Skocz do zawartości

Lotniskowce Zuikaku i Shokaku


filipsg

Rekomendowane odpowiedzi

Szukając materiałów o lotniskowcach typu Shokaku znalazłem taki sympatyczny filmik:

 

 

Zaintrygowała mnie kwestia bandery na Zuikaku- może to głupie pytanie, ale czemu w filmie (ok. 2:18) widać dwie bandery różnej wielkości na maszcie?

Dwie tej samej wielkości bandery widać z kolei na Zuikaku tutaj, w trakcie operacji przeciw Pearl Harbor:

 

Zuikaku_zero.jpg

 

A tu znów Zuikaku przeciw Pearl, ale z jedną banderą i flagą kontradmirała:

 

ffc7406edd938f3189cd4a29d36c588f.jpg

 

Skąd takie zastosowanie dwóch bander, i co ono oznaczało?

Materiałów na temat obu lotniskowców wciąż szukam, więc gdyby ktoś miał dojście do czegoś ciekawego i mógłby się podzielić to poproszę

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip - z zagranicznego forum Dan Kaplan ma teorie, że było to dodatkowe uczczenie pamięci o ataku na Pearl Harbor. Japończycy podobno tak też zrobili w czasie startu samolotów z lotniskowca Kaga.

znając zwyczaje i skłonności to nadmiernego patetyzmu Japończyków (i całej kultury Azji w tamtym czasie) - ma to sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widziałem że przekazałeś swoje pytanie do międzynarodowego towarzystwa, za co bardzo dziękuję- sam mam tam konto, ale jakoś nie pomyślałem żeby tam zapytać, chyba zbyt przywykłem do zadawania tam czysto technicznych pytań

 

Zdążyłem się już tam wypowiedzieć w temacie, ale na potrzeby wątku powtórzę to tutaj. Zdjęcie przedstawia okręt w czasie operacji przeciw Pearl albo w okresie niedługo po niej (najpóźniej do Morza Koralowego), więc nie widzę sensu żeby ktokolwiek upamiętniał tu Pearl- raczej chodzi tu o bitwę pod Tsushimą. Z tego co gdzieś czytałem symboliczną dla Japończyków flagę kodową "Z" wywieszono w trakcie ataku Pearl na Akagi, ale została po chwilę zdjęta aby nie odebrano jej jako rzeczywistego polecenia dla reszty okrętów w formacji. Wywieszenie dodatkowej bandery wydaje się więc bezpieczniejszą alternatywą dla upamiętnienia admirała Togo. Z drugiej strony, na zdjęciu pod dwoma banderami widać kodowe "Z" właśnie...

 

Inna rzecz jaka właśnie przyszła mi do głowy- skoro na zdjęciu widać dwie bandery, a wiemy że prawie na pewno Zuikaku służy wtedy jako okręt flagowy kontradmirała Hary, to czy można założyć że poza kadrem nad dwoma banderami wisi jeszcze flaga kontradmirała?

Ależ by taki zestaw wschodzących słońc pięknie na modelu wyglądał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.