Skocz do zawartości

Wagony niemieckie 2 wojna światowa


Kanapa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

Rodzi mi się w głowie kosmiczny pomysł na modelarski projekt, ale ponieważ rzadko bawię się w pancerkę brak mi wiedzy merytorycznej w pewnych kwestiach.

 

Potrzebuje wiedzieć co Niemcy wozili koleją w czasie drugiej wojny światowej na wagonach?

Mam pomysł albo na lokomotywę ciągnącą Leopolda i jakieś wagony (co wtedy mogło być na tych wagonach?), albo na lokomotywę ciągnącą dwa Karl Geraty i jakieś wagony (co w tym wypadku na te wagony by można dać?).

 

Pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi bardziej o to że chciałbym zrobić na tych wagonach jakieś działka przeciwlotnicze i jakieś graty do tego Leopolda albo tych dwóch Geratów i chodzi mi o to jakie uzbrojenie na tych wagonach było (jakieś Flaki np?) - nie chodzi mi o szlaki dostaw tylko o info co w ogole na takich wagonach stało przy okazji przewozu artylerii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś to i mi się wyszukało. Zrobiłem najpierw rekonesans - wiem, że na platformach robili stanowiska z artylerią przeciwlotniczą np - chodzi mi o konkretne nazwy tych dział itp, czy wozili np amunicję do tych dział, jeśli tak to jak zabezpieczoną itp.

 

Jak masz mi odpisywać w ten sposób to lepiej się w ogóle nie odzywaj - nie przyszedłem tu po odsyłanie do google'a tylko po poradę bardziej doświadczonych modelarzy - po to jest forum z tego co mi wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Czołem

Nie podajesz skali projektu aczkolwiek i tak będzie ciężko w przypadku K5. Mniemam że planujesz 1/72 więc tak czy siak kłopot z wagonami...

th_GZugK5-1_zpsqz3ouqxb.jpg th_GZugK5-3_zpsdxgj7yqd.jpg th_GZugK5-2_zpsw1f4spmy.jpg th_Mannschaftswagen2_zps4ablwwpa.jpg

brak wagonów amunicyjnych do Leopolda, osobowych także, ewentualnie Karl + kilka platform z Pz IV w wersji amunicyjnej ale też powinny być wagony amunicyjne i nie były to zwykłe wagony towarowe, ale specjalne klimatyzowane (+specjalny wagon z agregatem do utrzymywania stałej temperatury... itp )

Także lok + Karl + platforma, ewentualnie

I daj na luz...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Greif - skalę planuje 1:35 - ale w tej skali też może być różnie ze specjalnymi wagonami... a platforma z jakimś Flakiem albo czymś takim - były w ogóle takie przewozy?

Luz włączony - przepraszam

 

@enten - Lokomotywa będzie BR52 - ciągnąć mogła z niewielką prędkością nawet 1700 ton, dla maksymalnej prędkości uciąg miała coś koło 670 ton - Leopold ważył circa 260 ton - wydaje mi się więc, że powinna spokojnie go uciągnąć. Gdzie się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Pewnie doraźnie i może tak, ale generalnie unikano parowozu w rejonie przewagi lotnictwa przeciwnika z wiadomych względów a dokładanie plot nie miało by większego sensu...

Co do 35 to już w ogóle leżysz bo nie ma nic...

Nie zgłębiałem tematu Karla w transporcie, natomiast transport 2 w jednym składzie raczej nie realny, skład to jedno działo + "obsługa " w postaci amunicji, ludzi, sprzętu...więc i tak było co taszczyć

Do tego w sumie było ich aż 6 i bodajże dwa w jednym "miejscu" były użyte pod podajże Sewastopolem...

Także szału nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Lokomotywa będzie BR52 - ciągnąć mogła z niewielką prędkością nawet 1700 ton, dla maksymalnej prędkości uciąg miała coś koło 670 ton - Leopold ważył circa 260 ton - wydaje mi się więc, że powinna spokojnie go uciągnąć. Gdzie się mylę?

Jeśli mamy trzymać się realiów to w warunkach bojowych przydzielenie jednej lokomotywy do obsługi takiego działa równałoby się oskarżeniu o sabotaż i postawieniu odpowiadającego za to oficera pod ścianą (a już na pewno wysłaniem "do iwanów")

 

--------------

Prawda jest taka że składy były różne, w zależności jakie działo obsługiwały. Bo jak wiadomo Niemcy używali bojowo bardzo dużo różnych typów dział kolejowych. Tak więc najpierw musiałbyś określić jakie działo będziesz robił a potem do tego dokompletowywać skład bo istotną sprawą jest również to w jakim roku by to miało być i na jakim froncie - twoje zapytanie jest po prostu zbyt ogólne żeby udzielić na nie konkretnej odpowiedzi.

 

 

Pisałeś o K5 (Leopoldzie) to tu masz standardowy schemat składów (były dwa) obsługujących jedno działo:

 

K5-wagony_zpsseekmyy5.jpg

źródło : WM-408 - Eisenbahngeschutze, Warszawa 2015 , autor: J.Ledwoch

 

PS: Jeśli rzeczywiście chcesz zgłębić temat to mogę zapodać kilka pozycji literatury do której warto zajrzeć przed przystąpieniem do prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@K.Bomba

@Greif - skalę planuje 1:35 - ale w tej skali też może być różnie ze specjalnymi wagonami... a platforma z jakimś Flakiem albo czymś takim - były w ogóle takie przewozy?

Luz włączony - przepraszam

 

@enten - Lokomotywa będzie BR52 - ciągnąć mogła z niewielką prędkością nawet 1700 ton, dla maksymalnej prędkości uciąg miała coś koło 670 ton - Leopold ważył circa 260 ton - wydaje mi się więc, że powinna spokojnie go uciągnąć. Gdzie się mylę?

 

...pisałem o wagonach bo z tego co podał M.A.V. można dostać tylko WR która była lokomotywą manewrową (często używana w tandemie czyli 2x Wr 360 sprzęgnięte tyłem do siebie) i służyła do ustawienia działa na pozycji do strzelań, sam skład amunicyjny był samojezdny, od biedy 2 platformy które jak widać były na samym szarym końcu...

Można ewentualnie dostać z Ironside wagon G 10 który był powszechnie używany jako towarowy, reszty składu brak... z materiałami do nich jest jeszcze słabiej... coś tam uzbierałem no ale wciąż mało.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.