Skocz do zawartości

BTR-60 PB ICM 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kolejna ofiara zabawy pt."Zróbmy sobie czołg" . Tytułowego nieszczęśnika katowałem przez bardzo długi czas i dopiero zupełnie niedawno w niczym niewytłumaczalnym przypływie weny twórczej doczołgałem się z jego budową do finału . Prace ciągnęły się bez końca i entuzjazmu - choć model jest stosunkowo prosty w budowie - kilkakrotnie bowiem dokonywałem jakiejś tam przeróbki i won z powrotem do pudła.

 

Zamiast warsztatu:

W moim egzemplarzu brak było jam skurczowych czy nadlewek w wypraskach . Detale miejscami bardzo delikatnie odwzorowane, większe uproszczenia występują w obrębie zawieszenia ale w żaden sposób to nie razi bo przesłaniają je koła - z nieco uproszczonym bieżnikiem na oponach ale ujdą. Włazy załogi i desantu a także osłony okien można wykonać jako otwarte. Zestaw posiada jeden dosyć krytyczny błąd - stosunkowo prosty do skorygowania jeśli wychwyci się go na samym początku budowy a czego ja niestety nie zrobiłem. Mianowicie - otwory włazów kierowcy i dowódcy producent wykonał w jednej linii (jak w wersji PA) podczas gdy w oryginale są przesunięte względem siebie. Właz dowódcy należy cofnąć o ok.1,2 mm. Jeśli chce się wykonać ten detal jako zamknięty to pikuś a jeśli otwarty a dodatkowo wpadnie się na to już po sklejeniu wanny kadłuba do kupy to czeka gimnastyka . To też miałem okazję nieco poćwiczyć przy wtórze słów powszechnie uznawanych za obraźliwe. Po za tym model skleja się bezproblemowo (minimalna ilość szpachlówki tu i tam), nie wymaga większych korekt czy waloryzacji i można go śmiało polecić nawet początkującym modelarzom. Dawno, dawno temu zestawy tego pojazdu (w trzech wersjach: P, PA, PB) produkowało "ACE", w tej chwili dostępne tylko na aukcjach a obecnie pojawił się chiński konkurent z "S-Model'u" (jak to u tego producenta dwupak!) ale moim zdaniem nie pozbawiony istotnych błędów i póki co "ICM" ze swoimi zestawami (wersje P i PB) w tej konkurencji wygrywa, dodatkowym atutem jest też ich niska cena.

 

Po przydługim wstępie:

Dzięki swym nieprzeciętnym zdolnościom udało mi się utracić bezpowrotnie zdjęcia z przebiegu kolejnych etapów budowy modelu i tylko w wyniku niebywałego wręcz przypadku zachowały się wyłącznie fotki modelu pokrytego surfejserem "Gunze 1200":

 

KxTprar.jpg

 

cHLL5XP.jpg

 

...a potem jedynie pojazd gotowy :

 

v0uYmji.jpg

 

91hkggO.jpg

 

7KhHSnA.jpg

 

hqLVvJL.jpg

 

...i oto co ostatecznie wymęczyłem :

 

76C5b1p.jpg

 

aIw5zsi.jpg

 

sCfHOVw.jpg

 

D5dItyT.jpg

 

vwh0djy.jpg

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model zacnie złożony , podstawka ze scenką też ,ale myślałem że zrobisz ciekawsze kamo. Tych zielonych we wszystkich odmianach to masa sprzętu a ciekawych kamo jak na lekarstwo , pozdrawiam OLO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

myślałem że zrobisz ciekawsze kamo. Tych zielonych we wszystkich odmianach to masa sprzętu a ciekawych kamo jak na lekarstwo

Preferuję pojazdy "konfliktowe" tj. takie które brały w działaniach bojowych. Akurat wszystkie fotki BTRów-60 PB które wyhaczyłem w necie z tego typu imprez ukazują pojazdy jednobarwne, w zielono pochodnych barwach. Dodatkowo Afganistan z czasów sowieckiej bratniej pomocy to mój ulubiony okres więc wybór był jedyny możliwy .

Dlatego ja zrobie irański

jak brudziłeś koła??

Na "oponowy" kolor podstawowy "Lifecolor" nałożyłem produkty "AK interactive" z serii "Dust & Dirt Deposits" a na koniec przetarłem czarnym "pudrem" "Tamiyi".

Reflektory pewnie Distal Rapid?

Nie, to "Vallejo Still Water".

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

"40 Armia Sowiecka"? - co to takiego? Nazwa związku operacyjnego czy makaronizm wynikający z...

No cóż, "Polska jenzyk to trudna jenzyk" ...

Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie przytoczyć to iż przetłumaczyłem sobie zbyt dosłownie podpis z instrukcji producenta modelu :

 

rniHqCn.jpg

 

Wydaje się iż trafniejszym byłoby sformułowanie "Sowiecka 40 Armia" lub po prostu "40 Armia". Niby drobiazg ale jest różnica.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie "Radziecka 40 Armia" lub "40 Armia ZSRR". "Sowiecka" to dla mnie trochę siłowy powrót do przedwojennego tłumaczenia, nie do końca poprawny kiedy mówimy o okresie w którym oficjalna polska nazwa państwa brzmiała "Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich". Po prostu moim zdaniem należy używać oficjalnego nazewnictwa z okresu o którym mówimy (czy w tym wypadku z okresu z którego pochodzi pojazd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa nazwą, lapsus słowny może się trafić, zwłaszcza przy tłumaczeniu z angielskiego będącego tłumaczeniem z rosyjskiego Ja to tylko żałuję patrząc na ten skan instrukcji zestawu, ze jednak temir nie pokusił się o malowanie kamuflażowe.

 

No i gratulacje za foto tygodnia na stronie głównej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nazwa nazwą, lapsus słowny może się trafić, zwłaszcza przy tłumaczeniu z angielskiego będącego tłumaczeniem z rosyjskiego

Ja to tylko żałuję patrząc na ten skan instrukcji zestawu, ze jednak temir nie pokusił się o malowanie kamuflażowe.

Nic straconego - instrukcja pochodzi z BTR-80 a tego planuję wykonać właśnie w placki.

gratulacje za foto tygodnia na stronie głównej.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Przedstaw proszę w jaki sposób wykonałeś grunt (ziemię) bo bardzo mi się podoba Twoja technika i chciałbym takową wykonać na swojej dioramie.

To "wszystkie ręce na pokład" czyli szpachlówka, piasek do piaskarki, pokruszony gips, tekstury Tamiji oraz pigmenty.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.