Skocz do zawartości

Opty - "Na fali", 1/50 MirageHobby


stroju

Rekomendowane odpowiedzi

Model u mnie zalegał od lat aż w końcu przyszła mi ochota by go dokończyć, miałem sklejone tylko połówki kadłuba i pokład. Od dawna się chciałem zmierzyć z tematem wody więc odgrzebałem ten model. Właściwie jest prosto z pudła tylko wszystkie barierki wymieniłem na lutowane profile mosiężne, dorobiłem ucha do mocowania linek. Wodę zrobiłem przy pomocy Vallejo water teksture.

Planuję jeszcze dodać figurkę, skala 1/48 jest wystarczająco zbliżona, coś dobiorę.

 

P1090329-001.jpg

P1090330-001.jpg

P1090331-001.jpg

P1090332-001.jpg

P1090333-001.jpg

P1090335-001.jpg

P1090336-001.jpg

P1090337-001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

A ja się doczepię kilku rzeczy:

- woda ładna

- olinowanie do sporego uzupełnienia szczególnie w kontekście mocowania żagli

- elementy obrazka niespójne - duża fala a żagle jak tektura

- kolor metalowych relingów daleki od chromowanego / niklowanego

- bandera - kolejny kawałek tektury...

 

aj, aj, aj - w tej sytuacji lepiej by się prezentował na normalnej podstawce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno co żeglarza wkurza - żagle wybrane "na dechę" czyli idzie bejdewindem, a wg. bandery baksztagiem. Nie wiem jak Opty miał rozwiązane przednie liki grota i bezana - ale jakieś mocowanie do masztu musi być. Segarsy, likszpara z likliną, likszpara i pełzacze? Nie bardzo widzę na którą burtę wybrany jest fok - jeżeli idzie bajdewindem to powinien być na tą samą co grot i bezan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno co żeglarza wkurza - żagle wybrane "na dechę" czyli idzie bejdewindem, a wg. bandery baksztagiem. Nie wiem jak Opty miał rozwiązane przednie liki grota i bezana - ale jakieś mocowanie do masztu musi być. Segarsy, likszpara z likliną, likszpara i pełzacze? Nie bardzo widzę na którą burtę wybrany jest fok - jeżeli idzie bajdewindem to powinien być na tą samą co grot i bezan.

 

Dodatkowo jeśli idzie bajdewindem lewym halsem to fale powinien ciąć nie pod tym kątem i dodatkowo powinien mieć całkiem spory przechył na sterburtę .

Reasumując:

- wg bandery idzie baksztagiem

- wg żagli bajdewindem lewym halsem

- wg fal i przechyłu idzie pełnym albo stoi pod wiatr

 

Poza tym bardzo ładny model i podstawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jeden z lepszych modeli Opty jakie widziałem. Nigdy nie żeglowałem, więc nie wiem a bardzo chciałbym wiedzieć czy jeśli stoi pod wiatr, to czy brak wydęcia żagli by się zgadzał - czy wystarczyłoby tylko odwrócić banderę i byłoby OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żagle mają jakieś tam fabryczne wydęcie, w przekroju jak profil grubego płata lotniczego więc nie są płaskie, na zdjęciach wyglądają jak karton tylko. Nie chciałem już nic z tym zrobić bo to już drugi komplet żagli, oryginalny uległ zniszczeniu przy próbach modyfikacji, dobrze że producent mi udostępnił drugi bo byłby goły. Jak jest tak już zostaje, nie mam pojęcia o żeglowaniu i pierwotnie miał płynąć pod wiatr. Jedynie czego żałuję to to że nie zrobiłem wyraźnego przechyłu w bok, byłby większy dynamizm kompozycji, pierwotnie tak odcisnąłem ślad na model, ale trochę się pokurczyło przy wysychaniu i dało się go tylko dać w pion, inaczej był wypychany.

Najważniejsze że podoba się żonie, reszta to detale.

Jak zrobię figurkę to wrzucę fotki, oczywiście kiedyś czytałem książkę Teligi o tym rejsie, stąd pomysł żeby dać na podstawce, dodam jeszcze odpowiedni opis żeby miała wartości edukacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że się Tobie podoba (mi zresztą też ). Choć purystów nie zadowoli, jest to piękna w odbiorze praca. A woda jest GENIALNA!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda piękna, na reszcie się nie znam.

 

Przydały by się fotki z prawdziwym niebem w tle.

Wtedy nie jeden się oszuka.

 

Zrobisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kierunek fal zgadza się z pozycją łodzi względem wiatru i ustawieniem żagli ??? Nie ,-)) to błąd i to się bardzo wyczuwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi się udało dowiedzieć to ten seledynowy kolor dali na pokład po remoncie, pierwotnie był taki beżowy, też kryty płótnem ale innego koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

no może faktycznie hals nie ten ale

- woda /fala ekstra

- model bardzo fajnie czysto złożony

 

widziałem na fieście w oryginale i mogę powiedzieć roooobi wrażenie

czekam na fote z załogantem

pzdr

w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.