Skocz do zawartości

Sprzęt wojskowy na pomnikach (lokalizacje...)


PKD4GA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Qrczaki

Moze warto zrobic jakas liste z miejscami gdzie sie znajduja takie pomniki ? Chyba ze juz jest gdzies taka lista w sieci ?

 

Pozdr.

Pawel

 

Gdzieś jest... jak sobie przypomnę to wkleję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baligród T-34/85

Białystok T-34/85

Braniewo T-34/85

Czarne T-34/85

Grajewo T-34/85

Grudziądz T-34/85

Jabłonna T-34/85

Koszalin T-34/85

Mława T-34/85

Neple T-34/85

Nowogród nad Narwią T-34/85

Piła T-34/85

Różan T-34/85

Sandomierz T-34/85 x 2

Sawin T-34/85

Sanok T-34/85

Stalowa Wola T-34/85

Skierniewice T-34/85

Słupsk T-34/85

Sochaczew T-34/85

Szczecinek T-34/85

Wałcz T-34/85

Wołomin T-34/85

Zagań T-34/85, T-55, T-72 oraz M-36 Jackson

http://polar123.fm.interia.pl/czolgip.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden IS-2 stoi w Pyrzycach, wojewodztwo Zachodniopomorskie
A znasz dokładniejsza lokalizację, i czy to pewna wiadomość, bo to rzut beretem z mojego miasta...

 

 

Edit... Mam ul. Mickiewicza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Wejherowie stoi T-34/85. Niestety ostatnio miejscowy klecha wpadł na pomysł żeby go przenieść a w tym miejscu postawić kaplicę.

W Lęborku stoi IS-2 zdaje się.

Kiedyś w Pucku w parku stało jakieś SU ale w tej chwili nie pamiętam co to było.

No i w Gdańsku na wysokości AMG stoi T-34. Wiąże się z nim pewna legenda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Może znawca nie jestem, ale jeździ sie tu i ówdzie i rozgląda po okolicy. NA trasie Koszalin-Słupsk jest firma "sako" i przy tej firmie(jest ona na takim wzgórzu ale nie da się nie zauważyć) stoi pokaźna kolekcja działek i kilu czołgów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na trasie Radom - Warszawa na jednej ze stacji po prawej stronie przed Bialobrzegami (jadac od strony Radomia) stoja dwa SKOTy. Jeden to wersja dowodzenia. Na tej samej trasie juz za Grojcem, po lewej stronie na postumencie stoi Iskra, a jeszcze w innym miejscu (nie potrafie go teraz dokladniej zlokalizowac), na innej stacji stoi Su-20.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skierniewice T-34/85

 

W Skierniewicach z tego co pamiętam to stoi T-34/76.

 

Na przeciwko wjazdu na parking do Reala na Warszawskim Okęciu jest sporawa kolekcja pojazdów wojskowych. Chyba jakiś kolekcjoner zrobił sobie parking.

Przy wjeździe z trasy krakowskiej do Mszczonowa stoi taki śmieszny, różowy BRDM z imitacją rakiety na kadłubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Co do lęborskiego Isa-2:

 

Radni miejscy jeszcze raz zagłosują w sprawie oddania lęborskiego czołgu IS-2. Teraz pojawiły się problemy.

 

 

Okazało się, że muzeum w Żaganiu, do którego miał trafić sprzęt, jest w trakcie budowy.

 

Radni podjęli decyzję o oddaniu czołgu stojącego od 40 lat w parku Chrobrego do muzeum w Żaganiu. Mimo burzliwej dyskusji większość radnych zgodziła się na to. Ale sprawa nie jest taka prosta.

 

- Pojawiły się nieścisłości - mówi Włodzimierz Klata, burmistrz Lęborka. - Podjęliśmy uchwałę o przekazaniu pojazdu do Muzeum Broni Pancernej w Żaganiu. Okazało się, że muzeum jeszcze nie ma. Jest w trakcie budowy. Jak twierdzi Mirosław Polasik, dowódca 1. Batalionu Obrony Terytorialnej w Lęborku, problem leży tylko w nazwie.

 

- Muzeum Broni Pancernej dopiero się buduje - mówi. - W tym miejscu istnieje Izba Pamięci Broni Pancernej i tam ma trafić czołg.

 

Zdaniem Mirosława Polasika istniejąca Izba Pamięci Broni Pancernej całkowicie spełnia swoją funkcję.

 

Są w niej ekspozycje wewnętrzne i zewnętrze. Wśród wielu eksponatów znajdują się także czołgi. Jest tam amerykański szerman i radziecki T-34.

 

Stojący w parku od 1968 roku czołg IS-2 to unikat. W całym kraju jest ich kilka. Poprzednią uchwałę o oddaniu czołgu radni podjęli 11 głosami. Czy od tego czasu zmienili zdanie, okaże się wkrótce.

 

is2.jpg

 

Artykuł z Głosu Pomorza, 26 maj 2008, foto i tekst: Agnieszka Caronia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
na trasie Puławy - Warszawa, gdzieś niedaleko Kozienic (Magnuszew?) stoi na cokole teciak, a dalej w lesie chyba drugi i katiusza - dawno tamtędy nie jeździłem więc nie potrafię podać dokładnej lokalizacji

 

Ta miejscowość to Mniszew na trasie Warszawa - Kozienice (nie do Puław, bo to po drugiej stronie Wisły, aczkolwiek można nią dojechać do tego miasta). Znajduje się tam Skansen Bojowy 1 Armii Wojska Polskiego. Niestety, z braku kasy obiekty znajdujące się na jego terenie (a jest to muzeum na zewnątrz) niszczeją. Przy drodze znajduje się T-34/85, drugi jest na terenie muzeum (widoczny z drogi). Poza tym są tam Katiusze, dwa BAW'y (czyli Ził-485 - jeden to kompletna ruina), działa (min. ZIS'y ), haubica 122mm, moździerze i pelotki oraz cały ciąg transzei.

Mieszkałem w Kozienicach, więc skansen często odwiedzałem. Ostatni raz byłem tam 3 lata temu i zrobiłem parę zdjęć. Niestety nie walkaroundowych

Link z Wikipedii ->Skansen w Mniszewie

W pobliskim Magnuszewie stoi pomnik upamiętniający walki na przyczółku warecko-magnuszewskim oraz haubica bodajże 152mm.

 

Ciekawe, że na liście pomników T-34 nie ma Studzianek Pancernych. Stoi tam T-34/76 pośród tablic poległych czołgistów... wrzucę później zdjęcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocław - cmantarz żołnierzy radzieckich, stoją tam dwa T-34/85. Z drugiej strony cmentarza są jakies armaty, niestety nie znam się na pancerce więc nie powiem jakie.

 

foto znalezione w necie:

69ae6246a7e90931.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armaty, które stoją na cmentarzu we Wrocławiu to przeciwpancerne ZIS-2 57mm.

 

Swoją drogą czołgi na cokołach są ciekawe - poskładane chyba z różnych wozów. Koła są z bandażami, bez bandaży, różnych kształtów.

Przejeżdżałem tam kilka razy w wakacje to się przyglądałem. Niestety jako kierowca, więc ciężko było zrobić zdjęcie.

 

PS.

Małe uzupełnienie spisu:

 

1) W Sławnie stoi na pomniku T-34-85

KIF_6739.JPG

 

Więcej zdjęć tu: http://www.sokol.slupsk.pl/t-34-slawno/

 

Czołg stoi w parku, przy dawnej trasie nr 6.

 

2) Dwa czołgi T-34-85 stoją w Drawsku Pomorskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.