Skocz do zawartości

Churchill Mk. III z Dragona (1:72)


SławekK

Rekomendowane odpowiedzi

Tak nudno na forum w wakacje, że postanowiłem coś wrzucić . Tym razem Churchill z Dragona.

42122125130_cd0b71d7a0_b.jpgChurchill-01 by Sławek Kijak, on Flickr

Pomysł na Churchilla w tej formie zrodził się po analizie zdjęć historycznych dla wersji Mk. III.

W służbie bojowej pojazdy te walczyły głównie pod Dieppe lub w Afryce. Wersja z Dieppe jest dość ciekawa, ale brak do nich kalkomanii, a do tego Dragon wypuścił specjalny model już z modyfikacjami (Nr 7510). Padło na ten pojazd .

28993805517_5f766b3ff3_z.jpgChurchill-x1 by Sławek Kijak, on Flickr

Model Dragona nr 7396 jest dobrze wykonany. Może nie ma zbyt wielu części, nawet jak na ’72, ale stanowi dobrą bazę wyjściową.

Model wzbogaciłem o lufę RB (numer 72B38) oraz elementy fototrawione firmy Armory (Nr 7244).

28993805477_cca12319a0_b.jpgChurchill-x2 by Sławek Kijak, on Flickr

Oddział nazwany „Kingforce” (zgodnie z książką Wydawnictwa Militaria Nr 315 pt. „Churchill” – strony 48-49) walczył w Afryce w drugiej połowie 1942 roku i składał się z sześciu czołgów typu Churchill w wersji Mk. III. Brały one udział w drugiej bitwie pod El Alamein.

Poszczególne wozy miały podobny kamuflaż – na pisakowym tle ciemne plamy, które identyfikowane są jako czarne, lub bardzo ciemno-zielone. Jednak, jak wynika ze zdjęć, wzory plam różniły się w zależności od pojazdów. Poniżej zdjęcia innych wozów z tego oddziału znalezione w internecie:

28993805267_409a38cc53_z.jpgChurchill-x7 by Sławek Kijak, on Flickr

43212199974_5f29a2a6f3_b.jpgChurchill-x6 by Sławek Kijak, on Flickr

43212200134_04d705921f_b.jpgChurchill-x5 by Sławek Kijak, on Flickr

Postanowiłem zbudować wóz z numerem bocznym T31954R, którym dowodził ppor. Deansa (widoczny na zdjęciu na początku), łatwy do identyfikacji po dobrze widocznym numerze.

Do cech charakterystycznych tego pojazdu należą:

1. osłony przeciwpyłowe na przedzie wozu,

2. zwisająca lina holownicza, wraz z dodatkowymi uchwytami na nią (na zdjęciu nie używanymi),

3. przedłużonymi rurami wydechowymi,

4. zwisającym ekwipunkiem na lewej burcie wozu,

5. małą chorągiewką na wieży pojazdu.

6. namalowanym numerem bocznym – T31954R,

7. namalowaną kiścią winogron na przedzie prawego błotnika,

8. specyficznym układzie ciemnych plam.

Na zdjęciach modelu przed pomalowaniem widoczne są elementy wykonane z części fototrawionych (tylna płyta silnikowa, boczne klapy, uchwyt na liny, inne uchwyty, itp.).

42122125000_e8dab947d9_b.jpgChurchill-02 by Sławek Kijak, on Flickr

42122124950_b3e16be0ee_z.jpgChurchill-03 by Sławek Kijak, on Flickr

43212199844_1ce0fc2e32_z.jpgChurchill-04 by Sławek Kijak, on Flickr

Dodatkowo, po analizie planów oraz zdjęć innych oryginałów dorobiłem:

- rury wydechowe lecące pod osłonami na tylnej górnej płycie silnika,

- podpórki do podnoszenia płyt na górnej płycie silnika,

- otwarte włazy wraz z wewnętrznymi elementami na przedzie pojazdu i na wieży,

- zbiorniki (baniaki) przewożone na tylnych częściach błotników – 4 sztuki,

- wymieniłem narzędzia na żywiczne, lub zrobione od podstaw.

42122124890_8a6c3a0615_z.jpgChurchill-05 by Sławek Kijak, on Flickr

43212199674_986bd91be2_z.jpgChurchill-06 by Sławek Kijak, on Flickr

Osłonę przeciwpyłową musiałem wykonać od podstaw – w ’35 są żywiczne dodatki tego typu, ale w ’72 nie ma szans na takie detale. Osłona wykonana została z plastikowej płytki grubości

0,25 mm, z charakterystycznymi wzmocnieniami, poprzeczkami. Górę osłony, wzorując się na żywicznych dodatkach, wykonałem z foli aluminiowej.

28993805317_13c7fa1fc2_b.jpgChurchill-x4 by Sławek Kijak, on Flickr

Lina holownicza jest produkcji Eureki – musiałem dorobić uchwyty, wzorując się na zdjęciach oryginałów. Charakterystyczne zawieszenie na lewej burcie wzorowane było na zdjęciu. Zawieszenie na prawej burcie było domyślne. Dodatkowe uchwyty na przedzie wozu – korytka – wykonane zostały od podstaw.

Modyfikacje wynikające z analizy zdjęcia tego wozu:

Rury wydechowe zostały wydłużone i wykonane z okrągłych profili.

Ekwipunek na lewej burcie wzorowany był na zdjęciach. Zrobiony został z żywicznych dodatków. Z własnej inicjatywy dodałem ekwipunek na prawej burcie oraz na tylnej płycie wozu.

Chorągiewka na wieży została wykonana z kawałka folii aluminiowej. Kolor jest przypuszczalny.

Numer boczny stanowi zlepek cyfr i liter z kilku kalkomanii.

Kiść winogron malowałem z ręki.

Plamy kamuflażowe w części widocznej na zdjęciu odwzorowane były zgodnie z nim.

Reszta wozu (niewidoczna na zdjęciu) pomalowana została według własnego uznania.

Dodałem figurki żywiczne brytyjskich pancerniaków wzorowane na figurkach Milicast.

Model uzupełnił żywiczny wielbłąd i amfory wykonane od podstaw z okrągłych profili i drutu.

43212201414_e977b16b19_z.jpgChurchill-07 by Sławek Kijak, on Flickr

W całości prezentuje się to tak:

43212199474_c2409540ea_b.jpgChurchill-08 by Sławek Kijak, on Flickr

42122124690_f5cbe91fd8_b.jpgChurchill-09 by Sławek Kijak, on Flickr

42122124810_3ab9ab5ed1_b.jpgChurchill-10 by Sławek Kijak, on Flickr

43212201074_c17b208be8_b.jpgChurchill-11 by Sławek Kijak, on Flickr

43212199184_ac48300d9d_b.jpgChurchill-12 by Sławek Kijak, on Flickr

42122124470_ee78961816_b.jpgChurchill-13 by Sławek Kijak, on Flickr

42122122810_960ce4614b_b.jpgChurchill-14 by Sławek Kijak, on Flickr

43212200924_72614d1914_b.jpgChurchill-15 by Sławek Kijak, on Flickr

42122122630_cd01014d25_b.jpgChurchill-16 by Sławek Kijak, on Flickr

43212200604_e8fe071394_b.jpgChurchill-17 by Sławek Kijak, on Flickr

43212200494_80f1d99561_b.jpgChurchill-18 by Sławek Kijak, on Flickr

43212200404_8773bd6abd_b.jpgChurchill-19 by Sławek Kijak, on Flickr

I jak zwykle odniesienie do skali .

43212200234_fdb85352ca_z.jpgChurchill-20 by Sławek Kijak, on Flickr

Opis długi, bo skopiowany z dokumentacji .

Model zdobył w tym roku: II miejsce w Diamentach w Bytomiu, Krasnala za I miejsce we Wrocławiu i II miejsce w Krakowie - więc jest się czym chwalić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie wypowiem się tylko o samym modelu. I tradycyjnie w Twoim przypadku pochwalę go za świetne zdetalowanie i bardzo sensowny wkład własny. A dodatkowo - nie do końca już tradycyjnie - przyznam, że tym razem bardzo podoba mi się również malowanie i weathering. Jak dla mnie optymalna ilość i jakość modulacji, brudu i obić

Świetne rozproszenie tej wakacyjnej nudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wykonany I ciekawa scenka.

Mam w planach tą samą wersję, tyle że w 1/35. Wygląda na to że jednak kolor powinien być brązowy i to pod chodzący bardziej w czerwień. Miałem na ten temat kilka ciekawych rozmów, między innymi z Mike Starmer, który jest uważany za jednego ze znawców Brytyjskich malowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie.

Amfory robiłem sam z okrągłych profili, tocząc je w miniwiertarce - mi się podają . Brakuje jeszcze Araba, ale nie jest łatwo o takiego... w '72 .

Co do koloru ciemnych plan, to wzorowałem się na tym, co można znaleźć w literaturze - tam są nawet całkiem czarne, ale uznałem to za mało reale - u mnie jest to mocno przyciemniona zieleń. Zdjęcie z epoki jest kolorowane... więc nie upieram się, że zrobiono to prawidłowo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dopiero jestem po długim urlopie i widzę kolejne Twoje piekne modele... Ogólnie to fantastyczna robota, zwłaszcza jeśli chodzi o podejście do dodatków (w Twoim stylu).

 

Czy mi się wydaje czy widziałem ten model w Stalowej Woli? To jedyna wystawa na jakiej byłem w tym roku (jako widz bo nie startuje).

To najładniejszy Twój model moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzype - model był w styczniu 2018 w Stalowej Woli - dostał nawet nagrodę w swojej klasie .

Szkoda ze nie wystawiasz swoich modeli na konkursach - z takim ADGZ byłbyś mocną konkurencją . Jak zwykle zachęcam wszystkich kolegów modelarzy do prezentowania swoich prac na konkursach - czym nas więcej tym lepiej!!! Po to są organizowane, żeby się można było pokazać - a przy okazji spotkać, pogadać, wymieniać doświadczeniami!!!

Przyjeżdżajcie - bo jak kiedyś pisał Sapkowski "coraz mniej nas zostało" !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, dzięki...może kiedyś, za daleko mam na wszelkie wystawy bo jestem z Lublina, prawdę mówiąc jedyne jakimi byłbym zainteresowany to te większe imprezy (żeby mi się chciało jechać i modele pakować:)) czyli Warszawa (w tym roku chciałem tam nawet podjechać ale miałem kongres kresowy i konferencje w tym samym czasie), Szczecin, Bytom i Bielsko Biała. Jeśli nie wyjadę, a ktoś znajomy będzie jechał to może bym pojechał do BB choć to wątpliwe jak znam siebie... Mam troche modeli skończonych (w tym także wrześniowych) do których brakuje podstawek i z tego powodu ich tutaj raczej nie prezentuję chyba że mam silny bodziec pokazać coś rzadszego, ktoś mnie nakłoni (jak było z niedawnym Vickersem) albo coś co na publicznych forach jest w niezadowalającej jakości(ostatnio do tej kategorii zaliczam wrześniowe pojazdy właśnie). Robie raczej rzadkie modele ciekawych pojazdow i rzygam popularnymi, w moim składziku od dawna leżą Pantera i Tiger B Revella....i nie są w planach jak na razie... Panzera IV nawet nie mam na liście póki co. Nie mam dobrych warunków do fotografowania i z tej przyczyny moje galerie są raczej b. rzadkie, robię przede wszystkim dla siebie do gabloty. Ale pomyślę, jak zrobię jakąś podstawkę kolejną, nawet mam już przygotowane bazy. Takie komentarze motywują, niebawem postaram się coś wrzucić, mam w planach jedną kompozycję nad którą siadłem po adgz i prace w toku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jrzype: zapraszam jeszcze do Kielc - już nie tak daleko z Lublina, a impreza powinna być na wypasie .

Na miejscu w Lublinie miałeś super konkurs... ale jakoś się rozpadł... a szkoda...

W Bielsku raczej będę, to jak się zjawisz, będzie okazja do "rywalizacji" .

Ja też lubię niebanalne pojazdy - albo przynajmniej w nietypowej wersji... no ale jakiegoś "Niemca" też od czasu do czasu machnę .

Teraz robię Ferdinanda - ale banalny być nie powinien, a żeby nie było mam też w warsztacie Japońskiego Type 89 i... Nebelwerfera 42... No i Kfz 10 ale z ACE... więc szybko go nie skończę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.