Skocz do zawartości

Pytanie o Su-27 1/72


Matys

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się powoli do modelu kazachskiego Su-27 i mam problem z wybraniem zestawu.

 

Opcje są trzy:

 

Flanker-B Trumpetera - chyba najbardziej odpowiednia wersja modelu, ale z tego co wiem ma dość duże problemu z kształtem oszklenia kabiny i kadłuba za kabiną.

 

Su-27SM Zvezdy - z tego co wiem najbardziej poprawny kształt, ale jak blisko mu do kazachskiego nie wiem, to inna wersja. Co by tu było do przerobienia?

 

Su-35S Hasegawy - chyba najbardziej odległa wersja, ale do niej się przymierzam najbardziej ze względu na pylony, które mógłbym przeszczepić do Su-34. Nie zamierzam wydać ponad 140 złotych na same pylony więc fajnie by było zrobić z niego Su-27. Stąd pytanie jak daleko idące przeróbki by były potrzebne. Na pewno przeszczepiłbym przednie podwozie ze starego Su-27 italerki, którego dawno temu sklejałem, ale i tak planuje skanibalizować. Pylonów mam dostatek właśnie z tego Su-27 i z zestawu uzbrojenia ICMu. Wyrzutnie na końcach skrzydeł mogę dokleić z Su-30 Trumpetera bo mi gdzieś zostały. Różnice w kokpicie do zignorowania bo kabina i tak będzie zamknięta, a fotel prawdopodobnie żywiczny. Dysze do przyklejenia w pozycji horyzontalnej lub z jakiegoś zestawu żywicznego. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jeżeli poza tym, różnice to tylko usunięcie/dorobienie anten lub podobne drobne przeróbki to prawie na pewno zdecyduje się na ten model, ale jeżeli różnice są dużo większe (w szczególności jeżeli chodzi o geometrię) to raczej Zvezda lub Trumpeter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazachstan ma Su 27 S, Su 27 M2, Su 27 UB, Su 27 UBM2 i Su 30 SM.Oczywiście najciekawszy to ten UBM2 z białoruskiej przebudowy. Na przykład Trumpeter :http://www.internetmodeler.com/scalemodels/flaviation/Trumpeter-1-72-Sukhoi-Su-27UB.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jednakowoż nie chodzi o UBM2. Mi chodzi o coś takiego:

 

UwaTBSX.jpg

 

W kalkach begemota jest malowanie Su-27S. Chciałbym pod nim powiesić coś co już mam, ale z tego co widzę to "mądre" bomby i rakiety tylko pod dwumiejscowe, a mi jednak zależy na jednomiejscowym - zostają mi więc R-73, R-27 i B-8. Ewentualnie jakieś "głupie" bomby, ale tych nie mam za wiele w zapasach i na pewno bez wielozamkowych pylonów.

 

Generalnie zdaję sobie sprawę, że Su-35 wymaga sporej ilości przeróbek dlatego pytam jak szerokich. Jeżeli okażą się zbyt szerokie to zdecyduje się na Zvezdę bądź Trumpka, ale musi to być samolot jednomiejscowy. W sumie to nie jestem pewien czy musi nawet być kazachski, ale te mi się wydają najciekawsze właśnie ze względu na to, że jako jedne z niewielu jednomiejscowych Su-27 wykonują też ataki na cele naziemne i można by powiesić coś ciekawszego niż tylko R-27 i R-73.

 

Co do szwu - robiłem Trumpkowe Su-30 i szew usuwałem standardowo - papier od 800 do 2000 a potem pasta tamki polerowana filcem na dremelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Su-35 - dwumiejscowy nie jest czyli cały grzbiet kadłuba - do wymiany, nos z radarem jest szerszy niż w Su-27, silniki o ruchowych dyszach - do wymiany, podwozie przednie w Su-35 to 2 kółka - do wymiany, stateczniki pionowe - mniejsze i o innym kształcie niż Su-27 UB, do wymiany. Żądło z tyłu do wymiany .To co zostaje? Jeśli chodzi tylko ogólny kształt jest jeszcze Su-27UB Hellera. No tak ale tam są wypukłe linie nie wklęsłe i wszystko trzeba przeryć. Jednak mniej roboty niż z Su-35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, stateczniki pionowe, żądło i nos kadłuba mnie przekonały, że to nie jest dobry model na taką budowę. Koło przednie, dysze, albo kilka anten i pylony nie stanowiłyby problemu, ale na aż taką rąbanke się nie piszę:)

 

Powtarzam natomiast, że zależy mi na samolocie jedno, a nie dwumiejscowym Czyli Su-27S lub Su-27SM2. W takim razie lepszy do tego będzie Trumpeter ze swoimi problemami z kształtem owiewki i grzbietu kadłuba czy jednak Zvezda? Kalki dokupię, albo normalnie w Polsce Begemota albo zamówię Linden Hill z Hannats, szczególnie że Linden Hill są chyba lepiej opracowane.

 

Modele, które mam na myśli:

http://www.mojehobby.pl/products/Russian-Su-27-Flanker-B-Fighter.html

http://www.mojehobby.pl/products/Sukhoi-Su-27-SM-Flanker.html

 

Revell to droższy przepak Zvezdy więc jednak się rozejrzę za Zvezdą, ale plastik jest ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zvezda ma lepszy kadłub niż Trumpeter, kalki jednak lepsze u Revella, jedyne to potrzeba to dobre sklejenie tych połówek kadłuba przedniej i tylnej części by tworzyły jedną płaszczyznę. Najlepiej chyba raz złapać równo z lewej strony skleić dobrze klejem i dopiero po wyschnięciu, z drugiej strony. Cały czas kontrolując czy się nie rozłazi jednolita powierzchnia kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi tylko ogólny kształt jest jeszcze Su-27UB Hellera. No tak ale tam są wypukłe linie nie wklęsłe i wszystko trzeba przeryć.

Czy aby na pewno wypukłe? Musze zmienić skalę, bo dałbym rękę uciąć, że widziałem wklęsłe zarówno w wersji 1 (produkowany swego czasu przez Airfix) jak i 2 miejscowej Hellerowej.

No ale jemu chodzi o jednomiejscowy.

Zostaje jeszcze ICM-owy, oraz Su-27 z Hasegawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellerowski Su-27 ma wklęsłe linie.Tylko nie tam gdzie trzeba. Jeśli chodzi o podwieszone wersje suczek to SM2 i SM3 przenoszą dużo uzbrojenia pow-ziemia. Również chińskie Su-27 SK i J-11 B.Również na zdwojonych belkach na jednym pylonie.A zupełne kuriozum to 4 drewniane rury na S-25 parami na 3 i 8 pylonie.

http://il2forum.pl/index.php?topic=12917.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem, że Zvezda będzie lepszym wyborem. Kalki nie mają dla mnie znaczenia, i tak muszę kupić, żeby zrobić Kazacha Kupiłbym Linden Hill, ale trochę mnie boli 18 funtów za same kalki, ale z drugiej strony w kalkach Begemota jest wersja S, a nie SM2. I to nienajlepiej opracowana. To jeszcze do przemyślenia.

 

Nie jestem przekonany co do tej "dużej" ilości uzbrojenia pow-ziemia. Generalnie to Ch-29, Ch-31, Ch-59 ani bomb KAB-500/1500 się na nich uświadczyć chyba nie da - te zostają dla UBM2, jednomiejscowe ich nie noszą. Zostają "głupie" bomby FAB i wyrzutnie B-8 i B-13 (montowane podwójnie lub pojedynczo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie napisać posta pod postem.

 

Dotarłem do takiego źródła: http://sukhoi.mariwoj.pl/su-30-kz.htm

 

Według niego, Su-27M2 na wyposażeniu Kazachstanu mogą jednak przenosić Ch-29 i Ch-31, to na pewno prawda? Wiem, że wersja dwumiejscowa może na pewno, ale jednomiejscowej pewien nie jestem. Zaznaczone jest, że bomby KAB nie wchodzą w grę co się zgadza z tym do czego wcześniej dotarłem. Poza tym zwróciłem uwagę, że praktycznie nie widziałem Kazachskiego z trzema pylonami pod skrzydłem - zawsze tylko środkowe i zewnętrzne pylony, wewnętrzny zdemontowany. To by mnie kierowało na zestaw:

 

- 4x R-73 na zewnętrznych pylonach pod skrzydłami i na końcówkach skrzydeł

- wyrzutnie B-8 na środkowym węźle pod skrzydłami

- 2x Ch-29 pod wlotami powietrza

- środek kadłuba - 2x R-27R (albo pylon wielozamkowy z FAB-100, jeżeli mi się uda taki zdobyć - wtedy 2x R-73 na zewnętrznych pylonach pod skrzydłami podmieniłbym na 2x R-27)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie bardzo ten zestaw.Uzbrojenie niekierowane, kierowane i pow-pow.Zestaw jak na wystawę. ,,Życiowo to mogło by być :na skrajnych R-73,małe podskrzydłowe-puste, duży podskrzydłowy- B 8, pod wlotami pusto ,a pod kadłubem w tandemie R-27 R. Ale możliwości jest tak dużo że przekracza to ramy tego tematu i akurat w tym wątku.I zaraz nas wywalą....Zapraszam na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.