Skocz do zawartości

Pz IV D Trop z Miraga (1:72)


SławekK

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nic nie dorzuciłem , no to teraz model typowy - PzKpfw IV Ausf. D Trop z Mirage Hobby:

APRScan0128_zpshmtjtghj.jpg~original

Sam model moim zdaniem bardzo dobry - kontrowersje wzbudzają koła napinające, ale to "problem" dla znawców tematu.

Dołożyłem do niego blachy z Parta, lufę RB, żywiczne dodatki i masę własnej roboty. Przed malowaniem wyglądał tak:

PzIVD_Trop-01_zps71823e21.jpg~original

PzIVD_Trop-04_zpsc375d2f4.jpg~original

PzIVD_Trop-03_zpsa8f32178.jpg~original

PzIVD_Trop-02_zps30cb810a.jpg~original

Jak widać zrobiłem sam gąskę z przodu, półkę z tyłu, przynitowałem wieże, lina też własnej produkcji (gruba, ale pasuje do uchwytów ).

No i chyba powinienem go zostawić w takie postaci, bo potem było gorzej...

Chciałem go zrobić w mocna zużytej formie, czyli spod Africa Sand wychodzi Panzer Grey... raczej nie wyszło.

Do tego kalki Miraga po prostu się rozleciały... myślałem, że uda się je podmalować, jak na Lee... ale się nie udało...

Bez załogi wyglądał tak:

PzIVD_Trop-08_zps29868c4d.jpg~original

PzIVD_Trop-07_zps43f523c6.jpg~original

PzIVD_Trop-06_zps2n0rquil.jpg~original

Figurki Preisera są ok - pierwszy raz robiłem "wystającą głowę" .

APRScan0138_zpsqzbocf0k.jpg~original

PzIVD_Trop-05_zps68928c8d.jpg~original

PzIVD_Trop-09_zps05adc603.jpg~original

Z efektu końcowego zadowolony nie jestem... mimo włożonego wysiłku wyszło, jak wyszło....

APRScan0152_zpsmqqrpjyz.jpg~original

APRScan0148_zpsr3w5fhof.jpg~original

APRScan0134_zpsrdrripns.jpg~original

Model z roku 2014, furory na konkursach nie zrobił, ale ja mam do niego sentyment .

PzIVD_Trop-10_zps17e64742.jpg~original

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuu ,panie dowaliłeś do pieca z dodatkami !!!!!!!!

 

Ale ziemia nieco nie jest zbyt pomarańczowa?

I to , na co mnie zwracano uwagę....brak odcisku gąsienic ,zaś one same lewitują nad terenem. Trzeba było podsypać nieco pigmentem z góry.

 

Ps.

 

Miałem pisać na privie.....

-Czy zastosowanie tylu blaszek jest spowodowane uproszczonym detalem zestawu czy po prostu pojechałeś po bandzie?

- jak sklejalnosc tego zestawu bo długo za mną chodzi.

-możesz jakoś wiecej opisac problem kół napinajacych?

Czytałem o dziwnym napieciu gasienicy ,że trzeba nieco nagiąc zalecenia instrukcji itp

Masz jakieś foto lub zbliżenie na ten fragment?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun za stan surowy. Jedyny mankament to poza wspomnianymi kołami napinającymi to opaski na tłumika - zdecydowanie za grube. Można było je spróbować z taśmy maskującej zrobić. Malowanie z tym szary troszkę nie wyszło, ale naprawdę podziw za to co pokazałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ziemi i brudzenia pojazdu użyłem pigmentów P038 African Earth od MIG’a … moim zdaniem jest zdecydowanie zbyt pomarańczowa, ale nie ”polemizowałem” z takim autorytetem jak MiG… ten sam pigment użyłem przy Stuarcie i Lee.

Teren robiłem z pasty Vallejo – jedną z jej wad jest to, że nie da się w niej odcisnąć śladów (albo ja nie umiem), bo za bardzo „klei się” nawet w fazie mocnego wyschnięcia… Teraz wróciłem do kleju do płytek – nie dość że ma fajną, ziemistą fakturę, to po odpowiednim podsuszeniu można w nim odcisnąć dowolne ślady .

Moim zdaniem model Miraga wart polecenie. Sklajalność bardzo dobra, chociaż jak widać na zdjęciach szpachla się przyda .

Blachy Parta do tego modelu też gorąco polecam! Nie są konieczne, bo i model z pudła można zrobić, ale dodają kolorytu . Robiłem bez blach Pz IV C i na konkursach robił furorę .

Temat kół napinających był poruszany m.in. tu:

viewtopic.php?f=87&t=49570&start=15

Moim zdaniem nie ma konieczności „regulować” tych kół, ale chyba nie powinno to sprawić większych problemów.

Opaski na tłumiku dorabiałem… wyszły pancerne… nie polemizuję z faktami .

Jak dla mnie Pz IV D z Miraga to „pozycja obowiązkowa” w ’72! Model bardzo fajny, wymagający, ale wdzięczny . Dodatkowo ja grałem (i gram) nadal w Panzer Genaral II, gdzie takimi pojazdami „walczyłem” przez pół wojny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pustynia nie jest wbrew obiegowym opiniom tylko biało-żółta. Kto był ten wie, że czerwona jest. Kukiełki jakieś takie zbyt pomarańczowe, zbyt jednolite. Ten numer na wieży to malowałeś "od ręki", czy kalka nie siadła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem też,że w niektórych miejscach pustynia jest różowa... I to nie żart. Słowa człowieka ,który pojechał między innymi po to by poszukać realnego koloru do malowania dioram i pojazdów pustynnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalki były duże, a niestety rozleciały się przy położeniu... próbowałem je podmalować, ale nie wyszło...

Co do koloru pustyni, to myślę, ze MiG nie zrobił tego pigmentu od tak... raczej przeanalizował sprawę... ale mi ten kolor też nie pasuje . Miałem fazę na pojazdy DAK i go stosowałem, przy tym modelu wygląda to najgorzej... a szkoda bo czwóreczka bardzo fajna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam wszystkich po długiej przerwie na forum!

Wreszcie ma trochę czasu by samemu się udzielić:)

 

Slawek, model pod względem dodatków super, jest tego sporo. Ale malowanie pustynne to trudna sprawa, sam się go uczę. Na pewno musisz poprawić OBICIA/ODRAPANIA, które na Twoich naprawdę bardzo ładnych i dopracowanych (co bardzo sobie cenię) modelach są słabym punktem.

Nie próbuj na siłę dawać ich wszędzie, tak naprawdę występowały one w intensywnych skupiskach, ale zawsze miejscami- rogi, ranty, krawędzie, często używane miejsca itd. Jak będę w kraju to wysile się wreszcie żeby ładnie obfotografować mojego FAMO i Blitzbusa- oba skończone i na podstawkach, obydwa żółte i odrapane:) U Ciebie obicia są zbyt jednolite i skutkują monotonią w odbiorze.

Pozdraiwam serdecznie!

 

EDIT: Nawiasem mówiąc, pierwsze czwórki DAK malowane na kolor pustynny pojawiły się w grudniu 1941 roku (najprawdopodobniej)- kiedy Niemcy (uparcie zwani "nazistami") zdobyli w Tobruki spore zapasy farby. Czołgi były pomalowane bylejak i często bez przygotowania, a ponieważ poprzednio były malowane błoto-piaskiem, farba złaziła bardzo szybko, a łaty łatano...błotem znowu. Kolor pojazdów DAK do lata 1942 jest prawdziwą zagadką:) Ale do grudnia większość czołgów była szara lub "malowana" błotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzyła mi się mocno "styrana" czwórka... no i raczej nie wyszło .

Jak widzę po komentarzach obicia to moja najsłabsza strona... obiecuję poprawę już przy najbliższym modelu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.