Skocz do zawartości

SZD-9bis Bocian 1E (1:72)


Grzes

Rekomendowane odpowiedzi

Za oknem środek zimy, a u mnie... wykluł się Bociek w niezapominajkach

 

Model zrobiony pod wpływem pewnej nastrojowej fotografii z 1955 roku, którą prezentuję poniżej.

 

Zestaw wyjściowy (obecnie firmowany jako "Polskie szybowce") dość prosty, stąd całe wnętrze kabiny, owiewka oraz elementy podwozia zostały zrobione od podstaw.

W temacie szybowców jestem kompletnym teoretykiem, model robiłem tylko na podstawie materiałów fotograficznych.

Mam więc nadzieję, że ewentualne błędy i potknięcia praktycy mi wybaczą.

 

Niemniej jednak, temat tak mi się spodobał, że już zacząłem kolejne konstrukcje spod znaku SZD.

 

Inspiracja:

B.Koszewski - Skrzydlata Polska nr 50 (232)/1955r.

rUGknkE.jpg

 

Realizacja:

cGXgSFL.jpg

 

zL107eq.jpg

 

R5G7rQM.jpg

 

LonZ8gr.jpg

 

qLkpgce.jpg

 

pQxbKpG.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny temat sobie wybrałeś. W szybowcach jest niezaprzeczalne piękno.

Wykonanie modelu oceniam na 4+. Razi bardzo grubość krawędzi spływu. W prawdziwym szybowcu była niewiele grubsza niż u Ciebie w modelu.

W następnych staraj się tę krawędź maksymalnie pocienić. Poza tym na skrzydłach pod napisem SP.. i w tym samym miejscu na drugim skrzydle, widać na zdjęciu jakiś cień. Może to wina zdjęć. W tym miejscu powinien być hamulec, ale ten cień nie za bardzo go przypomina.

Malowanie, kabina i figurki bardzo ładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw myślałem że pierwsza fotka czarno-biała twojego modelu to jakieś słabej jakości zdjęcie z epoki. Dopiero po chwili zajarzyłem że to model. Mnie się podoba tak pomysł jak i realizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie opinie, tym bardziej, że wiem kto je wystawia

Nie ukrywam, trochę stres był przed prezentacją, bo szybowiec na żywo widziałem ze dwa razy, a Boćka niestety ani razu.

Wykonanie modelu oceniam na 4+
Dzięki!
Razi bardzo grubość krawędzi spływu. W prawdziwym szybowcu była niewiele grubsza niż u Ciebie w modelu. W następnych staraj się tę krawędź maksymalnie pocienić.
Przyznam się, skrzydeł wcale nie ruszałem, bo to miał być taki szybki projekcik (a de facto skończyłem go po prawie 5ciu latach od rozpoczęcia).

Przy następnych szybowcach zwrócę na to uwagę.

Poza tym na skrzydłach pod napisem SP.. i w tym samym miejscu na drugim skrzydle, widać na zdjęciu jakiś cień. Może to wina zdjęć. W tym miejscu powinien być hamulec, ale ten cień nie za bardzo go przypomina.
Hamulce były by trochę wyżej, a cień tworzy się w miejscu może nieco za mocno zaznaczonego ożebrowanie skrzydeł.

Cóż, to wynika znów z faktu, że nie ingerowałem w skrzydła, a w pudełku faktycznie dostajemy starszy model SZD-9bis Bocian 1A.

 

Zestaw to..?
Mikołaju, tak jak napisałem, model firmowany jest obecnie przez "Polskie szybowce" i z takiego zestawu to robiłem.

Ale jest to dokładnie ta sama stara seria szybowców, którą wszyscy dobrze znamy z lat 80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sobie tu łamigłówkę zadałem w komentarzach na temat hamulców i tego tajemniczego cienia,którego usilnie szukałem w miejscu hamulców,a ten cień jest nieco niżej(bliżej spływu) ale wynika mi,że zupełnie przerobiłeś stary typ na nowszego Bociana,czyli przerabiałeś skrzydła,stateczniki i owiewkę? .......i modelik bardzo mi się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześ, opad szczeny. Super model i wspaniałe zdjęcia. Prawie sie dałem nabrać. Szczerze mówiąc myślałem, że to 24. Gdybyś jeszcze wyprowadził ładnie przejście skrzydło-kadłub, byłoby jeszcze lepiej.

 

PS. zaprojektowałem kiedyś kalki do tych szybowców, ale nigdy ich nie wydrukowałem, jakbyś miał ochotę za tym pochodzić to ci prześle projekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, raz jeszcze dziękuję.

Cieszę się, że nietypowy temat się spodobał.

zdjecie zrobione prawdopodobnie na Gorze Szybowcowej w Jeleniej Gorze
Domyślam się, że wpis nie jest przypadkowy, bo (dla tych co nie wiedzą) Bociek jest w barwach Aeroklubu Jeleniogórskiego.
wynika mi,że zupełnie przerobiłeś stary typ na nowszego Bociana,czyli przerabiałeś skrzydła,stateczniki i owiewkę?
Zgadza się.
Gdybyś jeszcze wyprowadził ładnie przejście skrzydło-kadłub, byłoby jeszcze lepiej
To wiąże się z tym o czym pisałem wcześniej - model robiony tylko na podstawie fotek, a nie zawsze można znaleźć to co jest potrzebne.

 

Chcę zrobić jeszcze tego: SP-2687 i zechcę uniknąć błędów o których pisaliście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że uda mi się zrobić ciąg dalszy

HwHqcB5.jpg

A to nie wszystko w temacie szybowcowym...

 

Tymczasem jednak wracam do lotnictwa cięższego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.