Skocz do zawartości

M3 Grant w PSZ


jabberwocky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Poszukuje informacji (najlepiej konkretnej literatury w której takie informacje można znaleźć) oraz fotografii dotyczących czołgów M3 Grant w 2 Brygadzie Pancernej 2 Korpusu Polskiego. Przyznaje się bez bicia, że moje dotychczasowe poszukiwania ograniczyły się do Internetu, który poza ogólnikami, że po prostu były, nie rozwija sprawy wcale. W leciwej książce Janusza Magnuskiego "Wozy bojowe Polskich Sił Zbrojnych 1940-1946" znajdziemy dwa akapity poświęcone eksploatacji tych pojazdów przez PSZ, razem z dwoma zdjęciami (prawa autorskie należą oczywiście do autorów oraz wydawnictwa):

 

grant1_zpsc2vs9lkf.jpg

 

grant2_zps2beigoeh.jpg

 

Kończę właśnie lepić Granta z Mirage Hobby w 1/72 i zastanawiam się nad malowaniem - że będzie "nasz" to oczywiste, ale jak go pokolorować? Szczególnie interesuje mnie okres służby Grantów w Ośrodku Wyszkolenia Motorowego i Broni Pancernej. Wydaje mi się, że pojazd na pierwszym zdjęciu (które jest dla mnie najbardziej inspirujące poprzez swoją egzotykę) pomalowany jest jednolicie na kolor piaskowy, ale zasadniczo ciężko z tej kiepskiej fotografii cokolwiek wywnioskować. Wiem jednak, że na forum są spece od zdradliwych czarno-białych białych obrazów z epoki, i może ktoś zobaczy coś, czego ja dostrzec nie potrafię. Mirage proponuje takie malowanie (skan z mojehobby.pl):

 

grant3_zpseixytzjq.jpg

 

I jestem prawie pewien, że Mirage wziął to malowanie z drugiej zamieszczonej powyżej fotografii, problem w tym, że pojazd na zdjęciu to wersja ze spawanym kadłubem. W pudełku mamy wersję z kadłubem nitowanym, jak w czołgu na pierwszym zdjęciu.

 

Na koniec jeszcze kwestia "znaków szczególnych". Instrukcja Mirage podaje, że Granty prawdopodobnie nie posiadały standardowych oznaczeń jednostki. Trochę smutny taki "goły" czołg, którego przynależność państwową siłą rzeczy trzeba dopowiedzieć w inny sposób. Na forum dws.org.pl w króciutkim wątku dotyczącym polskich Grantów wzmiankowano pojazd o nazwie własnej "Krysia" - nie padły tam jednak żadne konkrety. Istnieją jakieś fotograficzne kwity na niego, czy to informacja pochodząca z czyiś wspomnień?

 

Post może trochę chaotyczny, ale mam nadzieję, że w sposób zrozumiały opisałem, czego szukam. W ostateczności powstanie Grant jak Mirage przykazał. I oczywiście musi być pod palemką, bo to bardzo malownicza koncepcja.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zacznijmy od tego że Granty dowodzenia z 2 Brygady Pancernej, to wersja M3A3 z silnikiem Diesla GM 6046 i ze spawanym kadłubem.

 

Na forum dws.org.pl w króciutkim wątku dotyczącym polskich Grantów wzmiankowano pojazd o nazwie własnej "Krysia" - nie padły tam jednak żadne konkrety. Istnieją jakieś fotograficzne kwity na niego, czy to informacja pochodząca z czyiś wspomnień?

 

 

Istnieją, jest co najmniej 5 zdjęć, ukazujących Granta M3A3 II o nazwie KRYSIA.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni świadom konsekwencji oświadczam, że mój wpis będzie jedną wielką dygresją od tematu. Przewidując dalszy tok wydarzeń, z góry proszę moderację o przeniesienie przyszłych wpisów do tematu „Narodowy producent modeli” w dziale „Plac zabaw”.

 

Zacytuję jeden z moich ulubionych dowcipów:

 

Koleś odpowiada na pytania w trakcie rozmowy rekrutacyjnej:

- Jaka jest pana największa słabość?

- Daje semantycznie poprawne odpowiedzi, nie mające żadnego praktycznego zastosowania.

- Może pan podać przykład?

- Tak, mogę.

 

Drogi Panie bigmodel, ogromnie szanuję Pana pracę i Pana warsztat. Nie raz, osobom zachwycającym się nad moimi ulepami pokazywałem Pana blog - i dalej będę to robił. Był Pan, jest, i będzie wzorem dla niejednego modelarza, w tym i dla mnie. Jednak to, co Pan odpisał w niniejszym wątku, traktuję w kategorii zwykłej złośliwości. Nie wniósł Pan do tematu absolutnie nic, poza wykazaniem swojej wyższości nad jego założycielem. Tak, wiem, że spawane Granty z 2 brygady pancernej to wersja M3A3.

 

Wedle mojej wiedzy, w polskim Internecie, na żadnym forum, nie ma ani jednego wątku zbiorczego dotyczącego czołgu M3 Grant w polskiej służbie. Jeśli takowy jednak jest – można mnie było naprostować w dwóch kliknięciach. W głębi duszy miałem nadzieję, że być może mój wątek w coś takiego się przerodzi – oszukiwałem się, tkwimy jednak w tej polskiej części światowej sieci informacyjnej. Nie prosiłem o wyłożenie materiałów referencyjnych na tacy – już w pierwszym zdaniu prosiłem o nakierowanie na odpowiednią literaturę. Nie mam bowiem problemu z udaniem się do odpowiednio zaopatrzonej biblioteki. Chodziło mi o przetarcie szlaku – racja, dla siebie, ale też i dla innych. Grant w PSZ jest tematem na tyle niszowym, że w moim mniemaniu zasługuje na powszechnie dostępny wątek, na najlepszym moim zdaniem polskim forum modelarskim. Wychodzi na to, że to jednak wiedza tajemna.

 

Czemu tak właściwie miał służyć Pański post? Udowodnieniu, że nie wiem o rzeczach, o których przyznałem się, że… ich nie wiem? Cóż, właśnie po to założyłem owy wątek – by o takich rzeczach się dowiedzieć. Z bólem serca muszę stwierdzić, że Pański post w pigułce zobrazował największe problemy polskich for modelarskich. Posiada Pan ogromną wiedzę i niebywałe zdolności – którymi nie chce się z jakiś powodów podzielić. Ripostując bardzo pouczającemu wątkowi „Narodowy producent modeli” – problemem nie jest ani dzisiejsza młodzież, ani ich telefony i komputery, ani zmiana profilu rozrywki na szybszą i łatwiejszą - problemem jest brak nauczycieli. Którymi Wy – najlepsi modelarze – być powinniście. Ja już mam swoje lata i mnie to nie rusza, gdyby ruszały mnie polskie fora, to rzuciłbym to hobby w cholerę 10 lat temu. Ale być może takich informacji będzie poszukiwał ktoś młody, i co znajdzie? No, potwierdzenie – że zdjęcia „Krysi” są. Cytując filmy Smarzowskiego: „no i ch*j, no i cześć”. Zgadzam się z tym, że modelarstwo się wykańcza. Nie rozumiecie problemu, bo jesteście jego częścią.

 

Pozdrawiam

 

P.S.

Z góry zaznaczam, że nie miałem na celu wywołanie gównoburzy. Jestem jedynie zawiedziony, i wracam do lepienia na poziomie 6 latka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego jabberwocky

 

Jacek Bigmodel dał Ci jedną - dość znaczącą - podpowiedź.

Zacznijmy od tego że Granty dowodzenia z 2 Brygady Pancernej, to wersja M3A3 z silnikiem Diesla GM 6046 i ze spawanym kadłubem.

Inaczej mówiąc, z pudła, z Mirage, takiego czołgu nie skleisz - między wersjami były dość daleko idące zmiany (podstawowe różnice to spawany vs nitowany kadłub, silniki diesla vs silnik benzynowy - to implikuje m.in różnice w tylne płycie nadsilnikowej, brak bocznych drzwi - zaślepione lub wręcz wyeliminowane, ect.)

Ponieważ zaś piszesz

Kończę właśnie lepić Granta z Mirage Hobby w 1/72

to wszelkie uwagi merytoryczne są w zasadzie już dawno spóźnione...

 

Jeśli zaś pytasz o fotki, z literatury polecam przejrzenie książek Andrzeja Kamińskiego z cyklu "Od Acromy..." lub też "Baśka, Wanda i inne" - to jedna z "podstawowych podstaw" jeśli chcesz szukać fotek polskiej pancerki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

No cóż, wrócił człowiek do domu, chce wrzucić dwa nowe zdjęcia naszych Grantów II, które udało mi się znaleźć, a które nie były publikowane w książkach o których pisał gajowy z wąsami oraz podzielić się spostrzeżeniami jakie udało mi się ustalić.

A tu proszę.

 

W pełni świadom konsekwencji oświadczam, że mój wpis będzie jedną wielką dygresją od tematu. Przewidując dalszy tok wydarzeń, z góry proszę moderację o przeniesienie przyszłych wpisów do tematu „Narodowy producent modeli” w dziale „Plac zabaw”.

 

Zacytuję jeden z moich ulubionych dowcipów:

 

Koleś odpowiada na pytania w trakcie rozmowy rekrutacyjnej:

- Jaka jest pana największa słabość?

- Daje semantycznie poprawne odpowiedzi, nie mające żadnego praktycznego zastosowania.

- Może pan podać przykład?

- Tak, mogę.

 

Drogi Panie bigmodel, ogromnie szanuję Pana pracę i Pana warsztat. Nie raz, osobom zachwycającym się nad moimi ulepami pokazywałem Pana blog - i dalej będę to robił. Był Pan, jest, i będzie wzorem dla niejednego modelarza, w tym i dla mnie. Jednak to, co Pan odpisał w niniejszym wątku, traktuję w kategorii zwykłej złośliwości. Nie wniósł Pan do tematu absolutnie nic, poza wykazaniem swojej wyższości nad jego założycielem. Tak, wiem, że spawane Granty z 2 brygady pancernej to wersja M3A3.

 

Wedle mojej wiedzy, w polskim Internecie, na żadnym forum, nie ma ani jednego wątku zbiorczego dotyczącego czołgu M3 Grant w polskiej służbie. Jeśli takowy jednak jest – można mnie było naprostować w dwóch kliknięciach. W głębi duszy miałem nadzieję, że być może mój wątek w coś takiego się przerodzi – oszukiwałem się, tkwimy jednak w tej polskiej części światowej sieci informacyjnej. Nie prosiłem o wyłożenie materiałów referencyjnych na tacy – już w pierwszym zdaniu prosiłem o nakierowanie na odpowiednią literaturę. Nie mam bowiem problemu z udaniem się do odpowiednio zaopatrzonej biblioteki. Chodziło mi o przetarcie szlaku – racja, dla siebie, ale też i dla innych. Grant w PSZ jest tematem na tyle niszowym, że w moim mniemaniu zasługuje na powszechnie dostępny wątek, na najlepszym moim zdaniem polskim forum modelarskim. Wychodzi na to, że to jednak wiedza tajemna.

 

Czemu tak właściwie miał służyć Pański post? Udowodnieniu, że nie wiem o rzeczach, o których przyznałem się, że… ich nie wiem? Cóż, właśnie po to założyłem owy wątek – by o takich rzeczach się dowiedzieć. Z bólem serca muszę stwierdzić, że Pański post w pigułce zobrazował największe problemy polskich for modelarskich. Posiada Pan ogromną wiedzę i niebywałe zdolności – którymi nie chce się z jakiś powodów podzielić. Ripostując bardzo pouczającemu wątkowi „Narodowy producent modeli” – problemem nie jest ani dzisiejsza młodzież, ani ich telefony i komputery, ani zmiana profilu rozrywki na szybszą i łatwiejszą - problemem jest brak nauczycieli. Którymi Wy – najlepsi modelarze – być powinniście. Ja już mam swoje lata i mnie to nie rusza, gdyby ruszały mnie polskie fora, to rzuciłbym to hobby w cholerę 10 lat temu. Ale być może takich informacji będzie poszukiwał ktoś młody, i co znajdzie? No, potwierdzenie – że zdjęcia „Krysi” są. Cytując filmy Smarzowskiego: „no i ch*j, no i cześć”. Zgadzam się z tym, że modelarstwo się wykańcza. Nie rozumiecie problemu, bo jesteście jego częścią.

 

Pozdrawiam

 

P.S.

Z góry zaznaczam, że nie miałem na celu wywołanie gównoburzy. Jestem jedynie zawiedziony, i wracam do lepienia na poziomie 6 latka.

 

 

 

Dawno nie spotkałem się z tak chamską i bezczelną odpowiedzią.

Niech Szanowny Pan jabberwocky nie liczy, ze po tym, co przeczytałem mam jeszcze ochotę na dzielenie się wiedzą, zdjęciami na temat naszych Grantów i innych pojazdów używanych przez nasze wojsko.

Niech Szanowny Pan jabberwocky sam sobie szuka wiedzy, bo mnie się odechciało cokolwiek tutaj publikować.

Niech Szanowny Pan sam sobie szuka i zobaczy ile czasu, nerwów i zdrowia kosztuje poszukiwanie wiedzy, materiałów i zdjęć.

 

Ale za jedno muszę Panu podziękować.

Pomógł mi Pan swoim śmiesznym tekstem, podjąć pewną decyzję, która dojrzewała od ponad 6 miesięcy.

Jest to mój ostatni wpis na tym forum i w ogóle na naszych krajowych forach modelarskich.

Więcej takich tekstów, to niedługo nikt tu nie będzie chciał pomagać i dzielić się wiedzą.

 

Pana jabberwocky żegnam.

 

A kolegów modelarzy Serdecznie Pozdrawiam

 

To by było na tyle z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@bigmodel... no bez przesady w gorącej wodzie kąpany nie pierwszy i nie ostatni, nie wdawajmy się w takie konflikty z fochem na całe forum bo to doprowadzi do tego co znam z "kolejkowego" światka, mam a inni nie i się nie podzielę, to tam w dalszym ciągu "króluje"i nic dobrego z tego nie wynika...

@jabberwocky chyba wypadało by zacząć od przepraszam i potem łazienka i KUBEŁ zimnej wody na łeb... na forum czasem ktoś odpisuje po czasie a nie na czas, każdy musi poświęcić na napisanie załączniki itp itd sporo czasu a to jak wiadomo towar deficytowy, obrażasz osobę która jest znacznie dłużej na tym forum i pomogła nie jednej osobie więc na przyszłość 10 razy pomyśl potem poczekaj z 4 tygodnie a potem klep w klawisze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko wdaję się w tego typu dysputy, ale tym razem jednak...coś napiszę

 

Szanowny Panie jabberwocky, zakończył Pan swoje osobliwe filozficzne przemyślenia, a w zasadzie to wylanie wiadra pomyj na kolegę Jacka Bigmodela prostackim cytatem

„no i ch*j, no i cześć”.

z filmu "Pod Mocnym Aniołem" i tak się przez chwilę zastanawiałem, czy aby Pan pisząc te swoje "przemyślenia" nie za mocno identyfikował się z bohaterem filmu, który wypowiedział ów przytoczony cytat, być może to też efekt procesu wtórnej socjalizacji i podddania się "modelowi identyfikacji", cóż tego sie nie dowiemy, ale ja w sumie to nie o tym chciałem...

 

Zastanawia mnie kilka rzeczy, jak można wylać wiadro pomyj nie zastanawiając sie, że może odpowiedż Jacka była "na szybko" w czasie powrotu z pracy, w tramwaju z telefonu etc. Zamiast poczekać chwilę, bo pytanie dotyczące "naszych" Grantów wymaga sięgnięcia do fachowej literatury (nie do internetu), to wygłasza Pan swoją tyradę pod adresem akurat osoby, która zawsze pomoże, jesli tylko znjadzie na to czas. Zastanawia mnie również, po co Pan to wszystko pisze skoro:

Przewidując dalszy tok wydarzeń

jest Pan jasnowidzem i wszystko Pan wie.

I jeszcze jedno, wspomniał Pan:

problemem jest brak nauczycieli

Otóż Panie jabberwocky nauczycieli to jest po kokardę, tylko uczniowe sa skrajnie niecierpliwi i do tego roszczeniowi.

 

nie wdawajmy się w takie konflikty z fochem na całe forum

Tu raczej nie o foch chodzi, bo to nie te lata kiedy foszymy sie, bo ktoś zabrał zabawki z piaskownicy, tylko o zwykły szacunek do własnej osoby i niechęć do zmuszania przez interlokutora do uczestnictwa w dyskusjach na poziomie, który tak jak w tym przypadku urąga ludzkiej przyzwoitości.

 

Jest to mój ostatni wpis na tym forum i w ogóle na naszych krajowych forach modelarskich.

 

W pełni popieram i sie przyłączam

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bigu,

 

Po pierwsze, nie zwracałem się poprzez „per pan” ofensywnie, przynajmniej, nie miałem takiej intencji, jakkolwiek to nie wygląda. Tylko teraz, już nie wypada zwracać się na „ty”. Muszę więc pociągnąć to w tej formie dalej…

 

Zareagowałem jak zareagowałem, ponieważ odczytałem Pana post jako podszyty szyderstwem i zwracający się do mnie protekcjonalnie. Tylko tyle i aż tyle. Nie widziałem w nim zapowiedzi rozwinięcia tematu – dlatego potraktowałem go jako pusty i bezwartościowy. Myślałem, że mnie Pan po prostu pokazowo olewa. Nie chciałem Pana obrazić ani zdenerwować. Sam zareagowałem nerwowo. W takiej interpretacji jaką założyłem, post wpisywał się w szerszą narrację, do której go przyrównałem. Kiedy to wszystko pisałem, umknęło mi, że krytykuje rzeczy – które właśnie sam uprawiam. Nie będę się tego wypierał. Źle odebrałem Pana intencję i dopowiedziałem sobie resztę, wrzucając Pana do jednego worka z internetową patologią której popisowo dałem świetny przykład.

 

Chociaż w tym momencie zapewne uzna Pan moje słowa za nic nie warte – najmocniej Pana przepraszam. Będzie mi bardzo przykro, jeśli opuści Pan forum, bo sprawa zwyczajnie nie jest tego warta (przecież jestem dla Pana tylko anonem z Internetu), a strata dla społeczności będzie ogromna. Mam tylko nadzieję, że posłucha Pan innych, którym zależy na Pana obecności w tym miejscu.

 

Jeśli dostanę bana, przyjmę go, nie będę dymił, bo jedyne co mi teraz pozostaje, to już się zamknąć. Przepraszam wszystkich którzy poczuli się urażeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Temat głupio umarł ale może uda się go wskrzesić. Jestem na etapie budowy Krysi. Bazą model mirage ale tak naprawdę użyta zostanie tylko zestawowa wieża. Szukam info na temat wyglądu tego czołgu. Układ wyposażenia, skrzynek, rodzaj gąsienic, kamo itp. (błotniki ze zdjęcia będą wymienione). Z reszty mirage robię CDL

IMG_20200408_225014_HDR.jpg

IMG_20200413_213349_HDR.jpg

IMG_20200413_220315_HDR.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Fajnie byłoby reanimować ten temat. 

Również mnie to bardzo ciekawi...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2020 o 11:49, FLECZER napisał:

Temat głupio umarł ale może uda się go wskrzesić. Jestem na etapie budowy Krysi. Bazą model mirage ale tak naprawdę użyta zostanie tylko zestawowa wieża. Szukam info na temat wyglądu tego czołgu. Układ wyposażenia, skrzynek, rodzaj gąsienic, kamo itp. (błotniki ze zdjęcia będą wymienione). Z reszty mirage robię CDL

Materiał zdjęciowy, który udało mi się zdobyć:

Granty_PSZ_01.thumb.jpg.a3e7b262f867e1872c588c74cadacb59.jpgGranty_PSZ_02.thumb.jpg.fb9be5bf56cc8d395204ba49b77ae7fd.jpgGranty_PSZ_03.thumb.jpg.a086f69d129498310cbe9b01ee11ebab.jpgGranty_PSZ_04.thumb.jpg.4fbb508b86f1952d142b28a1c5df0389.jpg

Aby zidentyfikować polskiego Granta - KRYSIĘ widoczną na zdjęciach Nr 3 i 4 należy odpowiedzieć na poniższe pytania:

1) Czy Krysia jest jednym z dwóch czołgów widocznych na zdjęciach Nr 1 i 2 czy może trzecim, kolejnym?

2) Czy kolejny Grant stojący w szeregu z Krysią (na prawym Skrzydle w szyku) - na zdjęciu lewy skrajny to czołg ze zdjęć Nr 1 i 2?

3) Jeśli Krysia była "tym trzecim", to jakie miała założone gąsienice?

Natomiast myślę, że można zrobić takie założenia:

1) Wszystkie trzy czołgi z Dowództwa 2.BPanc były tego samego wypustu, tj. rzadkiej partii 83 wyprodukowanych brytyjskich Grantów M3A3 z kadłubem spawanym i zdwojonym silnikiem diesla a więc wozami o numerach od T-23742 do T-24188 (w tej liczbie numerów zawierają się też 364 egz. M3A5 "nitowane"), wyprodukowane między kwietniem a lipcem 1942 r. w zakładach Baldwin Locomotive Works. Widoczna antena trzeciej radiostacji na zdjęciach Nr 1 i 2 potwierdza, że to wersja tzw. Command;

2) Krysia nie jest czołgiem widocznym na zdjęciu Nr 2 ani nie jest widocznym po prawej stronie czołgiem ze zdjęcia Nr 1 (bo to ten sam czołg - patrz siatka maskująca) - sądząc po przebiegu ciemnego kamuflażu na górnej krawędzi przedniej płyty;

3) Krysia może być zatem lewym czołgiem ze zdjęcia Nr 1.

 

Zachęcam do dyskusji...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problematyczne jest w tym zestawieniu zdjęcie nr 3. Jest na nim dingo o imieniu Krysia. Nie mam pewności że grant stojący na dalszym planie to czołg o tym samym imieniu...nazwa nie jest wyraźna?

Edytowane przez FLECZER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że te zdjęcia (Nr 3 i 4) zostały zrobione w obrębie tego samego wydarzenia (podobnie jak zdjęcia 1 i 2), wobec tego, Krysia jest sfotografowana z dwóch stron...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć rację. Obstawiam że Krysia to faktycznie może być czołg zasłonięty przez załogę na pierwszym zdjęciu. Do modelu muszę dać inne gąski i dodać przeciwwagę na końcu lufy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak będzie tylko "założenie" ale jakieś trzeba zrobić... Oba czołgi widoczne na zdjęciach Nr 3 i 4 mają przeciwwagi na lufach armat 75mm ale również oba na zdjęciu Nr 1 i 2 (tu założone pokrowce (poniżej to samo, dokładniejsze zdjęcie z innej publikacji) Przydałoby się jakieś świeże oko w tym dochodzeniu :)

Granty_PSZ_05.thumb.jpg.b3d267cc8944ef0f43bd7e26c7090937.jpg

Kibicuje w budowie Twojej "siedem-dwójki". Zamierzam zbudować Ją w 1/35 - czekam jednak na dostępność nowości MiniArt 35282 tj. Grant Mk. II... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcie polskiego Granta (Nr 5). A nawet dwóch :) Można je odnaleźć w zbiorach N.A.C. (błędna data w opisie) oraz w publikacji Wydawnictwa Militaria Nr 124 Polskie Shermany. Zdjęcie pochodzi z ze zbiórki Brygady przed lub po ćwiczeniach w obozie Quassasin w Egipcie, tj. grudzień 1943 lub styczeń 1944. Niestety widać tylko właz wieży (na pierwszym planie), choć wóz ostatni w szeregu to też Grant - widoczna nisza wieży z dwoma antenami radiostacji oraz armata M6 kal. 37mm.Granty_PSZ_05.thumb.jpg.7d1899420341a4625ca39c34414d39f1.jpg

Czy to ta sama zbiórka? Ustawienie wozów wydaje się podobne (do tego proporce sygnalizacyjne) ale ilość czołgów się nie zgadza między tymi dwoma Grantami stoją cztery czołgi M4, natomiast na zdjęciach Nr 3 i 4 stoją po dwa M4 między Grantami ... Tak - dopatrzyć się można naszej tajemniczej trójki na jednym zdjęciu! Wyraźnie widać przeciwwagi montowane na armatach 75mm :)

Granty_PSZ_04a.thumb.jpg.7b1a1e883a22c483adc777d9b63ef7d3.jpgGranty_PSZ_03b.thumb.jpg.6758d3f9878ef5488a44cc10e4aa4d79.jpg

Może ktoś coś dorzuci do tematu?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, martinello napisał:

Na zdjęciu "5" środkowy czołg to też Grant (widać inny kształt tylnej części wieży niż sąsiednie czołgi). Czyli stoją: Grant, 2 shermany, Grant, 2 shermany, Grant

Faktycznie! Najprawdopodobniej odkryłeś więc Krysię... To w takim razie trzy zdjęcia tego samego wydarzenia :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
W dniu 2.05.2020 o 16:00, P-790 napisał:

Wszystkie trzy czołgi z Dowództwa 2.BPanc były tego samego wypustu, tj. rzadkiej partii 83 wyprodukowanych brytyjskich Grantów M3A3 z kadłubem spawanym i zdwojonym silnikiem diesla a więc wozami o numerach od T-23742 do T-24188 (w tej liczbie numerów zawierają się też 364 egz. M3A5 "nitowane"), wyprodukowane między kwietniem a lipcem 1942 r. w zakładach Baldwin Locomotive Works. Widoczna antena trzeciej radiostacji na zdjęciach Nr 1 i 2 potwierdza, że to wersja tzw. Command;

 

W dniu 4.05.2020 o 07:57, P-790 napisał:

Zamierzam zbudować Ją w 1/35 - czekam jednak na dostępność nowości MiniArt 35282 tj. Grant Mk. II... 

Super, że temat powrócił.

Miałem nadzieję, że ten model MiniArt 35282 będzie dobrą bazą.

Z tego co widzę to model ma kadłub nitowany!?

 

906e450813b1e2bd58fd48614eac16bd.jpg

Edytowane przez czart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

W kwestii Grantów Mk I w PSZ...

W literaturze znalazłem wzmiankę, że w Ośrodku Wyszkolenia Motorowego i Broni Pancernej w Iraku był jeden taki czołg. Mk I nitowany.

Na poniższej stronie http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/manufacturer/m3grant/m3grant.html

trafiłem na coś takiego

"Photos have been elusive. Our example shows Szeregowiec [Private] Bolesław Woźniakowski (X) posing with a group of Polish, British and Australian soldiers in front of and atop a Grant on June 28, 1943, at the No. 5 Advanced Base Workshop in Al Mussaiyib, Iraq. From November, 1942 to August, 1943, a Polish Technical Training Centre was established at 5 Advanced Base Workshop. "

 

 

m3grant82.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.