdze,

to mieliśmy udokumentowane zdjęcia dużego napisu FOKKER na spodzie płata nośnego...

 

1657.jpg

 

165B.jpg

 

Czy ten egzemplarz tego nie miał? Wydawało mi się, że wszystkie maszyny były tak malowane

 

I na sterze kierunku też była nazwa producenta...

 

1661.jpg

 

Może warto by się pokusić o odtworzenie nie będzie taki płaski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu jak pisałem na początku, ja robiłem jedną z pierwszych wersji tego samolotu i tam napisów nie było.

VfJOSo5.jpg

N5FKKeX.jpg

mmUEHl9.jpg

Może się mylę, ale napisy pokazały się dopiero przy produkcji Fokker Spinna III, czyli już tej wersji produkcyjnej.

Napisy są też na replice samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.