Skocz do zawartości

Kamaz 5511 (wywrotka) 1/35


jan-kol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ponieważ zawsze marzyłem o modelu wywrotki Kamaz, o takim z prawdziwego zdarzenia, postanowiłem zmaterializować ten projekt bazując na nowym secie ICM.

Zestaw na razie w zaawansowanym etapie projektu, doczeka się niechybnie pełnej realizacji. Na razie przedstawiam rysunki 3D z elementów, które wg mnie są niezbędne do przebudowy modelu (Wersja wojskowa nie nadaje się w pełni do wykorzystania).

Do tego dojdą jeszcze blaszki (skrzynia, rama, elementy waloryzujące).

Piszę gdyż czysto orientacyjnie chciałbym zapytać czy ktoś może byłby chętny na taki zestaw? Po wydrukowaniu elementów 3D przekaże je do odlewania i będę chciał stworzyć z tego kilka setów, by choć zwróciły mi się koszta. Nie jestem miłośnikiem uproszczeń, stąd tyle elementów. Chcę jeszcze dorysować różne zawory pneumatyczne do instalacji hamulcowej.

 

Zainteresowani dostaną dokumentację fotograficzną oraz rysunkową, wraz ze zdjęciową instrukcją montażu.

 

Jeśli ktoś reflektuje to zapraszam.

O cenę nie pytajcie, bo sam druk nie wiem ile wyniesie (jeszcze nie wiem jakiej firmie to zlecę), ale jeśli to ma być naprawdę dobrze wykonane to koszt nie będzie mały. Im więcej chętnych, tym cena niższa.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić też zestaw ciągnika siodłowego i skrzyni.

 

W dobie, gdy modele wojskowe w pełni królują, taki model na pewno byłby urozmaiceniem kolekcji. Ja osobiście już nudzę się militariami.

 

Poniżej kilka zrzutów roboczych.

 

kolo_zpsxv0ka83k.jpg

 

3_zpscwixro6h.jpg

 

2_zpspmku45oz.jpg

 

5_zpszptw0p2z.jpg

 

k2_zpsqn66hupy.jpg

 

1_zpsf4nuqhfj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę informował o postępach. Na razie wstępnie zakończyłem rysunki 3D.

 

Kamaz w skali 1/25-jedyne rozwiązanie (by nie robić wszystkiego od podstaw) to przebudować zestaw A&N Modeltruck, ale oni chyba już tego nie produkują, a zrobili ciągnik siodłowy w 1/25-choć i tam sporo bym poprzerabiał-wiele uproszczeń, ale baza b. dobra.

Jak się kiedyś dowiadywałem to secik kosztował ok 1000zł na PLN, goście są z Rosji. Poza tym robią bardzo fajne dodatki do ciężarówek Italeri i różne ciekawe konwersje.

 

http://an-modeltrucks.com/news/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze postanowiłem odświeżyć temat Kraza 256 (wywrotka). Do druku z Kamazem pójdzie jeszcze koło, felga ramienna, felga zwykła, oś przednia, łożysko osi tylnej.

Prototypowe blaszki kipra zrobiłem już jakiś czas temu nie mogąc patrzeć na to co wytargałem od Customfactory, m.in. dlatego też zdecydowałem się na wydrukowanie swoich elementów. Ich kiper nie nadawał się do niczego, a w blaszkach zrobiona jest nawet pompa oleju. Tylko jeszcze nie miałem czasu poskładać.

W zestawie blaszek jest cały kompletny kiper, rama wsporcza, system dźwigni, pompa, błotniki. Cylindry hydrauliczne już wytoczyłem z mosiądzu. Jak będą chętni to dam je do odlewania.

 

kraz_zpsguasa2v0.jpg

 

20160702_201817_zpsdghhqwfk.jpg

 

20160702_201806_zps3ugz6jtm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Obiecałem relację z postępów prac, więc odświeżając zapraszam do oglądania. Przygotowane mastery do odlewania-wydruki 3D pomalowane podkładem (w tym też części do Kraza 256).

Trawiona rama i skrzynia-czekają na resztę elementów.

 

14_zpsadt9fg6k.jpg

 

15_zps2jfcknvw.jpg

 

IMG_9360_zps33qt39je.jpg

 

IMG_9361_zpsnmyhcvxe.jpg

 

IMG_9362_zpsahylt9b4.jpg

 

IMG_9363_zpseqg5fnue.jpg

 

IMG_9364_zps3sert1nq.jpg

 

IMG_9365_zpss1svrog1.jpg

 

IMG_9366_zpsqkujuntj.jpg

 

 

Raczej już bliżej niż dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Trochę czasu to zajęło, a prace idą jak krew z nosa, ponieważ było dużo elementów do poprawienia, co wiązało się z wykonaniem nowych detali trawionych, poza tym odlewy długo się robiły. Na obecną chwilę tak wyglądają prace nad Kamazem. Generalnie jest gotowy do malowania, lecz kiedy to nastąpi-nie wiem bo równolegle powstaje projekt Kraz 256 (wywrotka) a doszło jeszcze urządzenie KAP2000 do asfaltu lanego (by było co przypiąć do Ursusa z TB Models). Nie mam jeszcze gotowych zestawów.

 

Model jest prototypowy, nieuniknione było np. cięcie i przedłużanie ramy (by zniwelować błedy ICM), w międzyczasie pojawiły się pomysły na dodatkowe elementy, sporo z nich trzeba było poprawiać w trakcie prac, ale przynajmniej model będę mógł wykończyć i praca nie poszła na próżno.

 

Będę jeszcze chciał obkleić kiper od środka by zaimitować blachę oraz by zakryć ślady po lutowaniu i wyrównać plastikowy rant.

 

W kabinie dojdą jeszcze siedzenia, tablica rozdzielcza z trawioną ramką zegarów oraz kliszą z przyrządami, parę detali jak wycieraczki, poręcze...

 

Ponieważ pióra resorów są blaszane, trzeba było pokusić się o elastyczne zawieszenie oraz skręcane koła przez co wszystkie połączenia przegubów itp. należało wykonać jako ruchome.

 

Wszystkie szare elementy to części z fabrycznego zestawu ICM, jasno-beżowe to odlewy żywiczne z żywicy Smooth Cast (najlepsza żywica na rynku), metalowe to blaszki fototrawione, a srebrne ślady to cyna lutownicza.

 

IMG_9467_zpsqnlfrfpd.jpg

 

IMG_9489_zpsuktmzane.jpg

 

IMG_9488_zpsszidofd2.jpg

 

IMG_9487_zpsfcmohdyc.jpg

 

IMG_9486_zpsy5hvyub0.jpg

 

IMG_9485_zpsb7a8wok5.jpg

 

IMG_9484_zpswsikxbwr.jpg

 

IMG_9483_zpspqwmz3lj.jpg

 

IMG_9482_zpsuh2xuiey.jpg

 

IMG_9481_zps7ffon79w.jpg

 

IMG_9480_zpssxtywqxt.jpg

 

IMG_9479_zpslh4kc6kk.jpg

 

IMG_9478_zpsoivm1oym.jpg

 

IMG_9477_zpspnnnjzw0.jpg

 

IMG_9476_zps5ek4fszt.jpg

 

IMG_9475_zpsdj6stbi6.jpg

 

IMG_9474_zpsy6gl9tcg.jpg

 

IMG_9473_zps8yzjxncl.jpg

 

IMG_9472_zps5shqxt4f.jpg

 

IMG_9471_zps64iersj0.jpg

 

IMG_9470_zpszug2lmyn.jpg

 

IMG_9469_zpsor4lt40r.jpg

 

IMG_9468_zpszmxee5mo.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

No prawie od podstaw...jak widać niewiele zostało z fabrycznego zestawu Korci mnie jeszcze zrobienie tej dłuższej kabiny z leżanką, ale na razie szukam rozwiązań jak sprawnie przebudować dach z modelu.

 

Na dniach w osobnym wątku pokaże co zrobiłem z Krazem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi na ten wspaniały zestaw waloryzacyjny od CustomFactory...Kiper żywcem z ich projektu.

 

A tak przez przypadek trafiłem na takie zdjęcie-Kamaz 5511 wojskowy, był sprzedawany w ogłoszeniu Agencji Mienia Wojskowego w Bydgoszczy...

 

7848a6f35e1f987fcb494f722fe70606290d0c59_zpssux85cqh.jpg[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Witajcie po dłuższej przerwie. Prace nad Kamazem dobiegają końca. Zostaje jeszcze jakiś ładunek (wciąż nie mam pomysłu na coś prostego a zarazem efektownego-myślałem nad wydrukowaniem sobie jakiegoś lemiesza od koparki, czy łyżki i wrzuceniu tego) i podstawka z figurką.

 

IMG_9555_zpskw1zsivm.jpg

IMG_9556_zpstmmwkcbf.jpg

IMG_9557_zpsvv19i7uq.jpg

 

IMG_9558_zpsmooiowlw.jpg

 

IMG_9564_zps3lxg9zyd.jpg

 

IMG_9565_zpsbyrbgfaz.jpg

 

IMG_9566_zps2i4geq2y.jpg

 

IMG_9567_zpskf4uus1b.jpg

 

IMG_9568_zpsyqvq3swv.jpg

 

IMG_9599_zpsx8rhpewz.jpg

 

IMG_9600_zpscpq8apib.jpg

 

IMG_9601_zpsmixadeud.jpg

 

IMG_9602_zpsbnbwsgj4.jpg

 

IMG_9603_zpsf6yb2s8z.jpg

 

IMG_9604_zpsh4wgegxx.jpg

 

IMG_9605_zpswun67unw.jpg

 

IMG_9606_zpsuq7ry0jo.jpg

 

IMG_9607_zpsxxzvub5i.jpg

 

IMG_9608_zpsmrohlso0.jpg

 

IMG_9620_zpsx11ecxsd.jpg

 

IMG_9621_zps2q5ycac7.jpg

 

IMG_9622_zpsqwgshzef.jpg

 

IMG_9623_zpschivrhzz.jpg

 

IMG_9624_zpsyqkocy5z.jpg

 

IMG_9625_zpsee0zqskr.jpg

 

IMG_9626_zpsrfo7pzo2.jpg

 

IMG_9627_zpsibaobniu.jpg

 

IMG_9628_zpsvqae2sil.jpg

 

IMG_9629_zpscfqftanp.jpg

 

IMG_9630_zpsr0bf7x7d.jpg

 

IMG_9631_zpsh5l2wtoc.jpg

 

IMG_9632_zpsi6u7lmhy.jpg

 

IMG_9633_zpsyoatfk9q.jpg

 

IMG_9634_zps8vn0qwgu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyłeś masę pracy w ten model, w przeróbki, dodatkowe elementy, itp,itd. I było super do momentu kiedy go prawie" zezłomowałeś". Ta rdza, brud, zasłoniły Twoją pracę. Równie dobrze można było zrobić go z pudła. Model teraz przedstawia egzemplarz który nie ma prawa znależć się na drodze. Chyba że u Ruskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest model i warsztat z cyklu "mistrzostwa świata w modelarstwie". Wielki szacun. Kapitalna praca. Kapitalny warsztat we wszystkim co tu pokazałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyłeś masę pracy w ten model, w przeróbki, dodatkowe elementy, itp,itd. I było super do momentu kiedy go prawie" zezłomowałeś". Ta rdza, brud, zasłoniły Twoją pracę. Równie dobrze można było zrobić go z pudła. Model teraz przedstawia egzemplarz który nie ma prawa znależć się na drodze. Chyba że u Ruskich.

I bardzo dobrze zrobił! Nie zgadzam się, że ta rdza i brud zasłoniły pracę. Wręcz przeciwnie - doskonale ją podkreśliły. Równie dobrze prosto z pudła? No daj spokój, właśnie dzięki dodaniu tych wszystkich drobiazgów przy silniku, ramie i podwoziu, tak realistycznie wyszło to, co Tobie się nie podoba - brudzenie, postarzanie, ślady użytkowania itp. Z całym szacunkiem dla cywilnej braci modelarskiej, ale zupełnie nie rozumiem trendu robienia modelu pojazdu użytkowego (wywrotki, ale też np. autobusu) jako zupełnie czystego, cukierkowo-pastelowo-dziewiczo-zabawkowego Jan-kol w mojej opinii zrobił prawdziwy model redukcyjny Kamaza, w sposób absolutnie doskonały 35 razy pomniejszył obiekt rzeczywisty. To jedna z najlepszych prac, jakie kiedykolwiek widziałem. Każdy ma prawo do swojej opinii, ale ja Twojej, Marku666, po prostu nie ogarniam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie kolegów. Mistrzostwo. A to, że paka poobijana i trochę rdzą podeszła? Cięgiem by musieli zaprawki na niej robić. Gorsze jeżdżące, zarejestrowane w PL widuję u siebie w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyłeś masę pracy w ten model, w przeróbki, dodatkowe elementy, itp,itd. I było super do momentu kiedy go prawie" zezłomowałeś". Ta rdza, brud, zasłoniły Twoją pracę. Równie dobrze można było zrobić go z pudła. Model teraz przedstawia egzemplarz który nie ma prawa znależć się na drodze. Chyba że u Ruskich.

I bardzo dobrze zrobił! Nie zgadzam się, że ta rdza i brud zasłoniły pracę. Wręcz przeciwnie - doskonale ją podkreśliły. Równie dobrze prosto z pudła? No daj spokój, właśnie dzięki dodaniu tych wszystkich drobiazgów przy silniku, ramie i podwoziu, tak realistycznie wyszło to, co Tobie się nie podoba - brudzenie, postarzanie, ślady użytkowania itp. Z całym szacunkiem dla cywilnej braci modelarskiej, ale zupełnie nie rozumiem trendu robienia modelu pojazdu użytkowego (wywrotki, ale też np. autobusu) jako zupełnie czystego, cukierkowo-pastelowo-dziewiczo-zabawkowego Jan-kol w mojej opinii zrobił prawdziwy model redukcyjny Kamaza, w sposób absolutnie doskonały 35 razy pomniejszył obiekt rzeczywisty. To jedna z najlepszych prac, jakie kiedykolwiek widziałem. Każdy ma prawo do swojej opinii, ale ja Twojej, Marku666, po prostu nie ogarniam...

 

Każdy robi jak chce. Ja wyraziłem swoją opinię--- nikt nie musi się z nią zgadzać. A co do autobusu--- widziałeś kiedykolwiek na linii taki autobus? bo ja jeżdżąc przez 35 lat w KM wiem że taki "realistyczny" nawet z zajezdni na miasto by nie pojechał. Tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyłeś masę pracy w ten model, w przeróbki, dodatkowe elementy, itp,itd. I było super do momentu kiedy go prawie" zezłomowałeś". Ta rdza, brud, zasłoniły Twoją pracę. Równie dobrze można było zrobić go z pudła. Model teraz przedstawia egzemplarz który nie ma prawa znależć się na drodze. Chyba że u Ruskich.

I bardzo dobrze zrobił! Nie zgadzam się, że ta rdza i brud zasłoniły pracę. Wręcz przeciwnie - doskonale ją podkreśliły. Równie dobrze prosto z pudła? No daj spokój, właśnie dzięki dodaniu tych wszystkich drobiazgów przy silniku, ramie i podwoziu, tak realistycznie wyszło to, co Tobie się nie podoba - brudzenie, postarzanie, ślady użytkowania itp. Z całym szacunkiem dla cywilnej braci modelarskiej, ale zupełnie nie rozumiem trendu robienia modelu pojazdu użytkowego (wywrotki, ale też np. autobusu) jako zupełnie czystego, cukierkowo-pastelowo-dziewiczo-zabawkowego Jan-kol w mojej opinii zrobił prawdziwy model redukcyjny Kamaza, w sposób absolutnie doskonały 35 razy pomniejszył obiekt rzeczywisty. To jedna z najlepszych prac, jakie kiedykolwiek widziałem. Każdy ma prawo do swojej opinii, ale ja Twojej, Marku666, po prostu nie ogarniam...

 

Każdy robi jak chce. Ja wyraziłem swoją opinię--- nikt nie musi się z nią zgadzać. A co do autobusu--- widziałeś kiedykolwiek na linii taki autobus? bo ja jeżdżąc przez 35 lat w KM wiem że taki "realistyczny" nawet z zajezdni na miasto by nie pojechał. Tyle w temacie.

Chodzi oto, że jan -kol pokazuje model zrobiony i pomalowany na tak wysokim poziomie, że jedyne co można zrobić, to zdjąć czapkę z głowy. A ty marudzisz, i to nie w formie żartu tylko na poważnie. Słowem zastanów się co takiego w Twojej psychice nie pozwali ci się cieszyć widokiem tego wspaniałego modelu. Bo chyba zdajesz sobie sprawę, że tak pomalować model to potrafi dosłownie kilka osób...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.