Teraz jest Śr sty 17 2018, 5:02

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: IŁ-28 Trumpeter 1/72
PostNapisane: Pn gru 18 2017, 14:08 

To ja może mniej entuzjastycznie.
Model z daleka wygląda w miarę poprawnie.
Z bliska to jest niestety w kilku miejscach dość nieciekawie.
Wystarczy spojrzeć na wnętrze kabiny czy przedziały awioniki. Nie wszędzie naturalnie jest tak źle, ale generalnie jak się przyjrzeć detalom, to widać dość dużą niestaranność, miejscami nawet niechlujstwo.
Szorstka, nierówna powierzchnia, malowanie "na grubo" - nie potrafię tego pochwalić.
Oczywiście podziwiam to że zrobiłeś 1000 elementów samemu, ale to nie usprawiedliwia przeciętnego malowania (NMF to jednak jest malowanie bardzo wymagające), jakiś przypadkowych plam na kadłubie które mają udawać brudzenie.
Powierzchnia kadłuba nie jest gładka (a przy NMF to jednak należy oczekiwać bardzo gładkiej), co pogorsza odbiór. W ogóle model wygląda jak brudny model, a nie model ubrudzonego czy też styranego modelu.
Naturalnie możliwe że większość problemów to wina zdjęć, ale zbliżenia na detale jednak nie pozostawiają złudzeń.
Dla mnie to niestety bardzo przeciętny, trochę niechlujnie wykonany model.

Warsztat: F-16C Block 52+ Jastrząb // 1:72

PostNapisane: Pn gru 18 2017, 14:13 

Solo napisał(a):
To ja może mniej entuzjastycznie...

Nie znasz się, tylu "wybitnych: modelarzy nie może się mylić.

PostNapisane: Pn gru 18 2017, 16:43 

Solo,
Trochę poleciałeś z tą krytyką detali.
Co do malowania,to ziarno srebrzanki rzeczywiście przeskalowane.
Ale jak się wie że to srebrzanka to już tak nie razi.

PostNapisane: Pn gru 18 2017, 17:15 

Samodzielnie wykonane elementy zaprocentują w przyszłości. Jakość ich wykonania wzrośnie sama i myślę, że zdziwisz się jak dokładniej to zrobisz już przy następnym modelu. Do tego przekroczyłeś granicę, po której stracisz większe zainteresowanie dyskusjami o nowych wydawnictwach i jakości tego co znajdziesz w pudle. Po prostu będziesz kreował swoje modelarskie plany nie zwracając szczególnej uwagi na to, co tam kto produkuje.
Tylko pogratulować modelu!

Malowania w ogóle, a takiego w szczególności nie sposób ocenić po zdjęciach. Nawet dużo lepsze foty niż te, niemal na pewno przekłamią efekt. Chyba, że celem są właśnie te fotki w necie, a nie sam model, ale przy takim zaangażowaniu w budowę to się właściwie nie zdarza.

A kontekst NMF przy modelu samolotu, który z NMF nie ma nic wspólnego to tylko osobliwa ciekawostka z życia forumowego.

PostNapisane: Pn gru 18 2017, 18:01 

A ja się częściowo przynajmniej, zgodzę z Solo. Może to przez warsztat, który bardzo wysoko postawił poprzeczkę i oczekiwania, ale ostateczny efekt trochę mnie rozczarowuje. Poziom zdetalowania rewelacyjny i na pewno poza moim zasięgiem umiejętności (a przede wszystkim cierpliwości), ale tym bardziej kontrastuje z malowaniem.

Na niektórych zdjęciach samolot wygląda bardzo plastikowo. Rażą te szerokie linie podziału blach bez żadnego washa. Idąc w ten poziom detali, nie lepiej byłoby zeszlifować linie i zastąpić cieniutkimi rysowanymi kreskami?

Wiem, że oryginały były malowane srebrzanką i nie był to żaden NMF, ale wygooglałem kilka zdjęc Ił'a 28 i jednak powierzchnia wygląda inaczej - może pomógłby trochę bardziej zróżnicowany i staranny weathering? Jakieś pionowe zacieki na dolnych partiach kadłuba?

PostNapisane: Pn gru 18 2017, 18:54 

Ee tam, Solo, nie umiesz sie bawić... :rzempoli: :D

PostNapisane: Pn gru 18 2017, 20:04 

Solo napisał(a):
To ja może mniej entuzjastycznie.

Dzięki Solo za komentarz, wytknięcie niektórych błędów, których jestem również świadomy, działa mobilizująco na przyszłość. Zgodzę się z Tobą, że niektóre elementy, szczególnie te które malowałem na początku odbiegają jakością od tych robionych pod koniec budowy. Na początku do efektów zużycia (komora bombowa) stosowałem inną niż na końcu metodę. Czas pokazał, że to co pierwsze nie zawsze jest lepsze.
Natomiast jeśli chodzi o lakierowanie kadłuba i efekty zużycia niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Rozumiem, że przy ocenie modelu kierujesz się swoim z góry ustalonym stałym wzorcem. Jest to z jednej strony dobre bo stajesz się w pewien sposób obiektywny w ocenie modeli wykonanych taką techniką jaką Ty preferujesz i lubisz. Z drugiej jednak strony gdy jakiś model odbiega choć trochę od z góry ustalonych zasad, np srebrny model nie jest błyszczący i panele nie są zróżnicowane jak w samolotach USA, nie może liczyć na przychylną ocenę.
Napisałeś, że model wygląda na brudny. W rzeczywistości te samoloty tak mniej więcej wyglądały. Demontowane podczas przeglądów części lądowały zwyczajnie na betonie, a biorąc pod uwagę to, ze czasami miejscem postojowym samolotu była część trawiasta lotniska to walały się również w trawie. Nie jestem specjalistą od iłów i innych srebrnych konstrukcji z tego okresu ale poświęciłem wiele godzin na analizowanie i porównywanie zdjęć pod kontem zużycia farby na płatowcu i myślę że w miarę wiernie odtworzyłem to na modelu. Bardzo gorąco polecam Tobie i innym zainteresowanym lekturę Mini Repliki nr. 84, 86 i 87 poświęconej Iłom-28. Jest to nieocenione źródło dokumentacji zdjęciowej dotyczącej polskich Iłów, śmiem twierdzić, że zasoby internetu blakną przy tej publikacji.
Rzeczywiście jak pisze greatgonzo zdjęcia nieco przekłamują wygląd modelu. Z pewnością inaczej model wyglądałby w świetle naturalnym. Miejmy nadzieję, że nadarzy się za jakiś czas okazja żeby poddać model ocenie na żywo.
Pozdrawiam

PostNapisane: Pn gru 18 2017, 21:00 

Rymulus - teza greatgonza wydaje się tu najwłaściwsza. Nauka i doświadczenie przy tym Ile zaprocentują.

Solo natomiast słusznie zauważył zróżnicowany poziom detali, od dobrych po takie raczej przeciętne. Swego czasu o tym pisałem w Twoim warsztacie - słaby detal zawsze będzie lepiej widoczny i swą słabością będzie osłabiał te dobre - wydaje się, że to nigdy nie działa w drugą stronę. Konsekwencja musi być od początku do końca.

Liczę na możliwość obejrzenia go gdzieś na żywo. Na podstawie samych zdjęć mam mieszane uczucia tak co do ostatecznego obrazu detali jak i ogólnego malowania.

Niemniej dobrze, że idziesz w stronę detalistyki - niewielu kolegów się na to decyduje, zwłaszcza w świetle niezbędnej konieczności połączenia obu sfer - budowy i malowania...

W każdym razie czekam na kolejny temat :)

PostNapisane: Pn gru 18 2017, 21:22 

Już skończony? Wg mnie szybko poszło. Gratulacje wielkie! Jak na pierwszy model z tak wielkim wkładem własnej inwencji to jest pięknie. Czekam też na trochę lepsze zdjęcia. Należy mu się profesjonalna sesja fotograficzna.

PostNapisane: Wt gru 19 2017, 3:26 

Dla mnie ten warsztat i ten model, to kawał znakomitej modelarskiej roboty. Great gonzo to dobrze podsumował. Ja natomiast jestem pewien, że te detale na żywo są wystarczająco ostre, a co ważniejsze bardzo bliskie oryginałowi.. Bardzo mnie też cieszy malowanie, które jest oryginalnym pomysłem na odtworzenie wyglądu oryginalnego samolotu. Poszedłeś swoją drogą ignorując nudne modelarskie mody. I moim zdaniem osiągnąłeś bardzo dobry efekt . "Modni modelarze" używają przy srebrnych samolotach trików, które nie mają z oryginalnymi samolotami nic wspólnego. Ty poszedłeś swoją oryginalną, droga, i wyszło nieźle. Jesteś zatem twórczy. I nie musiałeś przy modelu fotografować wszystkich drogich specyfików, jakich użyłeś do brudzenia. Nawiasem mówiąc żenująca maniera. Ja bym zrobił egzemplarz muzealny, bo tam to dopiero można by poszaleć ,_)). Tez kilka razy robiłem model bawiąc się w sobie robione detaliki, ale to było 10% tego co ty zrobiłeś. Dla mnie to model, który zapamietam, jako jeden z niewielu. I model, który mnie bardzo inspiruje.

PostNapisane: Śr gru 20 2017, 22:32 

Model jest bardzo dobry i realistycznie wykonany. Dorobienie tylu elementów w skali 1:72 robi wrażenie i to należy docenić. Jak kleję generalnie z pudła, toteż mogę tylko pozazdrościć cierpliwości, wkładu pracy i finalnego efektu. Doczepię się jednego elementu - linie podziału wydają się być zaznaczone washem (wygląda na pin wash) w rejonie przedniej komory podwozia. Linie sa tam wyraźne i zaciągnięte farbą (albo mnie się wydaje). Natomiast reszta nie... Poza tym super, cudnie i czekam na kolejny warsztat.

PostNapisane: Śr gru 20 2017, 22:39 

I ja jestem pod wrażeniem. Ilość włożonej pracy jest imponująca. Dobrze, że prowadziłeś warsztat, bo jak zwykle bywa po zamknięciu różnych przestrzeni nie wszystko z tego widać.
Gratulacje :super:

PostNapisane: Śr gru 20 2017, 23:02 

Model jest świetnie zrobiony, jednak w moim odczuciu szkoda mi jednak tej powłoki, która trochę "przesłania" te wszystkie detale... Mi osobiście ta ziarnistość trochę przeszkadza.
Rymulus, wybacz, że tak bez pytania poczęstowałem się Twoim zdjęciem, ale skusiłem się na zabawę z nim i potraktowałem je delikatnym odszumiaczem. Wydaje mi się, że z mniejszym ziarnem, model wyglądałby świetnie.

Obrazek

PostNapisane: Cz gru 21 2017, 0:51 

tenzan napisał(a):
Doczepię się jednego elementu - linie podziału wydają się być zaznaczone washem (wygląda na pin wash) w rejonie przedniej komory podwozia. Linie są tam wyraźne i zaciągnięte farbą (albo mnie się wydaje).

Masz rację, w tych miejscach i tylko w tych linie są zapuszczone czarnym washem. Panele inspekcyjne i ich okolice w osi działek zaznaczyłem w ten sposób gdyż tak to wygląda na zdjęciach oryginałów. Takie zabrudzenia linii ciągną się wzdłuż kadłuba prawie do końca skrzydła. Mogę tylko przypuszczać, że zabrudzenia te powstają od gazów prochowych.
Kolejny warsztat już ruszył. W nowym roku powinien już się rozkręcić. Na razie odchodzi monotonne szlifowanie i szukanie błędów w konstrukcji kadłuba.

Mariucha napisał(a):
Model jest świetnie zrobiony, jednak w moim odczuciu szkoda mi jednak tej powłoki, która trochę "przesłania" te wszystkie detale... Mi osobiście ta ziarnistość trochę przeszkadza.

Tak jak pisałem w warsztacie celowo wybrałem taką farbę o grubym ziarnie. Obstaję przy swoim, że model ma wyglądać jak pomalowany srebrzanką, czyli farbą raczej niejednorodną w wyglądzie, a nie jak aluminiowy.
W rzeczywistości na modelu powierzchnia nie wygląda na gruboziarnistą, zbliżenia i mocne światło nadmiernie wyciągnęły ten efekt na zdjęciach.
spiton napisał(a):
Dla mnie ten warsztat i ten model, to kawał znakomitej modelarskiej roboty. Great gonzo to dobrze podsumował. Ja natomiast jestem pewien, że te detale na żywo są wystarczająco ostre, a co ważniejsze bardzo bliskie oryginałowi.. Bardzo mnie też cieszy malowanie, które jest oryginalnym pomysłem na odtworzenie wyglądu oryginalnego samolotu.Tez kilka razy robiłem model bawiąc się w sobie robione detaliki, ale to było 10% tego co ty zrobiłeś. Dla mnie to model, który zapamietam, jako jeden z niewielu. I model, który mnie bardzo inspiruje.

Cóż odpowiedzieć, dziękuję.

PostNapisane: Pn gru 25 2017, 21:43 

Super jest. Podobał mi się warsztat, podoba się galeria :)

Kiedy następny warsztat? Fajnie się podgląda Twoje dłubanie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

REGULAMIN FORUM