Skocz do zawartości

SHL M04 1:9 od podstaw


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Prezentuję galerię swojego najnowszego modelu, który w miniony weekend na Festiwalu Modelarskim w Krakowie zdobył wyróżnienie w klasie Pojazdy cywilne i wyścigowe. Model był bardzo trudny i skończyłem go głównie dzięki pomocy i dopingowi mojej żonki. Kilkakrotnie nachodziła mnie myśl, żeby porzucić ten projekt i zacząć następny model. Na szczęście moja "lepsza połowa" mnie od tego powstrzymała. Po raz pierwszy zastosowałem kilka nowych farb, materiałów i technik ich obróbki. Wszystko to podniosło nieco moje umiejętności i z pewnością korzystnie wpłynie na kolejne moje modele. Zapraszam do oglądania

 

P1010684.jpg~original

P1010683.jpg~original

P1010682.jpg~original

P1010681.jpg~original

P1010680.jpg~original

P1010679.jpg~original

P1010677.jpg~original

P1010674.jpg~original

P1010673.jpg~original

P1010672.jpg~original

P1010671.jpg~original

P1010670.jpg~original

P1010669.jpg~original

P1010668.jpg~original

P1010666.jpg~original

P1010664.jpg~original

P1010663.jpg~original

P1010662.jpg~original

P1010661.jpg~original

P1010659.jpg~original

P1010658.jpg~original

P1010657.jpg~original

P1010656.jpg~original

P1010654.jpg~original

P1010651.jpg~original

P1010649.jpg~original

P1010648.jpg~original

P1010647.jpg~original

P1010644.jpg~original

P1010643.jpg~original

P1010642.jpg~original

P1010641.jpg~original

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model wymiata. Jest na prawdę super. Na zdjęciach średnio widać niektóre detale, ale na żywo wymiatają^2.

Chociaż jak na 'relaksacyjny' projekt to trochę przegiąłeś. :-p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę zazdroszczę, bo moich modeli Sędziowie nie zauważyli. Chociaż stały obok Twojego

 

Dzięki Panowie za słowa uznania. Coppercat - uważam, że łączenie modeli samochodów i wyścigowych z motocyklami jest wielkim wyzwaniem dla sędziów. Należy pamiętać, że to był festiwal, w którym wyróżniano modele na zasadzie "podoba się lub nie", więc gdyby sędzia był fanem Mercedesów, to moja SHLka na pewno by nie była "zauważona". Po cichu liczyłem na sentyment do Polskiej motoryzacji. Osobiście żałuję, że modele motocykli są taką rzadkością na konkursach, że nie można zrobić oddzielnej kategorii Motocykle i pozwolić im konkurować między sobą.

 

Przyznam się, że przez moment zastanawiałem się nad wystawieniem SHLki w Lajkoniku w kategorii Pojazdy wojskowe 1:35 i większe, bo jak napisano w publikacji Motocykle Wojska Polskiego 1918-1950 + "Polskie motocykle SHL M04 były również używane przez wojsko. Wprawdzie ze względu na parametry ich użycie do zadań wojskowych było dość ograniczone, ale w tamtych latach do wojska trafiało prawie wszystko, co było w stanie jeździć." Ale jednak nie zdecydowałem się na takie "nagięcie". Szkoda, że w Lajkoniku nie można wystawiać pojazdów cywilnych... Wówczas mógłbym zaprezentować również całą dokumentację zebraną do budowy tego modelu i potwierdzić wierne oddanie oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję (bez bicia), ze w Krakowie, jakoś nie zwrócilem na niego uwagi, ale jak zobaczyłem te zdjęcia to gębę rozdziawiłem. Szczególiki wykonane idealnie. Piasty, dżwignie, gałka od gazu - super. Nie wiem tylko czemu zatankowałeś zieloną benzynę, zamiast niebieskiej .

Pochwal się jak zrobiłeś opony. Ten napis STOMIL powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marak,

 

Cieszę się, że zabrałeś głos, bo sam podziwiałem Twojego Harleya . To prawda, że mój model mógł w Krakowie zniknąć w tłumie. Szkoda, że nie ma oddzielnej kategorii Motocykle, to może więcej by się ich pojawiło... Przy wyborze koloru wężyka sugerowałem się tym zdjęciem:

images_thumb_1095024_800_800_resize.jpg

Być może niefortunnie, bo choć jestem fanem jednośladów, to jednak wychodzi mój laicyzm.

Opony są odlane z czarnej gumy. Reszta to żywica, arkusze plastiku tłoczone w błotniki itp. Zresztą relacja z budowy jest na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudek!

Nie porównuj mojego Harleya z Twoją SHL-ką. Bo Harley to model klejony prosto z pudła, wiec Twojej SHl-ce nie godzien nawet opon całować. Każdy kto bawił się w udoskonalanie modelu wie jaka to kolosalna różnica pomiędzy "weź 2 elementy i sklej" a "weź kawałek plastiku i wyrzeźb 2 elementy". Jestem naprawdę pod dużym wrażeniem. Dorwałem się teraz do Twojego warsztatu. Jakoś z założenia, nie wchodzę na dział "projekty grupowe" bo do tej pory nie było tam dla mnie nic ciekawego. Jak widać przegapiłem fajną relację.

Ja ciągle przymierzam się do zrobienia od podstaw pożarniczego Stara 21 i to co mnie najbardziej powstrzymuje, to właśnie koła bo nie wiem jak się za nie zabrać. Moze Twój warsztat mi pomoże.

PS. O benzynie to było z "przymrużeniem oka", choć faktem jest, że w tamtych latach benzyna miala niebieski kolor. Na zdjęciu oryginału wężyk jest pusty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Marak,

 

Cieszę się, że moje ulepki mogą Ci w czymś pomóc. Zawsze chętnie dzielę się swoimi pomysłami i "technologiami". Jeśli chodzi o opony to wybrałem bardziej żmudną metodę, czyli własnoręczne "ulepienie" matki (choć i tak wspomogłem się elementami ciętymi laserowo). Ale w międzyczasie miałem propozycję wydrukowania matki w 3D. Jestem pewien, że koszt takiego wydruku byłby sporo wyższy od tego co wydałem na bieżnik i napisy z Drafmodelu, ale efekt końcowy byłby zapewne lepszy, gdybym wydrukował matkę w 3D.

 

Jeśli podejmiesz się kiedyś budowy Stara od podstaw, to możesz liczyć na moją uwagę i ewentualne porady (gdyby były potrzebne) - bo ja uwielbiam rodzynki budowane od podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Kolego Marudek!

 

Nie często widzi się w cywilach coś tak ciekawego, a jednocześnie pieczołowicie i z sercem wykonanego. Koniecznie zrób jej zdjęcia w plenerze!

 

Gratuluję! Teraz czas na Sokoła 1000 lub WSKę

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki z miłe słowa. Zdjęcia w plenerze zrobię o ile znajdę na to czas. A teraz zabieram się za kolejny model - tym razem dla wytchnienia w mniejszej skali (1:35). Będzie to BMW R12 z koszem Stoye TS z 1939 r. A w międzyczasie może wydłubię od podstaw także BMW R11 z koszem Royal (ale brakuje mi "kwitów" do kosza...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.