Skocz do zawartości

SZUKAMY informacji i zdjęć o sprzęcie byłego UW...


Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 months later...
  • 1 year later...
W dniu 29.12.2018 o 18:34, piotrkur napisał:

Szukam "papierów"na BTR 152..a szczególnie ciekawego malowania..chciałbym go zrobić "na polaka"..

BTR-152 były wszystkie oliwkowe. Na zimę malowane były zmywalną farbą koloru białego. Instrukcja (tymczasowa) o malowaniu pojazdów LWP przewidywała malowanie trójkolorowe tj. Oliwka, czarny i jasnobrązowy.. Nie spotkałem zdjęcia takiego pojazdu. Jedyny BTR-152 w łaty to udający Sdkfz 251 pojazd z serialu Czterej pancerni i pies. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragmenty tej instrukcji w sprawie trójkolorowego malowania pojazdów LWP są w książce Tomasza Szczerbickiego, Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego.

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
20 godzin temu, filipsg napisał:

Czy są znane jakiekolwiek inne zdjęcia polskiego BWPa z sił SFOR, dla którego kalki robi Toro, poza jednym zdjęciem z ich strony?

 

image.png.921cae7b7a73832af28a69d741aebc92.png

 

 

To ciężki temat. Nie było wtedy Combat Camery i wszystkie zdjęcia naszego sprzętu to prywatne foty uczestników misji na Bałkanach.  W sieci znalazłem trzy zdjęcia BWP-1:

 

33.jpg

23-630x421.jpg

BWP-1.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Myślę,że to miejsce będzie właściwe na pytanie tego typu: poniżej zdjęcie GAZ-69 do którego kalki przygotowało Toro model. b.jpg.cfbc56133c1953d841b10ef3b94d6f59.jpg

Źródło: Toro model

 

Czy białe gazy przemalowane po całości również wewnątrz? Jaki kolor podłogi? Na foto złożona przednia szyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mandrivecs napisał:

Czy białe gazy przemalowane po całości również wewnątrz? Jaki kolor podłogi?

Nie sądzę - raczej środek i podłoga w kolorze zielonym ogólnowojskowym

 

2 godziny temu, mandrivecs napisał:

Na foto złożona przednia szyba?

Przednia szyba (na moje oko) złożona - widać jej cień na masce na pojeździe DN-0568

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Czy w LWP były na wyposażeniu transportery  opancerzone BTR-152 E?
Dostałem w prezencie zestaw SKIF nr 210 z BTR-152 E gdzie znalazłem kalkomanie do wersji polskiej. Nigdy nie słyszałem ani nie widziałem takiego wariantu BTR-152 w LWP.
Czy ktoś z kolegów pomoże rozwiać wątpliwości?

Pozdrawiam.

Andrzej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2021 o 20:20, Endrju napisał:

Czy w LWP były na wyposażeniu transportery  opancerzone BTR-152 E?
Dostałem w prezencie zestaw SKIF nr 210 z BTR-152 E gdzie znalazłem kalkomanie do wersji polskiej. Nigdy nie słyszałem ani nie widziałem takiego wariantu BTR-152 w LWP.
Czy ktoś z kolegów pomoże rozwiać wątpliwości?

Pozdrawiam.

Andrzej.

 

Wygląda na to, że jednak były BTR-152E w Wojsku Polskim.

Znalazłem film "Kołowe transportery opancerzone BTR-40 i BTR-152 używane w Wojsku Polskim" - podaje w linku - dokładnie w 1 m 51s, wygląda na 152E.

Niestety nie wiem gdzie odbywała się ta defilada, może twórca filmu podpowie skąd wziął ten fragment filmu.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ten link. Ciekawy materiał. Przyznam szczerze że sporo zdjęć użytych w tym clipie to nie znałem. Spora ich część pochodzi z NAC. Po obejrzeniu wskazanego przez Ciebie zdjęcia też uważam że jest to BTR 152 E. Mam wrażenie że widzę hełm żołnierza siedzącego z tyłu pojazdu i mam wrażenie że jest to hełm polski. Niestety na pojeździe nie ma żadnych oznaczeń ani numerów. Jest to niewątpliwie jakiś ślad, który warto by było zbadać dokładniej. 

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest bardzo ciekawa z tym BTR-152, tak jak wspomniał Andrzej nie ma on szachownicy ani orła, nawet nr taktycznego nie ma.  Mogła to być defilada wojsk UW i na jej czas wsadzono do wozu polską załogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.